Jacob Pilkington fastest in the Bath CC 400 metre Hill Climb on Sunday (Oct 15) on the UH40 course
Result: Bath CC Hill Climb
1 Jacob Pilkington Velo Club Montpellier 02:15.0
2 Charles Coleman DRK Racing 02:16.9
3 Andrew Kirby University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 02:18.5
4 Glyndwr Griffiths 73Degrees CC 02:19.9
5 Daniel Alford Bristol South Cycling Club 02:22.8
6 Tom Simmonds Velo Club Walcot 02:23.9
7 Joe Hawksworth Bristol South Cycling Club 02:24.6
8 Russell Peace Dursley Road Club 02:25.0
9 Fred Cook University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 02:27.4
10 Adam Whitehead Bristol South Cycling Club 02:27.9
11 George Jones Velo Club St Raphael 02:28.5
12 Oliver Adams Devizes Town Cycling Club 02:29.0
13 Callum Hunter University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 02:30.0
14 Hugh Brashaw University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 02:31.6
15 Tom Radburn Dursley Road Club 02:36.0
16 Matt Griffin Cycology Bikes 02:36.7
17 Oliver Walker-Hayes University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 02:39.0
18 Gordon Markus Severn Road Club 02:39.2
19 Jack Phillips Salt and Sham Cycle Club 02:39.3
20 Khem SATTAUR University of Bath Cycling Club 02:39.7
21 Harry Tucker Trowbridge Cycling Club 02:40.7
22 Ned Jackson Islington Cycling Club 02:41.1
23 Robert Grover Velo Club Walcot 02:41.4
24 Mark Jerzak Chew Valley Cycling Club 02:43.5
25 Lewis Henry DRK Racing 02:45.1
26 Ben Wainwright Team Tor 2000 (Kalas) 02:45.7
27 David Cullen Bristol South Cycling Club 02:46.3
28 Michael Hoare Frome and District Wheelers 02:48.3
29 Adam Whittaker Salt and Sham Cycle Club 02:48.8
30 Jim Beales Dursley Road Club 02:49.5
30 Andrew Turner Bristol South Cycling Club 02:49.5
32 Jacques Coates Performance Cycles CC 02:55.5
33 Andrew Diffey Somer Valley Cycling Club 02:58.5
34 Roy Slide Velo Club Walcot 02:58.9
35 Andy Stuart Velo Club St Raphael 02:59.2
36 Hannah Slade Chippenham & District Wheelers 03:02.8
37 John Benjamin Velo Club Walcot 03:03.0
38 Jonathan Corp Bath Cycling Club 03:05.0
39 Chris Crowther Army Cycling Union 03:07.9
40 Callum Barnes Bath Cycling Club 03:09.6
40 John Grenfell Bath Cycling Club 03:09.6
42 Tom Price Chippenham & District Wheelers 03:11.1
43 Lisa Greenfield Radeon-Bike Science RT 03:16.2
44 Benjamin Nickolls Bath Cycling Club 03:16.4
45 Chris Laurie Bath Cycling Club 03:20.6
46 Martin Wiltshire Somer Valley Cycling Club 03:34.8
47 Aimee Parsons Velo Club Walcot 03:41.3
48 Louise Hargreaves Salt and Sham Cycle Club 03:46.3
49 Heidi Blunden Sodbury Cycle Sport 03:49.9
50 Alice Earle VeloVitesse/ALLCAP/James Barry/Johnson Controls – Hitachi 03:50.5
51 Steve Wiltshire Somer Valley Cycling Club 04:03.2
52 Richard Jewitt Bath Cycling Club 04:03.4
53 Helen Parkin Woking Cycle Club 04:04.3
54 Jon Wiggins Frome and District Wheelers 04:05.2
55 Gillian Clark Road Club Cumbernauld & Kilsyth 04:07.7
56 Elizabeth Wheeler Bath Cycling Club 04:17.0
57 Aileen Brown Bath Cycling Club 04:17.5
58 Fiona Vallis Bath Cycling Club 04:44.9
59 Simon Hodgson Bath Cycling Club 04:45.3
60 Laura Lawson Romford Cycle Club 04:58.7
61 Simon Ker Bath Cycling Club 06:03.3
Youth
1 Matthew Pandagani-Sayce Bristol Cycling Development Squad 02:53.5
2 William Jewitt Sulis Scorpions YCA 03:00.3
3 Josie Vallis Sulis Scorpions YCA 04:42.4
4 Isobel Crowther Sulis Scorpions YCA 05:19.3
5 Colette Crowther Sulis Scorpions YCA 05:51.0
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique