Results from the Scottish Senior Track Championships in Glasgow last weekend
Result: Scottish Senior Track Championships
Open Sprint
1 Jamie Alexander Team Azur
2 Alistair Fielding Black Line
3 Andrew Leveton Ses Racing
4 Jeremy Franks City of Edinburgh RC
5 Rory Oliver VC St Raphael
6 Kallum Stewart University of Nottingham SCC
7 Colin Davenport SR Albannach
8 Jon Gillies Team Azur
9 Craig Hamilton SR Albannach
10 Jason Lafferty VC Astar Anderside
11 Jim Barr VC Glasgow South
12 Ian Barton VC Glasgow South
13 Stuart Donaghy Team Azur
14 James Wright SR Albannach
Open Team Sprint
1 Jamie Alexander Team Azur
1 Stuart Donaghy Team Azur
1 Jon Gillies Team Azur
2 Colin Davenport SR Albannach
2 Craig Hamilton SR Albannach
2 James Wright SR Albannach
3 Kyle Johnston Pro Vision Scotland
3 Alexander MacRae Pro Vision Scotland
3 Jason Roberts Pro Vision Scotland
4 Jim Barr VC Glasgow South
4 Ian Barton VC Glasgow South
4 Karl Farmer VC Glasgow South
5 Kenneth Morrice VC Glasgow South
5 David Morrison VC Glasgow South
5 Alexander Wilson VC Glasgow South
6 Gordon Dick Lomond Roads CC
6 Steven Jolly Lomond Roads CC
6 Brian Marsland Lomond Roads CC
Open Keirin
1 Alistair Fielding Black Line
2 Jamie Alexander Team Azur
3 Andrew Leveton Ses Racing
4 Rory Oliver VC St Raphael
5 Jeremy Franks City of Edinburgh RC
6 Craig Hamilton SR Albannach
7 Kallum Stewart University of Nottingham SCC
8 Ian Barton VC Glasgow South
9 Stuart Donaghy Team Azur
Open 1km Time Trial
1 Tom Chandler Metaltek Kuota Racing Team
2 John Archibald Pro Vision Scotland
3 Andrew Leveton Ses Racing
4 Rory Oliver VC St Raphael
5 Finn Harrod Cyclism Cycling
6 Jeremy Franks City of Edinburgh RC
7 Robert Friel Pro Vision Scotland
8 Alistair Fielding Black Line
8 Zak Loney Edinburgh RC
10 Alexander MacRae Pro Vision Scotland
11 Martin Lonie The Racers
12 Karl Farmer VC Glasgow South
13 Danny Hedley RT 23
14 Jim Barr VC Glasgow South
15 David Webster Glasgow University Cycling Clu…
16 John Archbold
17 Stuart McGibbon VC Glasgow South
18 Brian McGhee RC Cumbernauld & Kilsyth
19 Neil Laing Southport CC
20 Andrew Smith VC Glasgow South
21 Donald Sharp Glasgow Whlrs
… continued after advert
Open 4km Pursuit
1 John Archibald Pro Vision Scotland
2 Kyle Gordon RT 23
3 Robert Friel Pro Vision Scotland
4 Tom Chandler Metaltek Kuota Racing Team
5 David Griffiths Pro Vision Scotland
6 Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team
7 Finn Harrod Cyclism Cycling
8 Ross Clark www.Dooleys-Cycles.co.uk
9 Danny Hedley RT 23
10 Karl Farmer VC Glasgow South
11 Andrew Bruce Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq…
12 Alexander MacRae Pro Vision Scotland
13 Douglas Crawford Glasgow Cycle Team
14 Brian McGhee RC Cumbernauld & Kilsyth
15 Gordon Dick Lomond Roads CC
16 Andrew Smith VC Glasgow South
17 Neil Laing Southport CC
Over 40’s Male 3km Pursuit
1 Jason Roberts Pro Vision Scotland
2 Andrew Bruce Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq…
3 Richard Montague Johnstone Wheelers Cycling Clu…
4 Brian Marsland Lomond Roads CC
5 David Blockley RT 23
6 Stephen Davidson Synergy Cycles
7 Stephen Clayton RT 23
8 Ross Crook Edinburgh RC
9 Kevin Duffy Glasgow Glenmarnock Wheelers
10 Gordon Dick Lomond Roads CC
11 Andrew Smith VC Glasgow South
12 Donald Sharp Glasgow Whlrs
Open Team Pursuit 4km
1 John Archibald Pro Vision Scotland
1 Robert Friel Pro Vision Scotland
1 Kyle Johnston Pro Vision Scotland
1 Jason Roberts Pro Vision Scotland
2 David Blockley RT 23
2 Peter Ettles RT 23
2 Kyle Gordon RT 23
2 Danny Hedley RT 23
3 Douglas Crawford Glasgow Cycle Team
3 Innes Johnston Glasgow Cycle Team
3 Fraser Macdougall Glasgow Cycle Team
3 Euan Sutherland Glasgow Cycle Team
4 Karl Farmer VC Glasgow South
4 Kenneth Morrice VC Glasgow South
4 David Morrison VC Glasgow South
4 Alexander Wilson VC Glasgow South
5 David Barclay Lomond Roads CC
5 Chris Brown Lomond Roads CC
5 Gordon Dick Lomond Roads CC
5 Stephen Hill Lomond Roads CC
6 Steven Jolly Lomond Roads CC
6 Brian Marsland Lomond Roads CC
6 David Morris Lomond Roads CC
6 Steven Wight Lomond Roads CC
Open 20km Scratch
1 Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team
2 Euan Sutherland Glasgow Cycle Team
3 Finn Harrod Cyclism Cycling
4 Martin Lonie Clay Cross Road Team
5 Philip Trodden The Racers
6 Zak Loney Edinburgh RC
7 Fraser Martin Raleigh GAC
8 Ross Clark www.Dooleys-Cycles.co.uk
9 Kyle Johnston Pro Vision Scotland
10 David Griffiths Pro Vision Scotland
11 Ben Norris www.Dooleys-Cycles.co.uk
12 Calum Shackley Glasgow Cycle Team
13 Danny Hedley RT 23
14 Tom Chandler Metaltek Kuota Racing Team
Open 30km Points
1 Ross Clark www.Dooleys-Cycles
2 Fraser Martin Raleigh GAC
3 Euan Sutherland Glasgow Cycle Team
4 Martin Lonie Clay Cross Road Team
5 Ben Norris www.Dooleys-Cycles
6 Jason Roberts Pro Vision Scotland
7 Kyle Johnston Pro Vision Scotland
8 Ross Crook Edinburgh RC
Women’s Sprint
1 Rebecca Dornan The Racers
2 Lusia Steele Glasgow Cycle Team
3 Louise Haston TORQ Performance
4 Lucy Grant Glasgow Cycle Team
5 Carole Dick Stirling Bike Club
6 Kathleen McCormac Glasgow Whlrs
7 Kirsteen Ellis Kinross CC
Women’s Team Sprint
1 Lucy Grant Peebles CC
1 Lusia Steele Glasgow Cycle Team
2 Natalie Hunter Fullarton Wheelers Cycling Clu…
2 Zoe Watters Fullarton Wheelers Cycling Clu…
3 Ines Barroca Rahtz Glasgow University Cycling Clu…
3 Grace Inglis Glasgow University Cycling Clu…
4 Kathleen McCormac Glasgow Whlrs
4 Georgia Young Glasgow Cycle Team
5 Lindsey Haveron Lomond Roads CC
5 Janette Hazlett Glasgow Ivy CC
Women Keirin
1 Rebecca Dornan The Racers
2 Louise Haston TORQ Performance
3 Lusia Steele Glasgow Cycle Team
4 Lauryn Dawber Swinnerton Cycles
5 Georgia Young Glasgow Cycle Team
6 Janette Hazlett Glasgow Ivy CC
7 Zosia Martin Glasgow Green Cycle Club
8 Gillian Anderson VC Astar Anderside
8 Maddy Ross VC Astar Anderside
Women 500m Time Trial
1 Lucy Grant Glasgow Cycle Team
2 Rebecca Dornan The Racers
3 Lusia Steele Glasgow Cycle Team
4 Louise Haston TORQ Performance
5 Emma Baird Glasgow Whlrs
6 Lauryn Dawber Swinnerton Cycles
7 Georgia Young Glasgow Cycle Team
8 Ines Barroca Rahtz Glasgow University Cycling Clu…
9 Natalie Hunter Fullarton Wheelers Cycling Clu…
10 Kathleen McCormac Glasgow Whlrs
11 Gillian Anderson VC Astar Anderside
12 Janette Hazlett Glasgow Ivy CC
13 Donna Clayton
14 Carole Dick Stirling Bike Club
15 Alison Winship MacKay RC Cumbernauld & Kilsyth
16 Zosia Martin Glasgow Green Cycle Club
17 Elizabeth Wisdish East Kilbride Road Club
18 Kirsteen Ellis Kinross CC
Women 3km Pursuit
1 Lynsey Curran www.Dooleys-Cycles
2 Lulu Bartlett The Racers
3 Anna Fairweather Spokes Racing Team
4 Georgia Mansfield RT 23
5 Louise Borthwick Edinburgh RC
6 Zoe Watters Fullarton Wheelers Cycling Clu…
7 Natalie Hunter Fullarton Wheelers Cycling Clu…
8 Helen Wyld Edinburgh RC
Over 40’s Women 2km Pursuit
1 Carole Dick Stirling Bike Club
2 Patricia Baird VC Astar Anderside
3 Rachael Halifax Glasgow Gals Cycling Club
4 Elizabeth Clayton Stirling Bike Club
5 Gillian Anderson VC Astar Anderside
6 Zosia Martin Glasgow Green Cycle Club
7 Donna Clayton
8 Elizabeth Wisdish East Kilbride Road Club
9 Alison Winship MacKay RC Cumbernauld & Kilsyth
10 Lindsey Haveron Lomond Roads CC
11 Kirsteen Ellis Kinross CC
… continued after advert
Women’s Team Pursuit 4km
1 Lulu Bartlett The Racers
1 Louise Borthwick Edinburgh RC
1 Margaret Normand Hervelo Cycling
1 Rosie Owens Peebles CC
2 Brenda Callander Stirling Bike Club
2 Elizabeth Clayton Stirling Bike Club
2 Carole Dick Stirling Bike Club
2 Katherine Wren Stirling Bike Club
3 Lorna Ferguson Glasgow Green Cycle Club
3 Zosia Martin Glasgow Green Cycle Club
3 Nicola Naven RC Cumbernauld & Kilsyth
3 Alison Winship MacKay RC Cumbernauld & Kilsyth
Women 10km Scratch
1 Louise Haston TORQ Performance
2 Gemma Penman Glasgow Cycle Team
3 Anna Shackley Glasgow Riderz
4 Louise Borthwick Edinburgh RC
5 Georgia Mansfield RT 23
6 Emma Towers PMR@Toachim House
7 Anna Fairweather Spokes Racing Team
8 Zoe Watters Fullarton Wheelers Cycling Clu…
9 Lulu Bartlett The Racers
10 Lorna Ferguson Glasgow Green Cycle Club
11 Helen Wyld Edinburgh RC
12 Zosia Martin Glasgow Green Cycle Club
13 Alison Winship MacKay RC Cumbernauld & Kilsyth
Women’s 25km Points
1 Gemma Penman Glasgow Cycle Team
2 Anna Shackley Glasgow Riderz
3 Lulu Bartlett The Racers
4 Georgia Mansfield RT 23
5 Emma Towers PMR@Toachim House
6 Sarah Walker EDCO Continental
7 Louise Borthwick Edinburgh RC
8 Flora Gillies Team 22
9 Anna Fairweather Spokes Racing Team
VI Open Tandem FS 200m (Non Championship)
1 Laura Cluxton Rock And Road
2 Natalie Jamieson Fullarton Wheelers Cycling Clu…
3 Laura Cammidge
VI Open Tandem 1km Time Trial (Non Championship)
1 Laura Cluxton Rock And Road
2 Laura Cammidge
3 Natalie Jamieson Fullarton Wheelers Cycling Clu…
4 Zenaib Abaid Glasgow Dynamos Cycling Club
5 Summer Quigley Glasgow Dynamos Cycling Club
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch