Results from the First Division Manchester Regional Track League on Friday, November 17
Result: First Division Manchester Regional Track League
Event 1a – 1km Scratch Race (Group 1)
1 George Ball Furness Future Flyers
2 John Pessagno Manchester Wheelers
3 Rebecca Gregson Racing Chance Foundation
4 Daniel Pack Sportcity Velo
Event 1b – 1km Scratch Race (Group 2)
1 Jack Rootkin-Gray Solihull CC
2 Ben Stevens Sportcity Velo
3 Max Girdwood Sportcity Velo
4 Steve Simpson Element Cycling Team
Event 1c – 1km Scratch Race (Group 3)
1 Paul Jones Ellmore Factory Racing
2 Peter Boyd VC St Raphael
3 John Culpan Pedalsport CC
4 Roy Plant Manchester Wheelers
Event 1d – 1km Scratch Race (Group 4)
1 Joe Wilson Brother NRG
2 Oliver Rees Holmfirth CC
3 Robert Donaldson Mossley CRT
4 Alex Harvey NFTO Race Club
… continued after advert
Event 2 – 16 Lap Scratch Race (Group 1)
1 George Ball Furness Future Flyers
2 Donald Pack Sportcity Velo
3 Nick Rosenthal BC PM
4 Andrew Nickeas BC PM
Event 3 – 25 Lap Points Race (Group 2)
1 Jack Rootkin-Gray Solihull CC
2 Tom Davies Marsh Tracks RT
3 Ben Stevens Sportcity Velo
4 Steve Simpson Element Cycling Team
Event 4 – Unknown Distance Race (Group 3)
1 Michael Atkinson Manchester Wheelers
2 Paul Gibson Warrington RC
3 John Culpan Pedalsport CC
4 Tom Lord Eastlands Velo
Event 5 – 30 Lap Points Race (Group 4)
1 Mason Hollyman Bike Box Alan RT
2 Oliver Rees Holmfirth CC
3 Max Rushby Pedalsport CC
4 Joshua Greenwood Pedalsport CC
Event 6 – Elimination Race (Group 1)
1 George Ball Furness Future Flyers
2 John Pessagno Manchester Wheelers
3 Christine Higgs Macclesfield Wheelers
4 Amy Cowton Boot out Breast Cancer CC
Event 7 – 20 Lap Scratch Race (Group 2)
1 Jack Rootkin-Gray Solihull CC
2 Max Girdwood Sportcity Velo
3 Ben Stevens Sportcity Velo
4 Tom Davies Marsh Tracks RT
Event 8 – Elimination Race (Group 3)
1 Tom Lord Eastlands Velo
2 Daniel Gibson Identity Racing
3 Paul Gibson Warrington RC
4 Michael Atkinson Manchester Wheelers
Event 9 – Elimination Race (Group 4)
1 Joe Wilson Brother NRG
2 Joshua Greenwood Pedalsport CC
3 Max Rushby Pedalsport CC
4 Dylan Westley Pedalsport CC
Event 10 – Unknown Distance Race (Group 1)
1 George Ball Furness Future Flyers
2 John Pessagno Manchester Wheelers
3 Ian Lawless Wigan Wheelers CC
4 Daniel Pack Sportcity Velo
Event 11 – Elimination Race (Group 2)
1 Jack Rootkin-Gray Solihull CC
2 Lucien Cuming East Bradford CC
3 Aidan Lawrence C & N Cycles RT
4 Michael Glynn Wills Wheels CC
Event 12 – 30 Lap Points Race (Group 3)
1 Tom Lord Eastlands Velo
2 Finlay Pickering Hull Thursday RC
3 Paul Gibson Warrington RC
4 Michael Atkinson Manchester Wheelers
… continued after advert
Event 13 – 20 Lap Course Des Primes (Group 4)
1 Robert Donaldson Mossley CRT
2 Adam Mitchell Sportcity Velo
3 Isaac Appleby Clay Cross RT
Event 14 – 20 Lap Points Race (Group 1)
1 George Ball Furness Future Flyers
2 Donald Pack Sportcity Velo
3 Daniel Pack Sportcity Velo
4 John Pessagno Manchester Wheelers
Event 15 – Unknown Distance Race (Group 2)
1 Jack Rootkin-Gray Solihull CC
2 Michael Glynn Wills Wheels CC
3 Ben Stevens Sportcity Velo
4 Max Girdwood Sportcity Velo
Event 16 – 25 Lap Scratch Race (Group 3)
1 Savannah Morgan Team 22
2 Joseph Earley Liverpool Century CC
3 Tom Lord Eastlands Velo
4 John Culpan Pedalsport CC
Event 17 – 40 Lap Scratch Race (Group 4)
1 Oliver Rees Holmfirth CC
2 Max Rushby Pedalsport CC
3 Robert Donaldson Mossley CRT
4 Dylan Westley Pedalsport CC
Sprint Junior Jackson Mossley CRT
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Yorkshire Cycling Federation 10m TT
- TT Result: ECCA 10m TT
- TT Result: Gillingham & Dist Whs TT
- RR Result: Gifford Road Race (3-4)
- TT Result: Southern Counties CU 10m TT
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch