2020 Teams & Riders

Listing of British UCI teams (Men & Women) and other teams as well as key transfers and British riders abroad

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

2020 Teams & Riders
British teams for 2020 – UCI and Elite – Men and Women – adds yours or let us know corrections by emailing us – larryhickmott@hotmail.com

This page under construction until 2020 and teams are confirmed

TRANSFERS

British Interest Transfers

– Dan Martin > Israel CA
– Mark Donovan > Sunweb
– Gabz Cullaigh > Movistar
– Ben Tulett > Correndon Circus
– Charlie Quarterman > Trek Segafredo – interview 
– Jon Dibben > Lotto Soudal
– Matt Holmes > Lotto Soudal
– Dan Mclay > Arkea Samsic
– Scott Davies > Bahrain Mclaren
– James Shaw > Riwal Readynez
– Mark Cavendish > Bahrain McLaren
– Lewis Askey > FDJ Conti (dev team)
– Leo Hayter > Sunweb (dev team)
– Harry Tanfield > Ag2R
– Fred Wright > Bahrain McLaren
– Alex Dowsett > Israel CA
– Ethan Hayter > Ineos
– Scott Thwaites > Correndon
– Alex Richardson > > Correndon

Women
– Lizzie Holden > Bizkaia Durango — Interview
– Amy Monkhouse > Bizkaia Durango– Interview
– Jess Roberts > Micheton Scott
– Elynor Backstedt > Trek Segafredo
– Hayley Simmonds > Team Ciclotel
– Alice Cobb > Charente Maritime
– Anna Henderson > Sunweb
– Elizabeth Bennett > Drops
– April Tacey > Drops — Interview
– Abby Mae Parkinson > Lotto Soudal
– Leah Dixon > Tibco Silicon Valley Bank
– Emily Meakin > Drops

British Riders in Foreign UCI Teams Already

MEN
Owain Doull; Team Ineos
Chris Froome; Team Ineos
Tao Geoghegan Hart; Team Ineos
Chris Lawless; Team Ineos
Luke Rowe; Team Ineos
Ian Stannard; Team Ineos
Geraint Thomas; Team Ineos
Ethan Hayter; Team Ineos
Connor Swift: Arkea Samsic
James Knox: Deceuninck Quickstep
Adam Yates: Mitchelton Scott
Simon Yates: Mitchelton Scott
Stevie Williams: Bahrain Mclaren
Matt Gibson: Burgos BH
Hugh Carthy: EF Pro Cycling

Sam Brand: Team Novo Nordisk
Jake Stewart: Groupama-FDJ Continental (dev team)
Adam Lewis: BEAT Cycling Club
Dylan Westley: Team Lizarte
Dan Gardner: Tarteletto-Isorex
Adam Hartley: SEG Racing Academy
Harrison Wood: SEG Racing Academy
Ben Hetherington: Memil Pro Cycling
Rob Orr: EuroCyclingTrips
Siméone Green: EuroCyclingTrips

WOMEN
Lizzie Deignan: Trek-Segafredo
Abi van Twisk: Trek-Segafredo
Lauren Dolan: Bizkaia Durango
Lucy Garner: Hitec Products-Birksport
Emily Wadsworth: NXTG Racing
Nikki Juniper: Isorex-NoAqua
Savannah Morgan: Isorex-NoAqua
Ellen McDermott: Isorex-NoAqua
Alice Barnes: Canyon SRAM
Hannah Barnes: Canyon SRAM
Pfeiffer Georgi (Sunweb)

More to come …

Selected 
– Tom Dumoulin > Jumbo Visma
– Elia Viviani > Cofidis
– Philippe Gilbert > Lotto Soudal
– Vincenzo Nibali > Trek Segafredo
– Richard Carapaz > Ineos
– Rohan Dennis >Ineos
– Nairo Quintana > Arkea Samsic
– Victor Campemaerts > NTT (formerly Dimension Data)
– Boy & Danny Van Poppel >Wanty Gobert
– Tiesj Benoot > Sunweb
– Ilnur Zakarin > CCC Team
– Mickel Landa > Bahrain-McLaren
– Matteo Trentin > CCC
– John Degenkolb > Lotto Soudal
– Magnus Cort > EF Education
– Wout Poels > Bahrain McLaren
– Nacer Bouhanni > Arkea Samsic
– Adrea Greipel >Israel CA
– Sam Bennett > Deceuninck Quickstep
– Shane Archbold > Deceuninck Quickstep

… continued after advert

UCI TEAMS

Team Ineos (WorldTour)
Awaiting line up

Vitus Pro Cycling p/b Brother UK (Conti)

Freddie Scheske —- question and answer
Dan Tulett —- question and answer
Tom Mazzone —- question and answer
Darnell Moore —- question and answer
Joe Sutton —- question and answer
Stephen Bradbury —- question and answer
Joe Nally —- question and answer
Joey Walker —- Interview
Adam Kenway —- question and answer
Chris McGlinchey —- question and answer
Mikey Mottram —- question and answer
Chris Latham –


Canyon DHB p/b Soreen (Conti)
Tim Elverson (team boss) —- interview
Alex Paton
Andrew Tennant
Thomas Stewart
Jacob Hennessy
Ryan Christensen
Matthew Bostock
Max Stedman
Alex Colman
Callum Macleod
Rory Townsend —- Interview
Daniel Pearson
Oliver Wood
Charlie Tanfield
Jacob Scott
Rob Scott —- question & answer
Alex Peters
Jérôme Baugnies
Brenton Jones


Ribble Weldtite Pro Cycling (Conti)
Team manager — interview 
Dan Bigham — interview
John Archibald —- interview 
Jacob Tipper
Simon Wilson
Joe Wilson
Jack Rees
George Mills-Keeling — Question & Answer
Mark Stewart
Damien Clayton —- Interview
Olly Moors
Gruff Lewis
Zeb Kyffin
Kevin McCambridge
Scott Auld
Will Brown
Richard Jones
Steve Lampier —- News item
Charles Page


SwiftCarbon UCI Conti (unconfirmed)
Will Bjergfelt
Pete Williams
Tristin Robbins
Ben Hardy
Andy Turner
Alex Braybrooke
Charlie Meredith
Owen James
Tim James
Darragh O’Mahony
Will Harper
Ross Lamb

… continued after advert

2016_ShuttVeloRapideAdvert

WOMEN UCI

Drops
Elizabeth Bennett
Anna Christian
Joss Lowden
Maria Martins
Emily Meakin
Emilie Moberg
Elise Olsen
Sara Penton
Finja Smekal
April Tacey
Marjolein van’t Geloof


CAMS-Tifosi
Megan Barker
Rebecca Durrell
Jessica Finney
Illi Gardner
Gracer Garner
Natalie Grinczer
Charmaine Porter
Jenny Powell
Katie Scott
Gabriella Shaw
Jo Tindley


… continued after advert

AlpsCyclesMidstory

NON UCI Teams


TBW23 Stuart Hall Cycling p/b Trainsharp

Callum Anderson
Josh Copley
Ben Foames
Cameron Foster
Harry Horsman
Stanley Kennett Rider/DS
Peter Merritt
Samuel Painter
Michael Renardson
Tim Torrie
Ryan Watkins
Joe West
David Williams Rider/DS
Ollie Wood


Holdsworth-Zappi 2020
Charlie Beake (Gbr)
Calum Johnston —- (Gbr)
Reece Wood —- (Gbr)
Marcus Burnett —- (Gbr)
Mason Hollyman —- (Gbr)
Tom Cornwell —- (Gbr)
Karl Tronstad —- Norwegian
Paul Wright —- New Zealand
Nic Mckibben —- Irish

New for 2020:
Louis Rose Davis —- (Gbr)
Jordan Reed —- (Gbr)
George Smith —- (Gbr)
Tom Martin —- (Gbr)
Tom Couzens —- (Gbr)
Paul Double —- British
Alex Williams —- New Zealand
Conor Lambert —- Irish
Mitchell McLaughlin —- Irish
Christian Bahr —- Denmark
Oliver Knudsen —- Denmark

Their Racing Calendar until June (not all)

International Tour of Rhodes – Greece
Istrian Spring Trophy – Croatia
Popolarissima – Italy
U23 Strada Bianche – Italy
Piccola SanRemo – Italy
Trytyque des monts et chateaux – Belgium
Trofeo Piva – Italy
Circuit des Ardennes – Belgium
Trofeo Belvedere – Italy
Paleo del Recioto – Italy
Liege bastone leige U23 – Belgium
Collecchio – Italy
San Vendemiano – Italy
Carpathian tour – Poland
Giro di Romagna – Italy
Circuito del porto – Italy
Fleche Ardennasie – Belgium
Gp Marmo – Italy
Triptyques Ardennaise – Belgium
Coppa della Pace- Italy
Ronde de L’Oise – France
Giro d’Italia U23


BrotherUK-Team OnForm
Rebecca Richardson
More to come …


Weston Homes-Torelli-Assure

Ellen Barker
Lydia Boylan (IRL)
Holly Breck (USA)
Nicole Coates
Autumn Collins (IRL)
Isabell Ellis
Amelia Harper
Jayati Hine
Deirbhle Ivory (IRL)
Emily Kay (IRL)
Alice Lethbridge
Elise Maes (Lux)
Caitlin Peters
Roisin Lally (IRL)
Caoimhe O`Brien (IRL)
Georgia Bullard


Cycling Sheffield
Joe Clark
Kieran Savage
Matt Taylor
Julian Varley
Nathan Smith
Matty Dobbin


Racescene Female Development Academy

Under 23
Phoebe Brown
Evelyn Oldale

Junior
Rebecca Dawes
Erin Avil
Freja Smith
Chloe hinchliffe
Sarah Briggs
Jasmine lomas
Charlotte Fox

U16
Morgan Leeming-Sykes
Amy mourne
Leah wilcox
Evelina Black
Amelia Southall
Katie Hadnum


Vredestein Basso 2020
Cameron Biddle
Tom Lowther
Tom Heal
Alex Martinez
Gary Price
Pete Hitt
Tom Kirk
Steve Rees Clark
Tom Townsend
Andy Westacott


Z Junior Racing Team 2020 (formerly Zappi)

Euan Backus
Luca D’Arcy-Willett
Sam Freeman
Matt Kingston
Owen Lightfoot
Matt Malone
Jack Rootkin-Gray

Manager: Jonny Revis


AWOL (Women’s Team) 2020
(Team name: Another Way of Living)

Charlotte Broughton
Connie Hayes (studying at Queen Mary University of London)
Elizabeth Marvelly
Hannah Bayes
Hannah Gravney
Louise Scupham (Studying at Birmingham university)
Lydia Watts (studying at Aston uni)
Victoria Lovett
Poppy Wildman (studying at Birmingham uni)
Cecilia Hime (studying at Leeds Becket uni)
Emily Ashwood
Emily Bridson (studying at york uni)
Savannah Hewson (studying at Miami university USA)
Zoe Brookes
Clover Murray (studying at Essex uni)
Rosie Wallace (studying at Nottingham uni)

Juniors
Freya Richardson
Libby Smithson
Eva Callinan
Maya Teufel Tarlton
Charlotte-Louise Mcgreevy
Bethany Barnett

Team manager: Pat Hayes
Director Sportive: Brent Skinner

 


Team Boompods
Frankie Hall
Maddie Gammons
Isabel Darvill
Lauren Watson
Jenny Holden
Gaby Homer
Jenn Batey Haug
Hannah Farran
Amy Graham
Lauren Humphreys
Hannah Larbalestier
Ellen McDermott
Nikki Metcalfe


Bikestrong KTM

Tom Grigson
George Jones
James Ambrose
Lloyd Wise
Sam Tillett
Jamieson Blain
David Reece
Joe Rees
Andy Edwards
Dave Turton
Mike Walsh
Lewis Whitcombe
Josh Griffiths
Jack Woolley
Harrison Mayo
Joe Cierpik


NOPINZ Symec Race Team

Elliot Barratt
Matthew Downie
Harry Johnson
Dávid Kovács
James Phillips
Red Walters
Matt Webster
Matt Witts
Lee Frost
Nathan Hallett
Adrian Lawson
Dan McQuillam
Tom Nancarrow
Luke Nolan


Vision Innovative Leisure

Women
Laura Pittard
Mimi Beckett
Rebecca Kearney
Rebekah Nash
Charlotte Brass
Ileia Spyropoulou
Harriet Hernando
Lottie Mallin Martin

Under 23 Men
Thomas Clarke
James Case
Greg Holmes
Charlie Botterill
Josh Knowles

Junior Men
Theo Bugg
Piers James
Arthur Boulton
Duncan Pritchard
George Gould
Harry Kirby
Elliot Tappin
Oscar Clark
Gareth Davies


Bianchi Dama
Emma Cockcroft
Georgie Panchaud
Charlotte Colclough
Bethany Taylor
Tasha Reddy
Holly MacMahon
Anneleen Bosma
Jazz Jones


Nuun-Sigma Sports-London Race Team

Riders
Ken Buckley
Cameron Fraser
George Gori
Tom Hargreaves
David Hewett
Justin Hoy
Martin Lonie
Richard Mardle
Craig McLean
Chris McNamara
Robert Moore
James Moss
Barnabas Purbrook
Lee Smith

Staff
Cameron Fraser (Rider/Team Owner)
Chris Halls (Directeur Sportive)
George Kirkin (Assistant Directeur Sportive)
Max Knott (Mechanic)

2020 Sponsors include Continental Tyres and TrainSharp Cycle Coaching


Campinense-Velo Performance

Abi Smith
Daniela Campos
Lucy O’Donnell
Emma Edwards
Soraia Silva
Ellie Mackman
Fiona Hunter Johnston
Florence Thomas
Charlie Berry
Amy Gornall
Cristina Azevedo
Abbie Manley

Juniors
Abi Smith
Daniela Campos
Lucy O’Donnell

The team will race all the women’s national road series in the UK, as well as others around Europe.


2020 Wales Racing Academy squad
· Pete Kibble
· Joe Beckingsale
· Matthew Burke
· Will Roberts
· Sam Beckett
· Joshua Price
· Owain Roberts
· Harvey McNaughton
· Ellie Coster
· Lizzie Bennett
· Leah Dixon
· Joe Holt


GB Academy (Men) Team Inspired *
Zach Bridges
Rhys Britton
Jim Brown
Alfie George
Max Rushby
Will Tidball
Ethan Vernon
Sam Watson
* waiting for GB page to be updated


GB Academy (Women) Team Inspired *
Ella Barnwell
Anna Docherty
Jenny Holl
Becky Raybould
Anna Shackley
Amelia Sharpe
* waiting for GB page to be updated


Saint Piran (Unconfirmed)
Chris Opie
Ed Laverack
Tristan Davies
Jenson Young
Ross Holland
Ollie Maxwell
Joe Evans
Cameron Jeffers
Conor Davies
Matt Ellis
Bradley Symonds
Alex ?


Spirit Tifosi (Unconfirmed)
Frazier Carr
George Clark
Jake Hales
Rupert Graham
Charlie Passfield
Jordan Peacock
Charles Walker
George Kimber
Angus Hawkins
Farley Barber
Joe Baker
David Bolland


2020 Team Flamme Rouge Cycling Team (unconfirmed)
Clay Davies
Matt Exley
Matt Humpage
Will Scott

Under 23
Joe Bennett
Nathan Blackmore
Alexi Edwards
Billy Fadden

Junior
Oli Stockwell (British champ)


PB Performance Coaching (unconfirmed)

National Squad
James McKay
James Bentley
Toby Jarvis
Chris Walkinshaw
James Chapman
Josh Housley
Jacques Coates
Siôn Harlow
Matt King
Charlie Shields

Regional Team
Darren Cole
Louis Cooper
Josh Diesel
Ed Grandidge
Adam Millington


Richardson Trek
(more riders could be added)

Simon Alexander
Sam Asker
Jim Bradford
Pete Cocker
Rhys Howells
James Jenkins
Isaac Mundy
Steven Parsonage
Callum Riley
Luke Ryan
Aaron Stone


 


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK