Jamie Pullen, Hannah Rainger and Olivier Mangham some of the winners at round 2 of the Hillingdon Slipstreamers Winter Series
Result: Hillingdon Slipstreamers Winter Series 2
U16 Boys
1 Jamie Pullen Maison Du Velo-Storck Bikes UK
2 Thomas Day Poole Wheelers CC
3 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC)
4 Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq…
5 Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club
6 Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club
7 Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club
8 Tomas Wylie VC Londres
9 Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club
10 Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC)
11 Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers
12 Charles Bailey Twickenham CC
13 Dan Byrne Poole Wheelers CC
14 Alexander Bosley Zappi Racing Team
15 Harvey McLean Behind The Bikeshed
16 Billy Gilbey VC Londres
17 Euan Taylor Avid Sport
18 Rizwan Hameed Welwyn Wheelers CC
19 Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club
20 Nate Oldfield 4T+ Cyclopark
21 Stanley Platts VC Londres
22 Felix Hollenbery Lee Valley Youth Cycling Club
23 Euan Backus ZeroBC Development Team
24 Luca Stone Preston Park Youth CC (PPYCC)
25 Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC)
26 Alex Daniels Team Milton Keynes
27 Lloyd Costello Preston Park Youth CC (PPYCC)
28 Matthew Houlberg Portsmouth North End CC
29 James Ashcroft Palmer Park Velo RT
30 Oliver Wollaston VC Londres
31 Sam Clarfield
32 Angus Lawrence St Ives CC
33 Ollie Maynard St Ives CC
34 Samuel Coulson Palmer Park Velo RT
35 Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC
36 Hamish Forsyth Hillingdon Slipstreamers
37 Joe Adlam-Cook Hillingdon Slipstreamers
38 Zac Carrington London Dynamo
39 Alfred Bedson VC Londres
40 Ewan Leitch London Dynamo
41 Benjamin Shonowo VC Londres
42 Daniel Goodwin
43 Sebastian Egan Hillingdon Slipstreamers
U16 Girls
1 Hannah Rainger North Devon Wheelers – South F…
2 Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers
3 Tilly Malbon
4 Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers
5 Abigail Old Palmer Park Velo RT
6 Emma Keiller Charlotteville CC
… continued after advert
U14 Boys
1 Olivier Mangham VC Londres
2 Jamie Whitcher Poole Wheelers CC
3 Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club
4 Jed Smithson WORX Factory Racing
5 Tom Stringer Palmer Park Velo RT
6 Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC)
7 Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club
8 Tomos Pattinson Halesowen A & CC
9 Joseph O’Brien Lee Valley Youth Cycling Club
10 Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC
11 Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club
12 Sacha White WORX Factory Racing
13 Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA)
14 Peter Drabble WORX Factory Racing
15 Cameron Still VC Londres
16 Benjamin Tuchner VC Londres
17 Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC)
18 Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers
19 William Shield Summit MTB Club
20 Matthew Gilmour Velo Club Venta
21 Benjamin Bisson VC Londres
22 Calum Moir Welwyn Wheelers CC
23 James Montagu Hillingdon Slipstreamers
24 Alex Franks Hillingdon Slipstreamers
25 Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC)
26 Harry Codd Maindy Flyers Youth CC
27 Bo Mayer VC Londres
28 Benjamin Flatau Charlotteville CC
29 Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC
30 Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club
31 Freddy Weller
32 Daniel Cox Charlotteville CC
U14 Girls
1 Bethany Bennett Precision Nutrition
2 Amy Harvey Barking & Dagenham CC
3 Sarah Sharkey Charlotteville CC
U12 Boys
1 Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers
2 Edward Charles Charlotteville CC
3 Henry Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club
4 Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club
5 Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers
6 Finn O’Brien Lee Valley Youth Cycling Club
7 Charlie Abraham Charlotteville CC
8 Alfie Cullender Lee Valley Youth Cycling Club
9 Owain Williams Kingston Junior Cycle Club
10 Dillon Knott Welwyn Wheelers CC
11 Aidan Brassil Hillingdon Slipstreamers
12 Joseph Sharkey Charlotteville CC
… continued after advert
U12 Girls
1 Rebecca Codd Maindy Flyers Youth CC
2 Bobbie O’Brien Lee Valley Youth Cycling Club
3 Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers
4 Skye Willis Panagua CC
5 Kate Coulson Palmer Park Velo RT
6 Ellie Montagu Hillingdon Slipstreamers
7 Lucy Allsop Hillingdon Slipstreamers
8 Electra Morris Charlotteville CC
9 Chloe Callinan Hillingdon Slipstreamers
10 Grace Goold
U10 Boys
1 Alexander Campbell Limited Edition Cycling
2 Beau Hanson Hillingdon Slipstreamers
3 Aiden Hughes Kingston Junior Cycle Club
4 Xavier Knott Welwyn Wheelers CC
5 Elliot Brassil Hillingdon Slipstreamers
6 Ben Sharkey Charlotteville CC
7 Daniel Allpress Hillingdon Slipstreamers
U10 Girls
1 Orla Willis Panagua CC
2 Katie Allsop Hillingdon Slipstreamers
3 Idha Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC)
4 Chiara Cuneo-Flood Hillingdon Slipstreamers
U8 Boys
1 Alexander Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC)
2 Liam Rudolph Hillingdon Slipstreamers
3 Finley Hughes
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)