Oscar Nilsson-Julien on winning form in the A grade races at the Full Gas Track League at London’s Indoor Olympic velodrome on Tuesday
Result: Full Gas Tuesday Track League
A Group Warm-Up Scratch
1 Oscar Nilsson-Julien VC Londres
2 Theo Modell Team Corley Cycles
3 Stephen Bradbury Morvelo Basso RT
4 Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club
5 Finley Newmark VC Londres
6 Mark McCullagh Dulwich Paragon CC
B Group Warm-Up Scratch
1 Albin Geneix Ses Racing
2 Stephen Aslin Twickenham CC
3 Lee Rowe Team Terminator
4 Luke Forward Rapha Cycling Club
5 Cameron Fraser Nuun-Sigma Sport-London RT
6 Trevor Bradbury Python Racing Team
C Group Warm-Up Scratch
1 Thomas Webby Oxted Cycling Club
2 Nathan Parnell Dulwich Paragon CC
3 Greg Reynolds Rapha Cycling Club
4 Robyn Llewellyn 6AM Cycling
5 Nicholas Smith Brighton Excelsior CC
6 Keerthi Angammana Lee Valley CC
A Group Reverse Win-Out
1 Oscar Nilsson-Julien VC Londres
2 Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club
3 Luke Ryan Richardsons-Trek RT
4 James Taggart Cycling Club Hackney
5 Alan Newman Wigmore CC
6 Andrew Perrin Private Member
… continued after advert
B Group Reverse Win-Out
1 Stephen Aslin Twickenham CC
2 Cameron Fraser Nuun-Sigma Sport-London RT
3 Andrew Langdown Blazing Saddles Cycles
4 Simon Warren Norwood Paragon CC
5 Jason Fitchew Ford Cycling Club
6 Nick Vriend Private Member
C Group Reverse Win Out
1 Chris Jones Elite CC
2 Greg Reynolds Rapha Cycling Club
3 Dave Buck CC London
4 James Chapman Islington Cycling Club
5 Gavin Carter Stowmarket & District CC
6 Paul Bold Full Gas Racing Team
A Group 60 Lap Points Race
1 Oscar Nilsson-Julien VC Londres 36
2 Stephen Bradbury Morvelo Basso RT 31
3 Theo Modell Team Corley Cycles 26
4 Finley Newmark VC Londres 17
5 George Gori Nuun-Sigma Sport-London RT 6
6 Luke Ryan Richardsons-Trek RT 1
B Group 50 Lap Points Race
1 Andrew Langdown Blazing Saddles Cycles 15
2 Jason Fitchew Ford Cycling Club 10
3 Glen Peterson Rapha Cycling Club 8
4 Lee Rowe Team Terminator 8
5 Nick Vriend Private Member 5
6 Stuart Gedge Ipswich Bicycle Club 4
C Group 40 Lap Points Race
1 Chris Jones Elite CC 28
2 Greg Reynolds Rapha Cycling Club 19
3 James Chapman Islington Cycling Club 12
4 Robyn Llewellyn 6AM Cycling 10
5 Dave Buck CC London 6
6 Thomas Webby Oxted Cycling Club 5
… continued after advert
A Group Elimination/Scratch
1 Oscar Nilsson-Julien VC Londres
2 Stephen Bradbury Morvelo Basso RT
3 Theo Modell Team Corley Cycles
4 Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club
5 Finley Newmark VC Londres
6 Philip Glowinski VC Londres
B Group Elimination/Scratch
1 Stephen Aslin Twickenham CC
2 Cameron Fraser Nuun-Sigma Sport-London RT
3 Glen Peterson Rapha Cycling Club
4 Olly Kan Team V-Sprint Racing
5 Jason Fitchew Ford Cycling Club
6 Paul Stewart Team V-Sprint Racing
C Group Elimination/Scratch
1 Chris Jones Elite CC
2 Dave Buck CC London
3 Claude Autrey London Dynamo
4 Antonius Wubben Private Member
5 James Chapman Islington Cycling Club
6 Nicholas Smith Brighton Excelsior CC
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique