Jacob Tipper showing winning form in the group at Derby Track League on January 30
Result: Derby Arena Track League (Jan 30)
A Group
Event 3 20 Lap Scratch
1st Jacob Tipper
2nd Alex Haines
3rd Matthew Shaw
4th Liam Davies
5th William Perrett
6th Andrew Sheret
7th Gregg Booker
8th Joseph Perkins
Event 7 32 Lap Points
1st Jacob Tipper
2nd Joseph Perkins
3rd Gregg Booker
4th William Perrett
5th Alex Haines
6th Matthew Shaw
7th Finn Mansfield
8th Sidney Wilson
Event 11 40 Lap Tempo
1st Jacob Tipper
2nd Joseph Perkins
3rd Alex Haines
4th William Perrett
5th Andrew Sheret
6th Shaun Eden
7th Andrew Nichols
8th Sidney Wilson
Event 15 30 Lap Scratch
1st Joseph Perkins
2nd Jacob Tipper
3rd William Perrett
4th Liam Davies
5th Alex Haines
6th Shaun Eden
7th Andrew Sheret
8th Finn Mansfield
Prime (5) Alex Haines
… continued after advert
B Group
Event 2 20 Lap Scratch
1st David Bull
2nd Michael Kirkland
3rd Stephen Clayton
4th Martyn Gall
5th Elena Smith
6th Will Beech
7th Luke Rosewell
8th Christopher Gough
Event 8 Elimination
1st Martyn Gall
2nd Michael Kirkland
3rd Elena Smith
4th Chris McNaughton
5th Will Beech
6th Christopher Gough
7th April Tacey
8th Elizabeth Catlow
Event 12 32 Lap Points
1st Martyn Gall
2nd Chris McNaughton
3rd Luke Rosewell
4th David Bull
5th Stephen Clayton
6th Michael Kirkland
7th Gregory Albiston
8th Christopher Gough
Event 16 Unknown Distance
1st Will Beech
2nd David Bull
3rd Michael Kirkland
4th Stephen Clayton
5th Christopher Gough
6th Gregory Albiston
7th April Tacey
8th John Hind
… continued after advert
C Group
Event 1 20 Lap Scratch
1st Alexander Shepherd
2nd Oliver Meek
3rd Ben Irwin
4th Matilda Gurney
5th Josh Rowe
6th Craig Comery
7th David Parnell
8th Andrew Thomas
Event 5 32 Lap Points
1st Alexander Shepherd
2nd Andrew Bonnett
3rd Ben Irwin
4th Oliver Meek
5th Josh Rowe
6th Jonathan Barnhill
7th Lloyd Pallett
8th Tiffany Fletcher
Event 9 Elimination
1st Ben Irwin
2nd Alexander Shepherd
3rd Josh Rowe
4th Oliver Meek
5th Carl Allsop
6th Jonathan Barnhill
7th Jason Hardwick
8th Matilda Gurney
Event 13 30 Lap Scratch
1st Andrew Bonnett
2nd Ben Irwin
3rd Oliver Meek
4th Alexander Shepherd
5th Craig Comery
6th Gary Dalley
7th Carl Allsop
8th Richard Coates
Prime (5) Jonathan Barnhill
D Group
Event 4 20 Lap Scratch
1st Alison Fovargue
2nd Elena Spanou
3rd Alice Standish
4th Alexandra Farquhar
5th Natasha Smith
6th Rebecca Greenham
7th Alicia Lisle
8th Bethan Padbury
Event 6 Elimination
1st Alison Fovargue
2nd Alice Standish
3rd Elena Spanou
4th Natasha Smith
5th Emma Hill
6th Alexandra Farquhar
7th Rebecca Greenham
8th Alicia Lisle
Event 10 32 Lap Points
1st Natasha Smith
2nd Elena Spanou
3rd Alice Standish
4th Alexandra Farquhar
5th Alison Fovargue
6th Alicia Lisle
7th Rebecca Greenham
8th Emma Hill
Event 14 20 Lap Scratch
1st Elena Spanou
2nd Alice Standish
3rd Alicia Lisle
4th Millie Shaw
5th Alison Fovargue
6th Emma Hill
7th Rebecca Greenham
8th
Prime (5) Elena Spanou
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands