Tim McEvoy fastest in St Austell Wheelers Sporting time trial over 20.7 miles on Sunday – Lauren Dolan fastest woman
Result: St Austell Wheelers Sporting TT
1 Tim McEvoy Camel Valley C & TC 48:30:00 Male Senior
2 Philip Bray Plymouth Corinthian CC 48:59:00 Male Senior
3 Ross Holland Cheltenham & County Cycling Club 51:01:00 Male Espoir
4 Joe Healey St Austell Whs CC 51:14:00 Male Senior
5 Robert Shaw Plymouth Corinthian CC 51:56:00 Male Senior
6 Paddy Scullion Mid Cornwall Cycling Club 52:27:00 Male Espoir
7 David Bartlett giant-helston52:46:00 Male Senior
8 Nick Campbell Mid Cornwall Cycling Club 52:46:00 Male Vet
9 Robin Riches Lanhydrock Wheelers 53:04:00 Male Senior
10 Anthony Green Penzance Wheelers CC 54:03:00 Male Senior
11 Peter Miners Lanhydrock Wheelers 54:24:00 Male Vet
12 Steven Smith Penzance Wheelers CC 54:48:00 Male Vet
13 Lauren Dolan Team Breeze 55:13:00 Female Espoir
14 CHRIS GUEST St Austell Whs CC 55:34:00 Male Vet
15 Joe Howsley Wadebridge Coasters Cycling Club 56:16:00 Male Juvenile
16 Roger Eaves Audax UK 56:27:00 Male Vet
17 Paul Friday giant-helston 56:34:00 Male Vet
18 Simon Potter Mid Cornwall Cycling Club 56:48:00 Male Vet
19 Adam Pedley Mid Cornwall Cycling Club 56:51:00 Male Senior
20 Peter Maker St Austell Whs CC 57:23:00 Male Vet
21 Dean Vincent St Austell Whs CC 57:50:00 Male Vet
22 Stacey Ginieres Penzance Wheelers CC 58:38:00 Female Senior
23 Jonathan Ellis Plymouth Corinthian CC 58:42:00 Male Senior
24 John Morse Audax UK 58:55:00 Male Vet
25 Martina Geraghty Penzance Wheelers CC 58:59:00 Female Vet
26 Duncan Murdison Mid Cornwall Cycling Club 59:24:00 Male Senior
27 Shaun Gilbert Truro CC 01:00:25 Male Vet
28 Rose Willis St Austell Whs CC 01:00:26 Female Vet
29 Paul Craddock St Austell Whs CC 01:00:26 Male Vet
30 Rebecca Campbell Penzance Wheelers CC 01:01:02 Female Vet
31 Chris Harper Penzance Wheelers CC 01:01:30 Male Vet
32 Jony Brown Lanhydrock Wheelers 01:02:46 Male Vet
33 Deb Grills St Austell Whs CC 01:03:44 Female Vet
34 Robin Brown St Austell Whs CC 01:03:55 Male Vet
35 Debbie Starkey Essa Cycling Club 01:05:12 Female Vet
36 Ross Cant Penzance Wheelers CC 01:05:25 Male Vet
37 Michael Crane St Austell Whs CC Male Vet
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)