Startlists for the E/1/2/3 Mens and Womens Gifford Road Races on Saturday 10th March in Scotland near Edinburgh
Startlist: Gifford Road Races 2018
E/1/2/3 Men
1 Joseph Agnew Edinburgh RC
3 Richie Allen GS Metro
5 John Archibald Team KGF
6 Kevin Barclay Spokes Racing Team
7 Ben Barlow Spokes Racing Team
8 Tim Blathwayt Veloclub Edinburgh
10 Kern Boyd Muckle Cycle Club
11 Greig Brown Pro Vision Scotland
12 William Brown Ribble Cycling
13 Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team
14 Andrew Bruce Leslie Bike Shop/Bikers Boutique
15 Thomas Bustard Spirit Tifosi Racing Team
16 Ross Clark dooleys cycles
18 Angus Claxton WHEELBASE CABTECH JUNIOR RT
19 William Corbett Ribble Cycling
20 Christopher Dredge Spirit Tifosi Racing Team
21 James Falconer MTS Cycle Sport
22 Ryan Fenwick dooleys cycles
23 Charles Fletcher Cairngorm CC
24 Thomas Gelati Ythan CC
25 Kyle Gordon RT 23
26 Ruari Grant Pro Vision Scotland
27 David Griffiths Pro Vision Scotland
28 Danny Hedley RT 23
29 Ralf Hodgson MTS-Rapid Engineering NE
30 Jacques Horn
31 Josh Housley TBW Bottecchia Wigmore RT
32 Dylan Hughes Spokes Racing Team
33 Colin Jackson Edinburgh RC
34 Michael Johnson Muckle Cycle Club
35 Kyle Johnston Pro Vision Scotland
36 Richard Jones Ribble Cycling
37 Matthew Kipling MTS-Rapid Engineering NE
38 Zeb Kyffin GS Metro
39 David Lines Wheelbase Castelli MGD
40 Zak Loney Edinburgh RC
41 Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London
42 Alex Luhrs Ribble Cycling
45 Fraser Macdougall Glasgow Cycle Team
46 Donald MacRury Moray Firth Cycling Club
47 Grant Martin Vitus Pro Cycling
48 Fraser Martin Saint Piran
50 Scott McCrossan East Kilbride Road Club
51 Richard McDonald Pro Vision Scotland
52 Richard McGhee Glasgow Nightingale CC
53 Mark McGuire Wheelbase Castelli MGD
54 Alastair McNicol dooleys cycles
55 Daniel Nieto TBW Bottecchia Wigmore RT
56 Ben Norris dooleys cycles
57 Gavin O’Neill Edinburgh RC
59 Lewis Oliphant Veloclub Edinburgh
60 Cameron Oliver Glasgow Cycle Team
61 Stuart Paterson RT 23
62 Alex Platt Wheal Velocity
63 Aaron Preston Cleveland Whls JRT/Catley Lakeman
64 Struan Pryde Pedal Heaven RT
65 Jack Rees Ribble Cycling
66 Joe Reilly Vitus Pro Cycling
67 Wilson Renwick RT 23
68 Alex Ridehalgh Spokes Racing Team
69 Jason Roberts Pro Vision Scotland
70 Mark Robertson Army Cycling Union
71 Calum Shackley Glasgow Cycle Team
72 Tim Shoreman Dales Cycles Racing Team Scotland
73 Chris Sleath MTS-Rapid Engineering NE
74 Toby Tanfield Cleveland Whls JRT/Catley Lakeman
75 Ian Taylor Blumilk.com
76 James Tree Team Andrew Allan Architecture
77 Ross Turner Cleveland Whls JRT/Catley Lakeman
78 Scott Wardlaw Veloclub Edinburgh
79 Kris Whitelaw Muckle Cycle Club
RESERVES
80 Alan Dean
81 Keith Greenwood
82 Stephen Collins
83 Alistair Merry
84 Matti Dobbins
… continued after advert
Womens Race
60 Anna Armstrong Boompods EDCO NRG
61 Jane Barr Velocity 44 RT
62 Jennifer Batey Boompods EDCO NRG
63 Karolyn Brown Velocity 44 RT
64 Sarah Cramoysan Prima Team Racing
65 Olivia Fawcett Boompods EDCO
66 Estelle Fuller Edinburgh RC
67 Amy Gornall Secret-Training.cc
68 Sophia Green Elgin CC
69 Miriam Jessett Tyneside Vagabonds CC
70 Lauren Liversidge Deeside Thistle CC
71 Marie Lynn Boompods EDCO NRG
72 Zosia Martin Glasgow Green Cycle Club
73 Ellen McDermott Boompods EDCO NRG
74 Nikki Metcalfe Prima Team Racing
75 Ellie Park Team 22
76 Helen Parkin Muckle Cycle Club
77 Gemma Penman Glasgow Cycle Team
78 Alana Prior Liv Cycling Club – Halo Cycles
79 Anna Shackley Team 22
80 Abby Stewart Team 22
81 Joanne Thom Sandy Wallace Cycles
82 Lauryn Turnbull
83 Fiona Turnbull YRDP
84 Sarah Walker Boompods EDCO
85 Zoe Watters Fullarton Wheelers Cycling Club
86 Mary Wilkinson Yorkshire Road Club
87 Elizabeth Winton Stirling Bike Club
88 Emma Wood Edinburgh University CC
89 Georgia Young Glasgow Cycle Team
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: PB Performance U23 Nat Series RR
- Features, Reports, Results
- TT Result: GTR – Return To Life TT Series 10m TT
- TT Result: Barrow Central Wheelers 21m TT
- TT Result: Dursley Road Club 6.8m TT
- TT Result: Farnborough & Camberley CC 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 10m TT
- TT Result: Kings Lynn CC 10m TT
- Youth Result: North West Youth League 2
- Crit Result: Ennerdale 2024 Season openers 3
- Crit Result: Carlisle Some Enchanted Evenings 1
- Crit Result: Hub Velo/6AM Cycling Spring Crit Series
- Crit Result: Oxfordshire Road Race League (Abingdon)
- RR Result: Radnorshire Road Race
- Crit Result: Full Gas Spring Cup #1
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- TT Result: VTTA East Midlands 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 25m TT
- TT Result: VTTA Kent 30m Time Trial
- TT Result: Shaftesbury CC 25m TT
- TT Result: CTT Classic Series 3
- TT Result: Diss & District CC 25m TT
- TT Result: Icknield RC 20m TT
- TT Result: Royal Albert CC 10m TT
- TT Result: Southport CC 15m TT
- Crit Result: Milton Keynes Development Races
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- The Dave Peck Memorial: British Women’s Team Cup 2
- BMCR RESULT: National A/B RR and Echelon Cycles Stallard races
- RR Result: Proper Northern Road Races (Oakenclough)
- RR Result: Drummond Trophy
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
Other News on VeloUK
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team