Daniel Colman was the winner of the first of the Abergavenny Handicap Road Race series on Sunday
Result: 2018 Abergavenny Handicap Road Race 1
1 Daniel Colman Pembrokeshire Velo S2 1:43:49 1:43:49
2 William Roberts Wales Racing Academy U232 1:43:56 1:43:56 0:07
3 Samuel Beckett Cardiff JIF J3 1:43:56 1:43:56
4 Owen Line Wales Racing Academy U232 1:43:56 1:43:56
5 Daniel Coombe Wales Racing Academy U231 1:43:56 1:43:56
6 Matthew Beckett Cardiff JIF MD2 1:43:56 1:43:56
7 Samuel Tillett Wales Racing Academy U232 1:43:56 1:43:56
8 Frazer White Pontypool RCC MC2 1:43:56 1:43:56
9 John Russell Bristol RC MD2 1:43:56 1:43:56
10 Tom Lane Latchem Sunwise Race Team S1 1:43:56 1:43:56
11 David Mixell BIKESTRONG-KTM MB2 1:43:56 1:43:56
12 Dion Thomas Bynea CC ME4 1:43:56 1:43:56
13 Joshua Burns Alé DMT Cipollini UK S1 1:43:56 1:43:56
14 Ben Osborne NFTO Race Club MB3 1:43:56 1:43:56
15 Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club MC2 1:43:56 1:43:56
16 Richard Lawrence Pontypool RCC ME3 1:43:56 1:43:56
17 Nathan Hallett Latchem Sunwise Race Team S2 1:43:56 1:43:56
18 Carwyn Davies Cwmcarn Paragon Cycle Club MC4 1:43:56 1:43:56
19 Christopher Davies Forza Cycles Racing Team MB3 1:43:56 1:43:56
20 Joe Peatson Ely Race Club S3 1:43:56 1:43:56
21 Thomas Grigson BIKESTRONG-KTM MA2 1:43:56 1:43:56
22 Henry Lloydlangston Halesowen A & CC J3 1:43:56 1:43:56
23 Morgan Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club J2 1:43:56 1:43:56
24 Paul Sheppard Cwmcarn Paragon Cycle Club MC4 1:43:56 1:43:56
25 James Dudden Latchem Sunwise Race Team MC3 1:43:56 1:43:56
26 Paul Hayward Cwmcarn Paragon Cycle Club MD2 1:43:56 1:43:56
27 Andrew Williams Steele Davis Via Roma RT S2 1:43:56 1:43:56
28 Iain Duggan Gannet CC MA3 1:43:56 1:43:56
29 Daniel Carr Salt & Sham Cycle Club MC3 1:43:56 1:43:56
30 Matthew Williams Cardiff Ajax CC MA3 1:43:56 1:43:56
31 James Tillett Wales Racing Academy U232 1:43:56 1:43:56
32 Tom Swingler Halesowen A & CC S2 1:43:56 1:43:56
33 Ioan Smallwood Cardiff Ajax CC MB2 1:43:56 1:43:56
34 Luke Alexandre Abellio – SFA Racing Team U232 1:43:56 1:43:56
35 Evan Powell Pontypool RCC S2 1:43:56 1:43:56
36 Gruffudd Lewis Ribble Cycling MA1 1:43:56 1:43:56
37 Adrian Lawson Latchem Sunwise Race Team MD2 1:45:31 1:45:31 1:42
38 Milo Girardet Ely Race Club S2 1:45:40 1:45:40 1:51
39 Luke Protheroe Maindy Flyers Youth CC J3 1:45:40 1:45:40
40 Paul Harris Pontypool RCC ME4 1:45:40 1:45:40
41 Jason Streather VC St Raphael MC1 1:45:40 1:45:40
42 Michael Hall Port Talbot Wheelers ME3 1:45:50 1:45:50 2:01
43 Steven Williams Jeremy Rees Cycles RT MB3 1:45:50 1:45:50
44 Christopher Owram Cardiff Ajax CC S4 1:46:10 1:46:10 2:21
45 Matthew Hanford Bynea CC J2 1:46:16 1:46:16 2:27
46 Hefin Evans Bynea CC U232 1:46:17 1:46:17 2:28
47 Adam Cole Pontypool RCC MA2 1:46:17 1:46:17
48 Claire Walters Jeremy Rees Cycles RT WMA4 1:46:36 1:46:36 2:47
49 Jeremy Addis VC St Raphael MD3 1:47:21 1:47:21 3:32
50 Robert Sanderson Cardiff Ajax CC MB3 1:47:36 1:47:36 3:47
51 Richard Franklin VC St Raphael ME3 1:47:42 1:47:42 3:53
52 Alec Bond Mid Shropshire Wheelers MA4 1:47:43 1:47:43 3:54
53 Spencer Hardman Salt & Sham Cycle Club MD3 1:47:45 1:47:45 3:56
54 Gareth Pugh Cwmcarn Paragon Cycle Club MC4 1:47:57 1:47:57 4:08
55 Hugh Wilson BC Private Member MA3 1:48:02 1:48:02 4:13
56 Bryn Roberts Cwmcarn Paragon Cycle Club MA4 1:48:23 1:48:23 4:34
57 Jason Killiner Pontypool RCC MC4 1:48:33 1:48:33 4:44
58 Daniel Morris Halesowen A & CC J3 1:52:08 1:52:08 8:19
59 Christopher Gibbard Bynea CC MB2 1:52:08 1:52:08
60 Ryan Dummer BC Private Member S4 1:52:24 1:52:24 8:35
61 John Regan Pembrokeshire Velo MD4 1:53:10 1:53:10 9:21
62 Alexander Bland Fred Williams Cycles MD3 1:56:38 1:56:38 12:49
63 Ian Hicks Latchem Sunwise Race Team MB3 1:57:26 1:57:26 13:37
64 Thomas Harrington Abergavenny Road Club J3 1:57:26 1:57:26
65 Sam Hay Cwmcarn Paragon Cycle Club J3 1:57:30 1:57:30 13:41
66 Paul Doody VELOFLOW CC MC2 1:57:52 1:57:52 14:03
67 Isabel Ellis Team Backstedt/Hotchillee WJ2 1:58:33 1:58:33 14:44
68 Julian Attfield Cardiff Ajax CC MD3 1:58:53 1:58:53 15:04
69 William Fotheringham Halesowen A & CC ME3 2:02:04 2:02:04 18:15
70 Charlotte Mitchell BC Private Member WJ3 2:03:27 2:03:27 19:38
71 Philip Sims Newport Phoenix CC UC4 2:03:27 2:03:27
72 Krispin Gardiner Bristol RC J2 2:20:00 2:20:00 36:11
73 Christopher Lloyd Jeremy Rees Cycles RT MF3 1:45:24 1 2:36:39 52:50
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)