Peter Boyes fastest in Cleveland Whs Sporting 21 mile time trial on the T211R course on Sunday (March 11), Becky Penty first woman
Result: Cleveland Whs CC Sporting 21
1 Peter Boyes TS Racing Team – OTR 45:39:00 Male Senior
2 Steve Gibson Peak Road Club 46:07:00 Male Vet
3 Harry Walker Revolver Racing 46:27:00 Male Vet
4 Glen Turnbull Harrogate Nova CC 46:43:00 Male Vet
5 Duncan Mullier Harrogate Nova CC 46:52:00 Male Vet
6 Steven Guymer Squadra RT 47:17:00 Male Senior
7 Shaun Tyson Adept Cycling 47:22:00 Male Vet
8 Chris Lax Hartlepool Triathletes 47:26:00 Male Vet
9 Jon Sturman Blumilk.com 47:27:00 Male Vet
10 Paul Thirling Hartlepool CC 47:41:00 Male Vet
11 Aaron Preston Cleveland Wheelers CC 47:51:00 Male Junior
12 Richard Jones Ribble Pro Cycling 48:02:00 Male Senior
13 Paul Fountain Hartlepool CC 48:39:00 Male Vet
14 David Nearney South Shields Velo Cycling Club 48:43:00 Male Senior
15 Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC 48:48:00 Male Junior
16 Colin Humphrey Houghton CC 48:51:00 Male Vet
17 Chris Wood TS Racing Team – OTR 49:03:00 Male Vet
18 Richard Lilleker Cleveland Wheelers CC 49:29:00 Male Senior
19 Mark Pinder AIMS Cycling 49:40:00 Male Senior
20 Shaun Teasdale Stockton Wheelers CC 49:46:00 Male Vet
21 Adam Jarps Team Bottrill / Vanguard 50:26:00 Male Junior
22 Ben Reynolds AIMS Cycling 50:27:00 Male Vet
23 James Meadows Cleveland Wheelers CC 50:29:00 Male Senior
24 Jamie Corcoran Stockton Wheelers CC 50:44:00 Male Vet
25 Philip Wheatley AIMS Cycling 51:00:00 Male Senior
26 Steven Bell Fietsen Tempo 51:03:00 Male Vet
27 Marcel Schubert Darlington Cycling Club 51:10:00 Male Senior
28 Mark Snape Fietsen Tempo 51:14:00 Male Vet
29 David Cole Cleveland Wheelers CC 51:18:00 Male Senior
30 David Robinson Fietsen Tempo 51:26:00 Male Vet
31 David Robinson Tyneside Vagabonds CC 51:31:00 Male Vet
32 Paul Felce Infinity Cycles – Cube Store Cycling Team 51:38:00 Male Vet
33 Sam Murray DRAG2ZERO 51:51:00 Male Juvenile
34 Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC 51:59:00 Male Juvenile
35 Mike Dalton Stockton Wheelers CC 52:02:00 Male Senior
… continued after advert
36 Richard Keenlyside Fietsen Tempo 52:24:00 Male Vet
37 Ross Turner Cleveland Wheelers CC 52:30:00 Male Junior
38 Paul Robson Houghton CC 52:47:00 Male Vet
39 Peter Guy Adept Cycling 52:53:00 Male Vet
40 Ian Anderson York Triathlon RT 53:04:00 Male Vet
41 John Main Cleveland Wheelers CC 53:06:00 Male Vet
42 David Kirton Cleveland Wheelers CC 54:07:00 Male Vet
43 David Peacock Cleveland Wheelers CC 54:45:00 Male Senior
44 Howard Heighton Ferryhill Whs 54:45:00 Male Vet
45 Gary Wilson Hartlepool Triathletes 54:49:00 Male Senior
46 Paul Riley Fietsen Tempo 55:41:00 Male Vet
47 Stephen Murphy Cleveland Wheelers CC 55:48:00 Male Vet
48 Sebastian Stockbridge Blaydon CC 56:17:00 Male Senior
49 Paul Williams Cleveland Wheelers CC 56:29:00 Male Vet
50 Peter Greenan Ferryhill Whs 56:30:00 Male Vet
51 SIMON BOYLE Fietsen Tempo 57:00:00 Male Vet
52 Hilton Armstrong Fietsen Tempo 57:10:00 Male Vet
53 James Mayo Stockton Wheelers CC 57:12:00 Male Senior
54 Peter Bell Fietsen Tempo 57:36:00 Male Vet
55 Mark Flannery Team Swift 58:02:00 Male Vet
56 James Kilpatrick Hartlepool CC 58:29:00 Male Vet
57 Richie Grant Hartlepool CC 58:30:00 Male Vet
58 Becky Penty York Triathlon RT 58:33:00 Female Senior
59 Gavin Chatto Cleveland Wheelers CC 59:19:00 Male Vet
60 Gemma Pearson Cleveland Wheelers CC 01:01:02 Female Senior
61 Patricia Bell Cleveland Wheelers CC 01:01:04 Female Vet
62 Angela Ackerley Cleveland Wheelers CC 01:01:05 Female Vet
63 David Cole Cleveland Wheelers CC 01:01:14 Male Senior
64 Louise Hamilton Mountain Goat Coaching 01:01:17 Female Vet
65 Tony Main Cleveland Wheelers CC 01:01:22 Male Vet
66 Simon Nicklin Fietsen Tempo 01:02:25 Male Vet
67 Thomas Heighton Stockton Wheelers CC 01:02:32 Male Juvenile
68 Kay Stokes Cleveland Wheelers CC 01:03:01 Female Vet
69 Rebecca Kirton Cleveland Wheelers CC 01:05:49 Female Senior
70 Rob BRIXEY Cleveland Wheelers CC 01:06:16 Male Vet
71 John Kettle Cleveland Wheelers CC 01:08:02 Male Vet
72 Paige McLeod Cleveland Wheelers CC 01:08:06 Female Junior
73 Barbara Kettle Cleveland Wheelers CC 01:12:47 Female Vet
74 Paul Dawson VTTA (North) 01:15:23 Male Vet
… continued after advert
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique