Simon Beldon fastest in Yorkshire Cycling Federation’s 10 mile time trial on the V910; Fiona Sharp fastest woman
Result: Yorkshire Cycling Federation 10 mile TT
1 Simon Beldon Team Bottrill / Vanguard 20:53 Male Vet
2 Richard Sharp Team Swift 21:25 Male Senior
3 Philip Graves NOPINZ 21:58 Male Senior
4 Peter Watson Harrogate Nova CC 22:04 Male Senior
5 Andy Jackson AeroCoach 22:05 Male Vet
6 Darren Yarwood Vive Le Velo 22:08 Male Vet
7 Dan Taylor Coveryourcar.co.uk RT 22:19 Male Vet
8 Russell Brown Yorkshire Road Club 22:30 Male Vet
9 Doug Hart Ilkley CC 23:13 Male Vet
10 Gary Hunt Adept Cycling 23:22 Male Vet
11 Mark Johnson Yorkshire Road Club 23:33 Male Vet
12 Peter Hooper Eastbourne Rovers CC 23:42 Male Senior
13 Stu Wood Harrogate Nova CC 23:48 Male Vet
14 Ian Garbett Holmfirth C C 23:49 Male Vet
15 Daniel Shaw Halifax Imperial Wheelers 23:52 Male Vet
16 Tobias Edwards Huddersfield Star Whs 23:54 Male Junior
17 Michael Bray Huddersfield Star Whs 24:09:00 Male Espoir
18 Tim Humphries Team Swift 24:16:00 Male Vet
19 Nigel Goscinski Team Swift 24:26:00 Male
20 Fionn Kerry Holme Valley Whs 24:29:00 Male Junior
21 Steve Burrows Vive Le Velo 24:47:00 Male Vet
22 Dan Evans Adept Cycling 24:47:00 Male Vet
23 Fiona Sharp Team Swift 24:48:00 Female Senior
24 JP Pretorius Vive Le Velo 24:50:00 Male Senior
25 Andy Whitehead Rockingham CC 24:55:00 Male Vet
26 Ian BROWN Seacroft Whs 25:04:00 Male Vet
27 Adrian Stott Jackpot Racing 25:12:00 Male Vet
28 Mark Rowland Selby CC 25:17:00 Male Vet
29 Chris Harris Holmfirth C C 25:22:00 Male Vet
… continued after advert
30 RICHARD HIGH SSLL Racing Team 25:32:00 Male Vet
31 Jonathan Bray Huddersfield Star Whs 25:37:00 Male Senior
32 Paul Kirk Seacroft Whs 25:45:00 Male Vet
33 Paul Di Mambro Ilkley CC 25:47:00 Male Vet
34 David Golden Army Cycling Union 26:04:00 Male Vet
35 Matt Bourne Huddersfield Star Whs 26:04:00 Male Senior
36 David Hunt Wakefield Tri Club 26:06:00 Male Vet
37 Kirsty Bramley Team Swift 26:20:00 Female Vet
38 Sam Leng Malton Whs 26:40:00 Male Senior
39 James Grainger Wakefield CC 26:42:00 Male Vet
40 Richard Walker Hull Thursday RC 26:47:00 Male Vet
41 Alex Beldon Ilkley CC 26:54:00 Male Juvenile
42 Paul Ruta Barnsley Road Club 26:58:00 Male Vet
43 Anthony Keyworth Kiveton Park Cycling Club 27:06:00 Male Vet
44 Rachael Mellor Holmfirth C C 27:09:00 Female Vet
45 David Lacy Airedale Olympic 27:16:00 Male Vet
46 Nik Blesic Bronte Whs 27:33:00 Male Vet
47 Jonathan Reid Calder Clarion 27:34:00 Male Vet
48 Steven Woodrup Yorkshire Road Club 28:38:00 Male Vet
49 Andrew Kerry Holme Valley Whs 28:42:00 Male Vet
50 Andy Clark VTTA (North Midlands) 29:09:00 Male Vet
51 Stephen Broadley Otley CC 29:13:00 Male Vet
52 Harriet Breakey Holmfirth C C 29:13:00 Female Juvenile
53 Paula Fisher Rotherham Wheelers Cycling Club 29:16:00 Female Vet
54 John Barnett Otley CC 29:53:00 Male Vet
55 Sandra Burrows Vive Le Velo 30:52:00 Female Vet
56 Tracey Coldwell Holmfirth C C 31:50:00 Female Vet
57 Harry Cowley Chester RC 32:00:00 Male Vet
58 Ala Whitehead Rockingham CC 33:33:00 Female Vet
59 Robert Tate Leeds Westfield CC 34:43:00 Male Vet
72″ Gear
1 Blair Buss Male Vet Halifax Imperial Wheelers 25:15 23.762 Mph 150
2 Kevin Melia Male Vet VC Bradford 26:57 22.263 Mph 75
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands