Liam Maybank first of nine riders under 20 minutes at the ECCA Open 10 mile time trial on the E2/10 on Saturday – Julia Freeman first woman
Result: ECCA Open 10 (E2/10)
1 Liam Maybank Twickenham CC 19:03 Male Vet
2 David McGaw Cambridge CC 19:15 Male Vet
3 James Hayden Rapha Cycling Club 19:27 Male Senior
4 William Wallace CC London 19:35 Male Senior
5 Joe Gorman Stevenage CC 19:37 Male Senior
6 Julian Elliott Finsbury Park CC 19:40 Male Vet
7 David Harding Chelmer CC 19:43 Male Senior
8 David Veitch Lea Valley CC 19:48 Male Senior
9 Kevin Baumber Shaftesbury CC 19:52 Male Vet
10 Sam Wightman Chelmer CC 20:00 Male Vet
11 Chris Potter CC Ashwell 20:03 Male Senior
12 Mark Ellis Team Milton Keynes 20:15 Male Vet
13 James Hutchins Shaftesbury CC 20:17 Male Vet
14 Nick Morgan Hitchin Nomads CC 20:24 Male Senior
15 Thomas Dean Eagle Road Club 20:26 Male Vet
16 Simon Scott Anglia Velo 20:31 Male Vet
17 Graeme Garner Essex Roads CC 20:32 Male Senior
18 Graham Rudd Redbridge CC 20:38 Male Senior
19 Matt Steel Shaftesbury CC 20:42 Male Vet
20 Martin Winter Twickenham CC 20:44 Male Vet
21 Abid Hussain Icknield RC 20:52 Male Vet
22 Matthew Saunders Team Vision Racing – Silverhook 20:53 Male Senior
23 Paul Rooke West Suffolk Wheelers 20:56 Male Senior
23 Terry Garlinge Team Vision Racing – Silverhook 20:56 Male Vet
23 David Warlow Essex Roads CC 20:56 Male Vet
26 Samuel Thienel Momentum Cycles RC 20:57 Male Senior
26 James Bainbridge Hitchin Nomads CC 20:57 Male Senior
28 Andrew Grant Cambridge CC 20:59 Male Vet
29 Adam Fisher Cambridge CC 21:01 Male Senior
30 Andrew Knowles North Norfolk Whs 21:10 Male Senior
31 Oliver Cozens Norwich A B C 21:16 Male Senior
32 Neil Empson Anglia Velo 21:17 Male Senior
32 Robert Bullyment Catford CC 21:17 Male Vet
34 Stuart Stow Twickenham CC 21:23 Male Vet
35 Ross Edgar Lea Valley CC 21:24 Male Vet
36 Darran Bennett Ely & District CC/B&T Motor Repairs 21:25 Male Vet
36 Michael Martin CC Ashwell 21:25 Male Vet
38 Rehman Haroon Chelmer CC 21:37 Male Vet
39 Jon Talbot Wisbech Whs 21:41 Male Vet
39 Paul Sexton CC Breckland 21:41 Male Vet
… continued after advert
41 James McPherson Hitchin Nomads CC 21:43 Male Vet
42 Paul Wyatt Glendene CC 21:46 Male Vet
43 Darren Davis West Suffolk Wheelers 21:51 Male Vet
44 Chris Nudds CC Breckland 21:57 Male Vet
45 Daniel Homer London Phoenix CC 22:00 Male Vet
46 Hugo Hocknell Team Salesengine.co.uk 22:01 Male Vet
47 Marc Diplock Hitchin Nomads CC 22:08 Male Senior
48 Trevor Phillips Essex Roads CC 22:11 Male Vet
49 Jason Davies West Suffolk Wheelers 22:12 Male Vet
50 Anton Blackie Rapha Cycling Club 22:13 Male Senior
50 Derek Ricketts Ely & District CC/B&T Motor Repairs 22:13 Male Vet
52 Steve Peck Ely & District CC/B&T Motor Repairs 22:17 Male Vet
53 Barry Holderness Essex Roads CC 22:18 Male Vet
54 Roger Sewell Wisbech Whs 22:26 Male Vet
55 Julia Freeman Easterley Road Club 22:30 Female Vet
56 Jeremy Saynor PMR @ Toachim House 22:33 Male Vet
57 Roger Porter Verulam CC 22:43 Male Vet
58 Adrian Gorham Kettering CC 22:49 Male Vet
59 Nigel Fitzroy Chelmer CC 23:00 Male Vet
60 John Grayston Norwich A B C 23:15 Male Vet
61 Mark Ready Diss & District CC 23:33 Male Vet
62 David Guy OV Cycling Club 23:38 Male Vet
63 Steve Shore Southend Wheelers 23:42 Male Vet
64 Ian Braybrook Basildon CC 23:47 Male Vet
65 Matt Price Icknield RC 24:06:00 Male Senior
66 Anthony Bye Wisbech Whs 24:25:00 Male Vet
67 Tony Capon Becontree Wheelers CC 24:27:00 Male Vet
68 Andrew Merchant Southend Wheelers 24:29:00 Male Vet
69 Stewart Kirk CC Sudbury 24:37:00 Male Vet
70 Patrick Charlton Wolsey RC 25:20:00 Male Vet
71 Matt Traynar CC Sudbury 25:22:00 Male Senior
72 Antonio Paolino Essex Roads CC 25:57:00 Male Vet
73 Shaun Qureshi Chelmer CC 26:16:00 Male Vet
74 John Witchell Hainault RC 26:27:00 Male Vet
75 Paul Fairman Essex Roads CC 26:37:00 Male Vet
76 Michael Hennessy Southend Wheelers 27:13:00 Male Vet
77 Andrew Porter Welwyn Whs 27:27:00 Male Vet
78 Hannah McInroy Naylor West Suffolk Wheelers 27:33:00 Female Senior
79 Peter Horsnell Chelmer CC 28:48:00 Male Vet
80 Denese Hallahan Wisbech Whs 32:05:00 Female Vet
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)