Philip Bray fastest in the Exeter Whs Sporting 17 mile Time Trial on Sunday, Ruth Burrows fastest women in 12th overall
Result: Exeter Whs Sporting 17m TT
1 Philip Bray Plymouth Corinthian CC 34:51:00 Male Senior
2 Robert Grover Velo Club Walcot 35:39:00 Male Senior
3 James Tribble Mid Devon CC 36:34:00 Male Vet
4 Lee Sanderson Mid Devon CC 37:09:00 Male Vet
5 Owen Prior Exeter Whs CC 37:15:00 Male Senior
6 Jon Hare Exeter Whs CC 38:49:00 Male Senior
7 Martyn Leach Revo Racing 39:02:00 Male Vet
8 Alex Lewis Exeter Whs CC 39:03:00 Male Vet
9 Tim Heal Revo Racing 39:08:00 Male Vet
10 Richard Babbage Exeter Whs CC 39:30:00 Male Vet
11 Chris Shakya Exeter Whs CC 39:34:00 Male Senior
12 Ruth Burrows Mid Devon CC 39:43:00 Female Senior
13 Chris Scawn Plymouth Corinthian CC 40:10:00 Male Vet
13 James Stevenson Mid Devon CC 40:10:00 Male Senior
15 Robin Delve Mid Devon CC 40:32:00 Male Vet
16 James Greenaway Exeter Whs CC 41:01:00 Male Senior
17 Vicky Jowett Plymouth Corinthian CC 41:07:00 Female Senior
18 Emma Cockcroft Bianchi Dama 41:09:00 Female Senior
19 Jenny Corser Mid Devon CC 41:41:00 Female Vet
20 Lee Bending BG & Es 41:49:00 Male Senior
21 Samuel Wyatt-Haines Exeter Whs CC 42:38:00 Male Senior
22 Phil Smith Mid Devon CC 43:02:00 Male Vet
23 Mat Kelly Pure Endurance 43:13:00 Male Senior
24 Tim Arkell Wolverhampton Wheelers Cycling Club 42:14:00 Male Vet
25 Owen Messenger Team DCP 43:22:00 Male Vet
26 Sean Monger Revo Racing 44:00:00 Male Vet
27 Nikki Toomer Exeter Whs CC 44:13:00 Female Vet
28 Paul Wynne Exeter Whs CC 44:35:00 Male Vet
29 Reuben Heal Mid Devon CC 44:49:00 Male Juvenile
30 Catherine Hilton Sid Valley CC 45:25:00 Female Vet
31 Ian Hennessey Exeter Whs CC 46:37:00 Male Vet
32 Leah Murphy Cranbrook Cycle Club 47:48:00 Female Senior
33 Jude Anthonisz BG & Es 49:36:00 Male Vet
34 Bex Seeley Harris BG & Es 51:48:00 Female Vet
35 Nichola Rorke Exeter Whs CC 53:05:00 Female Vet
36 Finlay Webb Exeter Whs CC 53:58:00 Male Juvenile
37 Jean Ackford BG & Es 56:25:00 Female Vet
38 Joe Monk Exeter Whs CC 58:59:00 Male Espoir
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands