Result: VTTA (Nottm & East Mids) 10m TT

Richard Bideau fastest in the VTTA (Nottm & East Mids) 10 mile time trial on Saturday (April 21)(A10/14 course); Karen Ledger was fastest woman

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: VTTA (Nottm & East Mids) 10m TT

1 Richard Bideau Pendle Forest CC 19:42 Male Vet
2 Brett Harwood Team Bottrill / Vanguard 19:44 Male Vet
3 Daniel Barnett Team Bottrill / Vanguard 19:51 Male Vet
4 Stephen Irwin North Lancashire Road Club 19:53 Male Vet
5 Matt Sinclair Lutterworth Cycle Centre Racing Team 19:56 Male Senior
6 Leon Wright Race Hub 20:09 Male Senior
7 Lee Tunnicliffe Lutterworth Cycle Centre Racing Team 20:27 Male Senior
8 Nicholas Cousins Derby Mercury R C 20:40 Male Senior
9 Kenny Cliffe Leicester Forest CC 20:42 Male Senior
10 Michiel Vaal Team Backstedt Bike Performance 20:43 Male Vet
11 Sean Vincent Team Bottrill / Vanguard 20:44 Male Vet
12 Robert Gibbons Team Klincutapparel.com 20:45 Male Vet
13 Nick Cave Lutterworth Cycle Centre Racing Team 20:47 Male Vet
14 Chris Ward Team Swift 20:56 Male Vet
15 Craig Twigg Speedhub 21:07 Male Vet
16 Carl Dyson Leicester Forest CC 21:12 Male Senior
17 Shawn Gough Tuxford Clarion C C 21:17 Male Vet
18 Liam Bosley Derby Mercury R C 21:25 Male Senior
19 Stuart Wells Flex-Tech Ettridge Cycles Racing Team 21:26 Male Vet
20 Karen Ledger Team Bottrill / Vanguard 21:28 Female Vet
21 Martin Reynolds Cambridge CC 21:42 Male Vet
22 Rich Steels Belper BC 21:46 Male Senior
23 Michael Wills Lutterworth Cycle Centre Racing Team 22:03 Male Vet
24 Jez Willows Velo Club Flintham 22:08 Male Vet
25 Richard Sheldrake Lincoln Wheelers CC 22:09 Male Vet
26 Matthew Stretton Coalville Whs 22:11 Male Junior
27 Samuel Clifton Velo Club Long Eaton 22:13 Male Senior
28 Simon Shepherd Velo Club Lincoln (Pygott & Crone – Bang Olufsen) 22:15 Male Senior
29 Graham Wright Velo-One Cycling Team(Staples Vegetables/Neil Palmer Electrical) 22:20 Male Vet
30 Neil Holden Lutterworth Cycle Centre Racing Team 22:28 Male Vet
31 Daniel Reidenbach Ratae RC 22:33 Male Vet
32 Mark McCartney Nottingham Clarion CC 22:35 Male Vet
33 Simon Price Para-T 22:36 Male Unknown
34 Chris Sprott Leicester Forest CC 22:37 Male Vet
35 Craig Lamb Alford Whs 22:40 Male Vet
36 Ashley Roue Lutterworth Cycle Centre Racing Team 22:42 Male Vet
36 Ed Watson Ratae RC 22:42 Male Vet
38 Chris Dyason Cambridge CC 22:43 Male Vet
39 Darren Cope Team Bottrill / Vanguard 22:46 Male Senior
40 Isaac Russell Derby Mercury R C 22:47 Male Junior
41 John Hind Bolsover and District CC 23:00 Male Vet
42 Nicholas Hitchens Peterborough CC 23:06 Male Vet
43 Chris Draper Sherwood CC 23:09 Male Vet
44 Stephen Scott Elmsall Road Club 23:11 Male Vet
45 Nick Hanson Seacroft Whs 23:17 Male Vet
46 Becky Murley Wisbech Whs 23:19 Female Vet
47 Roger Sewell Hounslow & District Whs 23:21 Male Vet
48 Philip Collier Mapperley CC 23:24 Male Vet
49 Mark Booth Kettering CC 23:36 Male Vet
50 Chris James Mapperley CC 23:37 Male Vet
50 Simon Geraci Team Swift 23:37 Male Vet
52 Paul Mapletoft Kiveton Park Cycling Club 23:38 Male Vet
53 BRIAN SUNTER Condor RC 23:45 Male Vet
54 Carl Murley Wisbech Whs 23:51 Male Vet
55 Barrie Whittaker Lyme Racing Club 23:54 Male Vet
56 Ann Walsham Maxx R. T. 23:57 Female Vet
57 Paul Ashdown Kettering CC 24:05:00 Male Vet
58 Chris Spray Ratae RC 24:15:00 Male Vet
59 Steve Cornish Velo Club Nottingham 24:18:00 Male Vet
60 Anthony Hardenberg Witham Wheelers 24:31:00 Male Vet
61 Michael Smalley Witham Wheelers 24:36:00 Male Vet
62 Paul Eveleigh Lincoln Wheelers CC 24:37:00 Male Vet
63 David Strickson Witham Wheelers 24:41:00 Male Vet
64 Chris Close Sleaford Wheelers Cycling Club 24:51:00 Male Vet
65 Oliver Wright Common Lane Occasionals 24:53:00 Male Vet
66 Lucy Sturgess Leicester Forest CC 24:55:00 Female Senior
67 David Smith Sleaford Wheelers Cycling Club 25:01:00 Male Vet
68 Gary Ison Melton Olympic CC 25:03:00 Male Vet
69 Alan Tunnicliffe South Normanton C C 25:06:00 Male Vet
70 David Wright Cheshire Roads Club 25:10:00 Male Vet
71 Simon Inman OVB 25:16:00 Male Vet
71 Ben Hamilton Rutland Cycling Club 25:16:00 Male Vet
71 Rod Weston Race Hub 25:16:00 Male Vet
74 David Manship Leicester Forest CC 25:17:00 Male Vet
75 Dave Bates South Pennine RC 25:24:00 Male Vet
76 Alan Morris Hinckley Cycle Racing Club 25:38:00 Male Vet
77 Kevin Humphreys Sherwood CC 25:40:00 Male Vet
78 Jeffrey Clifton Velo Club Long Eaton 25:48:00 Male Vet
79 Lynn Hanson Seacroft Whs 25:51:00 Female Vet
80 Michelle Morley Team Swift 25:53:00 Female Vet
81 Kathryn Smith Sleaford Wheelers Cycling Club 26:16:00 Female Vet
82 Ron Hallam South Pennine RC 28:12:00 Male Vet
83 John Smith Thurcroft CC 28:37:00 Male Vet
84 David York Ratae RC 28:43:00 Male Vet
85 Michael Spurr Leicestershire RC 30:00:00 Male Vet
86 Kenneth Stevens South Pennine RC 30:21:00 Male Vet
87 Sydney Wilson Sheffield Phoenix Cycling Club 31:01:00 Male Vet
88 Jill Morris Hinckley Cycle Racing Club 32:06:00 Female Vet
89 Neal Parkin Team Bottrill / Vanguard 32:36:00 Male Senior
… continued after advert

TheHappyCog

2018_MerlinCyclesAdvert

2016_ShuttVeloRapideAdvert

AlpsCyclesMidstory

 

 


Cycle Division’s New Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: