Joanne Thom wins both stages and the overall at the Velocity 44 RT Women’s Stage Race on Saturday
Results – Velocity 44 RT Women’s Stage Race
(thanks to Mark Young of MyEventTiming and Alex Reed)
Stage 1 TT
1 Joanne Thom Sandy Wallace Cycles (10:34)
2 Lauren Johnston Avid Sport (10:49)
3 Sarah Walker Boompods EDCO NRG (10:56)
4 Sharon Bird Edinburgh RC (11:00)
5 Lulu Bartlett The Racers (11:02)
6 Laura Nicolson dooleys cycles (11:38)
7 Emma Smith Deeside Thistle CC (11:39)
8 Ellie Park Team 22 (11:43)
9 Miriam Jessett Boompods EDCO NRG (11:46)
10 Georgia Mansfield Torelli-Brother (11:46)
11 Lucy Ritchie Ecosse Northboats (11:57)
12 Katie Priester Glasgow Nightingale CC (11:58)
13 Karolyn Brown Velocity 44 RT (11:59)
14 Helen Wyld Edinburgh RC (12:02)
15 Anna Shackley Team 22 (12:03)
16 Beth Macrae Fullarton Wheelers Cycling Club (12:06)
17 Louisa Sturrock Cairngorm CC (12:10)
18 Lorna Ferguson RT 23 (12:16)
19 Jackie Donald Elgin CC (12:17)
20 Alison Winship MacKay Glasgow Green Cycle Club (12:23)
21 Zosia Martin Glasgow Green Cycle Club (12:24)
22 Ruth Wright Aberdeen Wheelers cycling club (12:29)
23 Anna Anderson Ronde Cycling Club (12:30)
24 Zoe Watters Sprockets Cycle Club (12:30)
25 Kathleen Thomson Ythan CC (12:33)
26 Laura Cunningham Ronde Cycling Club (12:37)
27 Paula Betts Moray Firth Cycling Club (12:42)
28 Emily Middleditch Deeside Thistle CC (12:43)
29 Donna Clayton Glasgow Nightingale CC (12:48)
30 Abby Stewart Team 22 (12:55)
31 Alexandra Michnowicz Glasgow Green Cycle Club (13:34)
32 Vicki Woodburn Montvelo CC (13:38)
33 Marja-Liisa Kitacheva (13:51)
34 Georgia Young Glasgow Cycle Team (14:02)
… continued after advert
Stage 2
1 Joanne Thom Sandy Wallace Cycles
2 Sarah Walker Boompods EDCO NRG
3 Ellie Park Team 22
4 Sharon Bird Edinburgh RC
5 Emma Smith Deeside Thistle CC
6 Georgia Mansfield Torelli-Brother
7 Beth Macrae Fullarton Wheelers Cycling Club
8 Lucy Ritchie Ecosse Northboats
9 Lorna Ferguson RT 23
10 Donna Clayton Glasgow Nightingale CC
11 Laura Cunningham Ronde Cycling Club
12 Katie Priester Glasgow Nightingale CC
13 Lauren Johnston Avid Sport
14 Laura Nicolson dooleys cycles
15 Alison Winship MacKay Glasgow Green Cycle Club
16 Karolyn Brown Velocity 44 RT
17 Helen Wyld Edinburgh RC
18 Anna Shackley Team 22
19 Zosia Martin Glasgow Green Cycle Club
20 Emily Middleditch Deeside Thistle CC
21 Ruth Wright Aberdeen Wheelers cycling club
22 Anna Anderson Ronde Cycling Club
23 Jackie Donald Elgin CC
24 Kathleen Thomson Ythan CC
25 Georgia Young Glasgow Cycle Team
26 Alexandra Michnowicz Glasgow Green Cycle Club
27 Louisa Sturrock Cairngorm CC
28 Paula Betts Moray Firth Cycling Club
29 Abby Stewart Team 22
30 Vicki Woodburn Montvelo CC
31 Marja-Liisa Kitacheva
… continued after advert
Final Overall
1 Joanne Thom Sandy Wallace Cycles (01:46:06)
2 Sarah Walker Boompods EDCO NRG (01:46:31)
3 Lauren Johnston Avid Sport (01:46:41)
4 Sharon Bird Edinburgh RC (01:46:43)
5 Ellie Park Team 22 (01:47:22)
6 Emma Smith Deeside Thistle CC (01:47:24)
7 Laura Nicolson dooleys cycles (01:47:30)
8 Georgia Mansfield Torelli-Brother (01:47:32)
9 Lucy Ritchie Ecosse Northboats (01:47:45)
10 Katie Priester Glasgow Nightingale CC (01:47:50)
11 Beth Macrae Fullarton Wheelers Cycling Club (01:47:53)
12 Karolyn Brown Velocity 44 RT (01:47:55)
13 Helen Wyld Edinburgh RC (01:48:02)
14 Lorna Ferguson RT 23 (01:48:07)
15 Alison Winship MacKay Glasgow Green Cycle Club (01:48:18)
16 Anna Shackley Team 22 (01:48:23)
17 Laura Cunningham Ronde Cycling Club (01:48:29)
18 Donna Clayton Glasgow Nightingale CC (01:48:40)
19 Zosia Martin Glasgow Green Cycle Club (01:51:18)
20 Emily Middleditch Deeside Thistle CC (01:52:19)
21 Ruth Wright Aberdeen Wheelers cycling club (01:53:00)
22 Jackie Donald Elgin CC (01:56:08)
23 Anna Anderson Ronde Cycling Club (01:56:11)
24 Kathleen Thomson Ythan CC (01:56:25)
25 Louisa Sturrock Cairngorm CC (01:56:33)
26 Alexandra Michnowicz Glasgow Green Cycle Club (01:57:57)
27 Georgia Young Glasgow Cycle Team (01:58:23)
28 Paula Betts Moray Firth Cycling Club (02:02:08)
29 Abby Stewart Team 22 (02:03:12)
30 Vicki Woodburn Montvelo CC (02:05:27)
31 Marja-Liisa Kitacheva (02:15:26)
Team GC
1 Team 22
2 Glasgow Green Cycle Club
Junior GC
1 Ellie Park Team 22 (01:47:22)
2 Anna Shackley Team 22 (01:48:23)
3 Georgia Young Glasgow Cycle Team (01:58:23)
4 Abby Stewart Team 22 (02:03:12)
… continued after advert
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)