Robert Moore fastest in the De Laune CC Open 10 mile time trial on Saturday (April 28) on the Q10/24; Nicola Goodban was fastest woman
Result: De Laune CC Open 10
1 Robert Moore Nuun-Sigma Sport-London RT 20:41 Male Senior
2 Martin Jones Gemini BC 22:25 Male Vet
3 Pete Elms VeloRefined.com Aerosmiths 23:17 Male Vet
4 Scott Meeks Thanet RC 23:33 Male Vet
5 Rob Kennison Medway Velo Club 23:47 Male Vet
6 Keith Brown VO2 Maximum RT 23:58 Male Vet
7 Sam Day CS Grupetto 23:59 Male Vet
8 John Glaysher …a3crg 24:09:00 Male Vet
9 Rory Hopcraft MedwayTri 24:10:00 Male Senior
10 Alex Woolley Sheppey Velo 24:18:00 Male Vet
11 Steven Melia-Chamberlain Medway Velo Club 24:34:00 Male Senior
12 Mark Wright Rye & District Wheelers CC 24:45:00 Male Vet
13 Lee Kingston Medway Velo Club 24:50:00 Male Vet
14 David Churchill Direct Power Cycling Team 24:54:00 Male Vet
15 Dave Stocker Abellio – SFA Racing Team 24:55:00 Male Vet
16 Martin Russell Thanet RC 25:25:00 Male Vet
17 Neal Watson 7 Oaks Tri 25:48:00 Male Vet
18 Andy Macpherson VC Deal 26:03:00 Male Vet
19 Gary Ricks Woolwich CC 26:17:00 Male Vet
20 Paul Kirkness Thanet RC 26:33:00 Male Vet
21 Stephen Carter-Smith De Laune CC 26:37:00 Male Vet
22 Nicola Goodban Thanet RC 26:38:00 Female Vet
23 Phil Booth Medway Velo Club 26:46:00 Male Vet
24 Colin Jarman Southborough & Dist. Whs 27:02:00 Male Vet
25 David Haggart De Laune CC 27:20:00 Male Vet
26 ANDREW MCCALL Thanet RC 27:23:00 Male Vet
27 David Mackey Medway Velo Club 27:25:00 Male Vet
28 Debbie Percival Kent Velo Girls/Boys 27:41:00 Female Vet
29 Kate Vergette Penge Cycle Club 27:52:00 Female Vet
30 Dave Mastin Thanet RC 27:54:00 Male Vet
31 Paul Kelk Thanet RC 27:59:00 Male Vet
32 Mark Starbuck CC Bexley 28:00:00 Male Vet
33 Simon Charles Thanet RC 28:28:00 Male Vet
34 Natasha Jarman Southborough & Dist. Whs 29:19:00 Female Senior
35 Andy Burrows Thanet RC 29:45:00 Male Vet
36 Michael Valentine De Laune CC 31:20:00 Male Vet
37 Michael Daniels Southborough & Dist. Whs 32:22:00 Male Vet
38 Martina Ben-Shaul Dulwich Paragon CC 37:12:00 Female Vet
39 Stephanie Waters San Fairy Ann CC 39:45:00 Female Senior
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands