Emile Alexander and Nathan Hardy two of the winners at the Lichfield CCC Youth Races at Curborough on Saturday (April 28)
Result: Lichfield CCC Youth Races
U16 Boys
1 Emile Alexander Lichfield City CC
2 Daniel Vincent Green Jersey RT
3 Joshua Giddings The MI Racing Academy
4 Jack Husselbee Derby Mercury RC
5 Taylor Carr Lichfield City CC
6 Jack Brough The MI Racing Academy
7 Ethan Roberts Wolverhampton Whls
8 Daniel Barnes Lichfield City CC
9 Joel Corbishley Team Milton Keynes
10 Lucas Towers RST/Cycle Division Racing Team
11 Euan Taylor Avid Sport
12 Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl…
13 James Anthony
14 Michael Newall Cycle Derby CC
15 Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq…
16 Christian Boon The MI Racing Academy
17 Charlie Genner Wyre Forest CRC
18 Edward Woodward The MI Racing Academy
19 Dylan Snoek Bourne Whls CC
20 Samuel Hall Velo Runner
21 Jamie Kennerson The MI Racing Academy
22 Ryan Greaves Lichfield City CC
23 James Satoor Mid Shropshire Wheelers
24 Andrew Dalzell Lichfield City CC
25 Thomas Bullock Newport Shropshire CC
26 Jacob Jones Solihull CC
27 William Jewitt Avid Sport
28 David Hassall Gillingham and District Wheele…
29 Kyle Hoskin The MI Racing Academy
30 William Truelove Abergavenny Road Club
U16 Girls
1 Amelie Wayte The MI Racing Academy
2 Ellie Dilks Cycle Derby CC
3 Alice Towers RST/Cycle Division Racing Team
… continued after advert
U14 Boys
1 Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA)
2 Alex Galpin Bourne Whls CC
3 Ben Marsh Matlock CC
4 Callum Twelves The MI Racing Academy
5 Rory Knowles The MI Racing Academy
6 Ewan Grady Team Milton Keynes
7 Edward Hopkins The MI Racing Academy
8 Jack Pearson Beeston RC
9 Oliver Tandy Solihull CC
10 Alex Barker Halesowen A & CC
11 Joseph Walton Team Milton Keynes
12 Kieron Heuberger Gower Riders
13 Lewis Holmes Matlock CC
14 Alasdair Mildred Team Milton Keynes
15 Dan Galpin Bourne Whls CC
16 Ashden Fitzgibbon Leicester Forest CC
17 Ryan Williams North Midlands Youth Squad
18 Thomas White Wolverhampton Whls
19 Finley Bass The MI Racing Academy
20 Adam Lea Team Milton Keynes
21 Jasper Dilks Cycle Derby CC
22 Michael Carter Welland Valley CC
23 Fred Shenton-McQueen Beeston RC
U14 Girls
1 Grace Lister Wolverhampton Whls
2 Amelia Southall Wolverhampton Whls
3 Eleanor Peel Bourne Whls CC
4 Stephanie Kingston Lichfield City CC
5 Holly Bailey Heanor Clarion CC
6 Caitlin Harvey Lichfield City CC
7 Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC
8 Posie Forrester Wyre Forest CRC
U12 Boys
1 Joshua Jackson Mid Shropshire Wheelers
2 Joseph Cosgrove Southport CC
3 Max Hinds Wyre Forest CRC
4 Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy
5 Alexander Burden Stratford CC
6 Thomas Wheaver Lyme RC
7 Henry Barker-Pine Heanor Clarion CC
8 Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl…
9 Ben Woodhouse Solihull CC
10 Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC
11 Ethan McCloy Team Milton Keynes
12 Seth Ireland Lyme RC
13 Callum Jones Cycle Derby CC
14 Harrison Morroll Cycle Derby CC
15 Samuel Abbott Stratford CC
16 Leo Bass The MI Racing Academy
17 Felix Forrester Wyre Forest CRC
18 Andrew Groves Lichfield City CC
19 Joel Russell Derby Mercury RC
20 Liam Campbell Lyme RC
U12 Girls
1 Tia Carr Lichfield City CC
2 Cerys Greaves Lichfield City CC
3 Jessica Lea Team Milton Keynes
4 Natasha Lee Lichfield City CC
5 Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad…
6 Jasmine Alexander Lichfield City CC
… continued after advert
U10 Boys
1 Rocco Schumacher Pro Vision Race Team
2 Sam Parker Mercia CC – Lloyds Cycles
3 Jenson Groves Wyre Forest CRC
4 Jefferson Tear-Verweij Stratford CC
5 Joab Meek Chapter II
6 Daniel Lea Team Milton Keynes
7 Freddie Parr
8 Remi Alexander Lichfield City CC
U10 Girls
1 Edie Bott Cycle Derby CC
2 Izzy Bullock EvoVelo Karbona
U8 Boys
1 Austin Riley Kirklees Cycling Academy
2 Kellan Heuberger Gower Riders
3 Jet Du Toit Newark Castle CC
4 Joshua Wood Wolverhampton Whls
5 Jack Larkin Solihull CC
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique