Sam Yates and Gary Freeman winners at the second of the Lotus Cars Cycle Race League in Norfolk on the 8th May
Result: Lotus Cars Cycle Race League 2
E/1/2/3/4/J
1 Gary Freeman Fast Test Racing Team
2 Freddie Grover Fast Test Racing Team
3 Mark Richards DAP CC
4 Frank Longstaff Richardson’s-Trek RT
5 Jack Bracey Strada Sport
6 Kieran Jarvis cycle team on form
7 Oliver Wood Strada Sport
8 Dale Johnston VC Norwich
9 Harley Matthews DAP CC
10 Ben Beynon Strada Sport
11 Connor Rumbles Strada Sport
12 chris parker Ipswich BC
13 GABRIEL FOWDEN PEDAL POWER RT
14 Charlie Wright Strada Sport
15 Thomas Smith velo schils interbike
16 Neal Hughes Stowmarket & District CC
17 Tom Fitzpatrick PRIVATE MEMBER
18 Morris Bacon DAP CC
19 Thomas Heal Strada-Sport
20 Adam Hole VC Norwich
21 Charles Jones DAP
22 Daniel Drewery Fast Test Racing Team
23 Chris Thornton DAP CC
24 Malachy Curry strada sport
25 Thomas Pask Iceni Velo
26 Vince Ellis Velo Schils – Interbike
27 Ashley Strowger Vcn
28 Bradley Nelson Bloodwise QSW
29 John Folkes MM Racing
30 Dan Gray VC Norwich
31 Adam Copeland Cambridge CC
32 Louis Julian DAP CC
33 Chris Starr Strada Sport
34 Paul Wright VC Baracchi
35 Unknown Rider Transponder not registered
36 John O’Neill East Coast Riders
37 Nick ESSER DAP CC
38 Seb Herrod Strada Sport
39 Matthew Baker VC Norwich
40 Owen Geeson Fast test racing team
41 Leon Woodcock Flatlandria CC
42 Robert Anderson DAP CC
43 Zac Herrod University of Derby Cycling Club
44 Caolan Stowe UEA Velo
45 Joseph Kaye Videre Race Team
46 Josh Cole-Hossain UEA Velo
… continued after advert
4th Cats + 3rds 50+
1 Sam Yates Strada Sport
2 Ivan Carr Kings lynn
3 Dan Crisp Wensum Valley
4 Patrick Grant Iceni Velo
5 Charles Stringer N/A
6 Rob Kitchen east coast riders
7 Michael Leung UEA VELO
8 David Jacobs N/A
9 Andrew Skiggs Tri Harder Cycling Club
10 George Martin UEA VELO
11 John Morgan TriHarder
12 Roger Bacon Godric CC
13 Kevin Byles Handsling Racing
14 Malcolm Borg West Suffolk Wheelers
15 Joe Berritt Rapha CC
16 Daniel Simkiss West Suffolk Wheelers
17 Damien Sweeney west suffolk wheelers
18 Matthew Whitaker East Coast Riders
19 Paul Dennison newmarket cycling and tri club
20 David Millar Royal Air Force CA
21 Jason Taylor VCR
22 Justin WOOLSEY No Club
23 Simon Harrison Diss & District CC
24 Simon Hewitt vc norwich
25 Andrew Roberts BCS Cycling Team
26 Tom Moore GYCC
27 Steve Ogley Velo Schills Interbike
… continued after advert
Women
1 Cindy Berry Pedal Power Cycles Ipswich
2 Francesca Hall DAP CC
3 Sophie Holmes Velo Schils Interbike
Boys A
1 Adam Allen A Strada Sport
2 Joshua Sykes A Strada Sport
3 George Head A Haverhill Cycling Club
Girls A
1 Martha Lebentz AG Hadleigh
Boys B
1 Callum Laborde B Iceni Velo
2 Cameron Hansell B
3 Alex Cooper B West Suffolk Wheelers
4 Oliver Griggs B Hub Velo
5 Barney Walters B Ipswich BC
Girls B
1 Jodie Taylor BG Colchester Rovers CC
2 Daisy Grantham BG Tri-anglia
Boys C
1 Bradley Taylor C Colchester Rovers CC
2 Harry Smith C Iceni Velo
3 William Boyd C STRADA SPORT
Girls C
1 Mia Rutterford C Iceni Velo
2 Obie Hansell C
Boys D
1 Michael Swindells D Iceni Velo
2 Samuel Brook D West Suffolk Wheelers
3 Shaun Kell D Hethersett Hawks
4 Henri Boyd D STRADA SPORT
Girls D
1 Abbey Thompson DG Orwell Velo
2 Isla Hansell DG
Boys E
1 Harley Slater E NONE
2 Harry Smith E None
3 Callum Thompson E Orwell Velo
4 Jonny Hansell E
5 William Smith E Verulam – ReallyMoving.com
Girls E
1 Eva Thompson EG Orwell Velo
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands