Simon Norman fastest in the North Road CC 25 mile time trial on May 12; Helen Reynolds fastest woman
Result: North Road CC 25m TT
1 Simon Norman Bedfordshire Road RT 52:45:00 Male Vet
2 Ross Clarke TMG Horizon Cycling Team 53:22:00 Male Senior
3 Stephen Taylor Islington Cycling Club 53:30:00 Male Vet
4 Geir Robinson Regents Park Rouleurs 53:30:00 Male Vet
5 Oliver Mytton Verulam CC 54:13:00 Male Senior
5 Luke Clarke TMG Horizon Cycling Team 54:13:00 Male Senior
7 Toby Hunt Verulam CC 55:25:00 Male Senior
8 Nicholas Candy North Road CC 55:40:00 Male Junior
9 Adam Fisher Cambridge CC 56:22:00 Male Senior
10 Jason Stuart CC Ashwell 57:13:00 Male Vet
11 Matt J Smith Port Talbot Whs CC 57:42:00 Male Vet
12 Graeme Garner Essex Roads CC 58:14:00 Male Senior
13 Fraser Hillcoat Welwyn Whs 58:15:00 Male Vet
14 Daniel Ryan North Road CC 58:16:00 Male Senior
15 Abid Hussain Icknield RC 58:21:00 Male Vet
16 Jack Ellis Hoppers Rollers 58:51:00 Male Senior
17 Gavin Rumbles CC Luton 59:11:00 Male Vet
18 Michael Martin CC Ashwell 59:21:00 Male Vet
19 Alastair Luxford Full Gas Racing Team 59:24:00 Male Senior
20 Steve Torley Team Milton Keynes 01:00:02 Male Vet
21 Peter Caro Watford Velo Sport 01:00:07 Male Vet
22 Peter Nunn North Road CC 01:00:09 Male Vet
23 Stan Nwaka Verulam CC 01:00:23 Male Vet
24 Bryan Holland North Road CC 01:00:26 Male Vet
25 Sean Bradley Team Trident 01:00:38 Male Senior
26 Daniel Homer London Phoenix CC 01:01:03 Male Vet
27 SIMON Elkington St Neots CC 01:01:18 Male Vet
28 Helen Reynolds Hemel Hempstead CC 01:01:28 Female Vet
29 Tony May TMG Horizon Cycling Team 01:01:33 Male Vet
30 Trevor Hook Team Milton Keynes 01:01:35 Male Vet
31 Steve Clarke TMG Horizon Cycling Team 01:01:42 Male Vet
31 Richard Hutt Harp RC 01:01:42 Male Vet
33 James McKenzie CC Ashwell 01:01:50 Male Vet
34 Clive Weston Greenwich Tritons Tri Club 01:01:51 Male Vet
35 David Green North Road CC 01:02:09 Male Vet
36 Michael Atkinson North Road CC 01:02:14 Male Senior
37 Chris Symonds North Road CC 01:02:24 Male Vet
38 Patrick Hannah Greenwich Tritons Tri Club 01:02:34 Male Senior
39 Anthony Smith Team Milton Keynes 01:02:42 Male Senior
40 Wolfgang Emmerich London Phoenix CC 01:03:37 Male Vet
41 Alex Peeke Welwyn Whs 01:04:29 Male Vet
42 Nicholas Knight Basildon CC 01:04:37 Male Vet
43 Helen Boatman Team Milton Keynes 01:04:41 Female Vet
44 Glyn Dodds North Road CC 01:05:01 Male Vet
45 Sinclair Easton CC London 01:05:34 Male Vet
46 Linda Dewhurst Team Milton Keynes 01:05:37 Female Vet
47 Brian Evans North Road CC 01:05:45 Male Vet
48 Neal Marrin Finsbury Park CC 01:05:53 Male Vet
49 Steve Rust Team Trident 01:05:59 Male Vet
50 Peter Lee North Road CC 01:06:21 Male Vet
51 Robert Bumstead CC Ashwell 01:06:33 Male Vet
52 Andrew Harbourne North Road CC 01:06:47 Male Senior
53 Paul Murray Southgate CC 01:06:50 Male Senior
54 Anthony Taylor North Road CC 01:09:10 Male Vet
55 Peter Cookson Willesden CC 01:09:53 Male Vet
56 Tony Shortland Team Trident 01:10:08 Male Vet
57 Ivana Prokopova North Road CC 01:12:32 Female Vet
58 Sarah Stewart Greenwich Tritons Tri Club 01:12:45 Female Vet
59 Darren Greene Team Trident 01:13:02 Male Vet
60 Michael Harvey Rockingham Forest Whs 01:15:39 Male Vet
61 Allison Kaye Verulam CC 01:16:05 Female Vet
62 Nicolette Chandler North Road CC 01:16:08 Female Vet
63 Kimberley Mangelshot Meridian Triathlon Club 01:16:14 Female Vet
64 Cecilia Darcy North Road CC 01:16:43 Female Vet
65 Nuala Robinson North Road CC 01:17:11 Female Senior
66 Andrew Porter Welwyn Whs 01:17:31 Male Vet
67 Andrea Davies North Road CC 01:18:24 Female Senior
68 Francine Hill CC London 01:22:06 Female Senior
69 Brenda Bozwood Davies Team Trident 01:33:43 Female Vet
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands