Alec Briggs, Ashley Nunn, and Christine Robson winners at week 2 of the Crystal Palace Crits
Result: Crystal Palace Crits 2
E/1/2
1 Alec Briggs TEKKERZ CC
2 Declan Egan Kingston Wheelers CC
3 Philip Glowinski VC Londres
4 Damien Clayton Kibosh
5 Gavin Ryan CHAINGANG Racing Team
6 Matt Holmes Arctic Tacx RT
7 Jonathan Gales Dulwich Paragon CC
8 Neil Phillips Kibosh
9 Chris Martin Sunday Echappée
10 Edward Davies Dulwich Paragon CC
11 Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London
12 Alex Randall Twickenham CC
13 Keir Sutton Dulwich Paragon CC
14 Ian Paine CHAINGANG Racing Team
3rd Cat Only
1 Ashley Nunn Addiscombe CC
2 Owen Blandy
3 Mark McCullagh Dulwich Paragon CC
4 Luke Clark The 5th Floor Cycle Club
5 Jack Ryman Dulwich Paragon CC
6 Edgar Buckley De Laune CC
7 Stuart Taplin Dulwich Paragon CC
8 Chris Todd Brixton Cycles Club
9 Richard Balfour Addiscombe CC
10 Ben Knapp Dulwich Paragon CC
11 Mark Gray London Dynamo
12 Alexander Bastin London Dynamo
13 Charles Stewart
… continued after advert
E/1/2 Women
1 Christine Robson Team Jadan Weldtite-Vive le Ve…
2 Rachel Jary Boompods EDCO NRG
3 Alicia Speake Cycle Team OnForm
4 Tracy Corbett Les Filles Racing Team
5 Helen Ralston Sigma Sports x Threo
6 Elizabeth Hughes Sigma Sports x Threo
7 Jayne Paine Les Filles Racing Team
8 Nicole Oh Les Filles Racing Team
9 Gem Atkinson Scarpa Racing
10 Niki Kovacs Torelli-Brother
11 Olivia Campbell Scarpa Racing
12 Susan Freeburn Les Filles Racing Team
13 Emma Jane Hornsby Scarpa Racing
14 Louise Moriarty Les Filles Racing Team
15 Emily Ashwood Cycle Team OnForm
U16 Boys
1 Sam Clarfield Regents Park Rouleurs
2 Oliver Wollaston VC Londres
3 Alex Ferri VC Londres
4 Tomas Wylie VC Londres
5 Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club
6 Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC)
7 Billy Gilbey VC Londres
8 Stanley Platts VC Londres
9 Peter Maytom Herne Hill Youth CC
10 Harley Norman
U16 Girls
1 Flora Perkins VC Londres
2 Charlotte-Louise McGreevy LIV AWOL
3 Natalie Bloomer VC Londres
4 Penelope de Brett Sutton Cycling Club/ C & N Cyc…
5 Roisin Smith Bigfoot Go-Ride
U14 Boys
1 Olivier Mangham VC Londres
2 Peter Drabble WORX Factory Racing
3 Benjamin Tuchner VC Londres
4 Cameron Still VC Londres
5 Jules Reuter Herne Hill Youth CC
6 Thomas Buckley VC Londres
7 Dominic Bell Sutton Cycling Club/ C & N Cyc…
8 Harry Owen VC Londres
9 Albert Peate Bigfoot Go-Ride
10 Reece Jethwa VC Londres
11 Elliot Smith Sutton Cycling Club/ C & N Cyc…
12 Ewan Sutherland Bigfoot Go-Ride
13 Rafe McCoy
14 Rhys Thomas-Steff
15 Finish Mccuqwbm
16 Samuel Pateman Sutton Cycling Club/ C & N Cyc…
… continued after advert
U14 Girls
1 Phoebe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc…
2 Amber Brameld Sutton Cycling Club/ C & N Cyc…
3 Sarah Schonbach Herne Hill Youth CC
4 Grace Turner Bigfoot Go-Ride
5 Flo Peate Bigfoot Go-Ride
U12 Boys
1 Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc…
2 Clément Reuter Herne Hill Youth CC
3 Aaron Harris Bigfoot Go-Ride
4 Milo Morgan VC Londres
5 Jude McGreevy Team Darenth
6 Arthur Heritage Herne Hill Youth CC
U12 Girls
1 Lucy Wollaston VC Londres
2 Skye Willis Panagua CC
3 Esme Wiley VC Londres
4 Lucy Benezet Minns Penge Cycle Club
5 Aoife Bakovic Sutton Cycling Club/ C & N Cyc…
6 Sophie Schonbach Herne Hill Youth CC
U10 Boys
1 Samual Little Crystal Palace Triathletes
2 Rory Hayes Herne Hill Youth CC
U10 Girls
1 Orla Willis Panagua CC
2 Molly Jones Sutton Cycling Club/ C & N Cyc…
U8 Boys
1 Joe Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc…
2 Hugo Barnes VC Londres
U8 Girls
1 Eleanor Thompson Bigfoot CC
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)