Result: Hart’s Cyclery Spring Crits Series 2

Chris Buchan, Zak Loney, Lorna Ferguson and Colin Dunlop winners at the second of the Hart’s Cyclery Spring Crits Series in Scotland on Wedensday (May 16)

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Hart’s Cyclery Spring Crits Series 2

Cat 2/3/4
1 Zak Loney Edinburgh RC
2 Logan Maclean Edinburgh RC
3 David Lines Wheelbase Castelli MGD
4 Alistair Merry Dundee Thistle RC
5 Ross Crook Edinburgh RC
6 Gary McCrae Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq…
7 Stuart Paterson RT 23
8 Graeme Hart Hart’s Cyclery
9 Andrew Bruce Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq…
10 Louie Doig Edinburgh RC
11 Richard McGhee Glasgow Nightingale CC
12 Hamish MacLean Musselburgh RCC
13 Stephen Collins Pedal Power RT
14 Luke Bates EH Star Cycling
15 Craig Owen Hart’s Cyclery
16 Colin Jackson Edinburgh RC
17 Charles Fletcher Cairngorm CC

E/1/2/3/4
1 Lorna Ferguson RT 23
2 Lulu Tucker Ronde Cycling Club
3 Karolyn Brown Velocity 44 RT
4 Diana Farrell Hervelo Cycling
5 Anna Anderson Glasgow Nightingale CC
6 Zosia Martin Glasgow Green Cycle Club

… continued after advert

2018_MerlinCyclesAdvert

Cat 3/4- Race 1
1 Colin Dunlop Veloclub Edinburgh
2 Stewart Burke Team Andrew Allan Architecture
3 Kes Juskowiak Spokes Racing Team
4 Alan Clark Glasgow Green Cycle Club
5 Wayne Barr Velocity 44 RT
6 Greig Baird
7 Hamish Taylor Glasgow Nightingale CC
8 Graeme Gow Tyneside Vagabonds CC
9 Christopher Brown Glasgow University Cycling Clu…
10 Mark Webster EH Star Cycling
11 Andrew Kitchin Edinburgh RC
12 Darren Lindsay Berwick Wheelers CC
13 Rory Webster Ayr Roads Cycling Club
14 Cadge Patterson Fullarton Wheelers Cycling Clu…
15 Robin Downie Team Andrew Allan Architecture
16 Rod Leach Dunfermline CC
17 Ross Webster Westhill Bike Club
18 Ross Wood Ronde Cycling Club
19 Murray Lawrence Edinburgh RC
20 Steven Weir Johnstone Wheelers Cycling Clu…
21 Simon Russell KISS Racing Team (KRT)
22 Graeme Kelly Rapha Cycling Club
23 Harry Mustard Edinburgh RC
24 Chris Stewart Ronde Cycling Club
25 Nicholas Manson
26 David Henderson EH Star Cycling
27 Louis Moorehead Ronde Cycling Club
28 Kenneth Campbell Glasgow University Cycling Clu…
29 Peter Sparrow
30 Aiden Foulner Edinburgh RC
31 Jamie Penny Glasgow Cycle Team
32 Ross Burgess Glasgow Green Cycle Club
33 Sean Taylor Peebles CC

Cat 3/4- Race 2
1 Chris Buchan
2 Luke Bates EH Star Cycling
3 Michael Burke Glasgow Ivy CC
4 Alan Dean Edinburgh RC
5 William Cawthorn Edinburgh RC
6 Chris Watson Glasgow Nightingale CC
7 John Owen Hart’s Cyclery
8 Douglas Cameron
9 Colin Fergus Peebles CC
10 Paul Evans
11 Steve Cunningham Deeside Thistle CC
12 Rafael de Giacomo Araujo Edinburgh RC
13 Brodie Runciman Pedal Power RT
14 John Waller EH Star Cycling
15 James Bell Dunfermline CC
16 Robert Marshall Team Andrew Allan Architecture
17 Keith Buchan
18 Alexander Marjoribanks Army Cycling Union
19 Sean Botha Glasgow Ivy CC
20 Euan Munro Edinburgh RC
21 Lee Campbell Glasgow Nightingale CC
22 Bruce Morris
23 Nicolaas Weststeyn Synergy Cycles
24 Calum Simpson EH Star Cycling
25 Steven King Edinburgh RC
26 Craig Cockburn
27 Paul Maddocks Kinross CC
28 Kenneth Gillen Carse of Gowrie Velo (COG Velo…
29 Graeme McBirnie
30 Alan Ramsay West Lothian Clarion CC
31 Liam White Glasgow Green Cycle Club
32 James Park Musselburgh RCC
33 Nikos Jakubiak Spartans Velo Club
34 Masharof Ahmed Musselburgh RCC

U16 Boys
1 Oscar Onley Squadra Scozzese
2 Callum Reid Squadra Scozzese
3 Aaron King Squadra Scozzese
4 Matthew Mccullagh Edinburgh RC

U16 Girls
1 Anna Flynn Edinburgh RC
2 Beth Morrow Edinburgh RC
3 Katherine Macleod Edinburgh RC

U14 Boys
1 Alfie Atterton Edinburgh RC
2 Ross Bryant Edinburgh RC
3 Archie Ellen Edinburgh RC
4 Frederick Fuller Edinburgh RC
5 Harvey Kay Edinburgh RC
6 Sam Kitchin Edinburgh RC
7 Thomas Simpson Edinburgh RC
8 Rory Maddocks Kinross CC
9 Elliott Davies Edinburgh RC
10 Finlay Cooper Edinburgh RC
11 Redd Hibberd Edinburgh RC

… continued after advert

2016_ShuttVeloRapideAdvert

U14 Girls
1 Anna Reid Squadra Scozzese
2 Katie Galloway West Lothian Clarion CC

U12 Boys
1 Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu…
2 Innes McDonald Edinburgh RC
3 Rhys Edwards Edinburgh RC
4 Martin Cunnane Edinburgh RC
5 James Burnett Edinburgh RC
6 Alasdair Easton Edinburgh RC
7 Rory Stobie Edinburgh RC
8 Cian Sharp Carnegie Cyclones
9 Harris Drackford Falkirk Junior Bike Club
10 Luis Ryder Edinburgh RC

U10 Boys
1 Finn Crowther Edinburgh RC
2 Mikhail Gitnik Edinburgh RC
3 Edwyn Atterton Edinburgh RC
4 Charlie Hibberd Edinburgh RC
5 Gareth Davies Carnegie Cyclones
6 Max Stobie Edinburgh RC

U10 Girls
1 Niamh Waters Edinburgh RC
2 Kasey Park Edinburgh RC
3 Zara Kidd Angus Bike Chain
4 Isla Kidd Angus Bike Chain
5 Juliette Kidd Angus Bike Chain
6 Aurla Johnston
7 Ciara Sharp Carnegie Cyclones

U8 Boys
1 Aidan Ryder Edinburgh RC
2 Josh Buchan Edinburgh RC
3 Timofey Gitnik Edinburgh RC
4 Jack Kidd Angus Bike Chain
5 Finn Power Musselburgh RCC

AlpsCyclesMidstory

TheHappyCog


Cycle Division’s New Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: