Howard Shaw fastest in Lewes Wanderers 30 miles Time Trial on Sunday (May 20) on the G30/88 course; Laura Bartlett fastest woman
Result: Lewes Wanderers 30m TT
1 Howard Shaw Eastbourne Rovers CC 01:03:38 Male Senior
2 Mark Smith Crawley Wheelers 01:04:33 Male Vet
3 Howard Bayley Blazing Saddles 01:05:45 Male Vet
4 Nick Dwyer Lewes Wanderers CC 01:06:49 Male Vet
5 Pete Morris Team ASL 01:06:50 Male Senior
6 Matt Kuwertz Southborough & Dist. Whs 01:07:09 Male Vet
7 Robert Drake Addiscombe CC 01:07:20 Male Senior
7 Michael Davey Eastbourne Rovers CC 01:07:20 Male Vet
9 David Clements Eastbourne Rovers CC 01:07:55 Male Vet
10 Steven Kane Team ASL 01:08:12 Male Senior
11 Brett Davis Lewes Wanderers CC 01:08:29 Male Vet
12 David Clark Eastbourne Rovers CC 01:09:16 Male Vet
13 Stephen Williamson …a3crg 01:09:35 Male Vet
14 Mark Emsley Crawley Wheelers 01:09:41 Male Senior
15 John Marinko Brighton Mitre CC 01:09:51 Male Vet
16 Mark Frost Lewes Wanderers CC 01:09:57 Male Vet
17 David Shepherd …a3crg 01:10:06 Male Vet
18 Adrian Blacker Norwood Paragon CC 01:10:54 Male Vet
19 Lawrence Wintergold Hounslow & District Whs 01:11:07 Male Vet
20 Christian Yates East Grinstead CC 01:11:11 Male Vet
21 Neil Couchman Southborough & Dist. Whs 01:11:34 Male Vet
22 Laura Bartlett …a3crg 01:12:44 Female Senior
23 Aidan McConville Lewes Wanderers CC 01:13:07 Male Senior
24 Martin Baddeley Lewes Wanderers CC 01:13:53 Male Senior
25 Peter Baker Lewes Wanderers CC 01:14:20 Male Vet
26 James Stone Brighton Excelsior CC 01:14:29 Male Vet
27 Donald Parker Brighton Mitre CC 01:14:42 Male Vet
28 Lisa Davis Lewes Wanderers CC 01:15:10 Female Vet
29 Peter Barling Lewes Wanderers CC 01:17:07 Male Senior
30 Laurence Manning Thames Velo 01:18:03 Male Senior
31 Lenka Vackova Rapha Cycling Club 01:19:04 Female Senior
32 Mark Vowells CC Bexley 01:20:09 Male Vet
33 Richard BURCHETT Lewes Wanderers CC 01:20:22 Male Vet
34 Bruce English Eastbourne Rovers CC 01:20:55 Male Vet
35 Gina McGeever Lewes Wanderers CC 01:21:59 Female Vet
36 Peter Davies Brighton Mitre CC 01:22:03 Male Vet
37 Peter Owen Norwood Paragon CC 01:22:13 Male Vet
38 Clare Parkholm Lewes Wanderers CC 01:22:37 Female Vet
39 Lee McGeever Brighton Excelsior CC 01:22:58 Male Vet
40 Geoff Letts Lewes Wanderers CC 01:23:27 Male Vet
41 Ben Fielden GS Stella 01:25:41 Male Vet
42 Simon Head Lewes Wanderers CC 01:28:26 Male Senior
43 Sean Yates In-Gear Quickvit Italy Bike Tours RT 01:31:42 Male Vet
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)