Simon McNamara fastest in the Brighton Mitre multi event 10 mile time trial on May 28 on the G10/97, Ruth Summerford fastest woman
Result: Brighton Mitre 10m TT
Men
1 Simon McNamara South Downs Bikes / Casco Europe 19:57 Male Vet
2 Nick Dwyer Lewes Wanderers CC 20:39 Male Vet
3 Robert Rollings Lewes Wanderers CC 20:49 Male Senior
4 Mark Smith Crawley Wheelers 20:53 Male Vet
5 Matt Peel C and N Cycles RT 21:27 Male Senior
6 David Clements Eastbourne Rovers CC 21:30 Male Vet
7 James Ayton Portsmouth North End CC 21:31 Male Vet
8 Steven Kane Team ASL 21:32 Male Senior
9 Richard Gifford trainSharp 21:46 Male Vet
10 Paul Batten Crawley Wheelers 22:02 Male Senior
11 Pat Wright Paceline RT 22:05 Male Senior
12 Simon Church In-Gear Quickvit Italy Bike Tours RT 22:13 Male Vet
13 Rupert Robinson Crawley Wheelers 22:23 Male Vet
14 Christian Yates East Grinstead CC 22:32 Male Vet
15 Nolan Heather Worthing Excelsior CC 22:36 Male Vet
16 Iain Duncan Crawley Wheelers 22:44 Male Vet
17 Jason Blenkarn Sussex Nomads CC 22:47 Male Senior
18 John Marinko Brighton Mitre CC 22:58 Male Vet
19 Colin Harrison East Grinstead CC 23:19 Male Vet
20 David Churchill Direct Power Cycling Team 23:22 Male Vet
21 Simon Powell Redhill CC 23:26 Male Vet
22 Michael Thyer Sussex Nomads CC 23:32 Male Vet
23 Russell Thorne-Jones Crawley Wheelers 23:41 Male Vet
24 Richard Hutt Harp RC 23:50 Male Vet
25 Jack Smith Brighton Mitre CC 23:53 Male Senior
26 Glenn Sievewright Bognor Regis CC 24:06:00 Male Vet
27 Donald Parker Brighton Mitre CC 24:17:00 Male Vet
27 Michael Valks Lewes Wanderers CC 24:17:00 Male Vet
29 Craig Swatton Crawley Wheelers 24:21:00 Male Senior
30 Clive Jarman trainSharp 24:32:00 Male Vet
31 Alan Dainty Sussex Nomads CC 24:35:00 Male Vet
32 Lee McGeever Brighton Excelsior CC 24:47:00 Male Vet
33 Jamie Smith Brighton Mitre CC 24:58:00 Male Vet
34 Peter Owen Norwood Paragon CC 25:13:00 Male Vet
35 Peter Davies Brighton Mitre CC 25:25:00 Male Vet
36 James Cheeseman Crawley Wheelers 25:53:00 Male Senior
37 Ben Fielden GS Stella 26:01:00 Male Vet
38 Ben Cumpstone Brighton Mitre CC 26:04:00 Male Vet
39 Stuart Payne Central Sussex CC 26:34:00 Male Vet
40 Paul Valks Lewes Wanderers CC 27:36:00 Male Vet
41 Nigel Langridge Crawley Wheelers 28:28:00 Male Vet
… continued after advert
Women and Juniors
1 Ruth Summerford Eastbourne Rovers CC 22:25 Female Senior
2 Jennifer George Torelli-Beastwear-Brother 23:41 Female Senior
2 Jacintha Hamilton-Love Dulwich Paragon CC 23:41 Female Senior
4 Olivia Webb Eastbourne Rovers CC 24:30:00 Female Vet
5 Gina McGeever Lewes Wanderers CC 24:51:00 Female Vet
6 Helen Webb Sussex Nomads CC 26:15:00 Female Vet
7 Amanda Harman Brighton Mitre CC 29:21:00 Female Vet
8 Alison Lewis Brighton Mitre CC 31:17:00 Female Vet
Road Bikes
1 David Pollard In-Gear Quickvit Italy Bike Tours RT 23:17 Male Vet
2 Nick Martin Crawley Wheelers 23:58 Male Espoir
3 Michael Valks Lewes Wanderers CC 25:19:00 Male Vet
4 Mike Anderson Velo Club Venta 25:54:00 Male Vet
5 Jay Chisnall VTTA (Surrey & Sussex) 26:59:00 Male Vet
6 Lee Bell HuntBikeWheels.com 28:42:00 Male Senior
72″ Gear
1 Richard Hutt Harp RC 24:20:00 Male Vet
2 Mark Vowells CC Bexley 24:56:00 Male Vet
3 David French Weybridge Wheelers 25:39:00 Male Vet
4 Mike Marchant Southdown Velo 25:58:00 Male Vet
5 Robert Gilmour Hounslow & District Whs 26:20:00 Male Vet
6 Jon Frost Redmon CC 27:17:00 Male Vet
7 Gary Holder Horsham Cycling 28:40:00 Male Vet
8 Robin Johnson Brighton Mitre CC 29:44:00 Male Vet
Tandem
1 Mark Emsley Crawley Wheelers 24:50:00 Male Senior
1 Sarah Phelps Crawley Wheelers 24:50:00 Female Senior
2 Jon Frost Redmon CC 27:14:00 Male Vet
2 David Eccles Redmon CC 27:14:00 Male Vet
Hub Gears
1 David French Weybridge Wheelers 24:54:00 Male Vet
2 David Eccles Redmon CC 27:55:00 Male Vet
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)