Adam Jarps fastest in the Croft 10 Mile TT Series event on May 30; Kate Sanderson was fastest woman
Result: Croft 10 Mile TT Series
1 Adam Jarps 21:52 Male
2 Daniel Jenkin 23:30 Male
3 Shaun Teasdale Stockton Wheelers CC 23:38 Male Vet
4 Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC 24:01:00 Male Juvenile
5 Andy Sedgwick Triology Multisport Solutions 24:06:00 Male Vet
6 Henry Robson 24:33:00 Male
7 Howard Heighton 24:37:00 Male
8 Tim Nichol Blaydon CC 24:37:00 Male Senior
9 Craig Foley Tricademy 24:54:00 Male Vet
10 Gary Sivills Manilla Cycling 25:12:00 Male Senior
11 Ian Hutchinson Cleveland Wheelers CC 25:20:00 Male Vet
12 Pete Muir 25:20:00 Male Senior
13 Jason Hurt 25:39:00 Male
14 Sam Kettlewell 25:52:00 Male Junior
15 Andrew Charlesworth 25:59:00 Male
16 Tom Heighton 26:14:00 Male
17 Matthew Lambert 26:29:00 Male
18 Don Ray 26:46:00 Male Senior
19 David Wilkin 26:55:00 Male
20 Thomas Castle Team Pain Free Power 27:17:00 Male Senior
21 Graham Stobbs Tri Northumberland (Tri North) 27:18:00 Male Vet
22 Andrew Harlan 27:47:00 Male
23 Jack Inness 27:48:00 Male
24 Josh Woolley 28:12:00 Male
25 Kate Sanderson Cleveland Wheelers CC 28:36:00 Female Vet
26 Alex Lineton 28:38:00 Male Senior
27 Amy Hugil 28:52:00 Male
28 Peter Jarps 29:02:00 Male
29 Lois Muir 29:09:00 Male Senior
30 Michelle Scott 29:26:00 Male
31 David Oliver 29:30:00 Male
32 Mike Cole 29:47:00 Male Vet
33 Barry Fletcher 29:49:00 Male
34 Mark Woolley 29:50:00 Male
35 Sophie Heighton 30:10:00 Male
36 Den Dale Aycliffe Tri Club 30:12:00 Male Vet
37 Joel Hurt 30:26:00 Male
38 Paul Roberts 30:36:00 Male
39 Ben Scott 30:39:00 Male
40 Darran Moore 31:02:00 Male
41 Simon Carter Darlington Tri Club 31:13:00 Male Vet
42 Caroline Heighton 31:15:00 Male
43 Kevin Greenall 32:14:00 Male
44 Julian Pinkiney 32:34:00 Male
45 Yay Foley 33:47:00 Male
46 Zack Stobbs 33:51:00 Male
47 Paula Roberts 34:58:00 Male
48 Lewis Amderson 35:11:00 Male
49 James Inness 42:08:00 Male
50 Scott Burns 15:13 Male
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands