Report/Result: Brooks Cycles Track League

Another fine sunny and warm night at the Brooks Cycles Track , Lyme Valley Velodrome, Newcastle under Lyme on Thursday 31st May

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Report/Result: Brooks Cycles Track League

There was another fine sunny and warm night at the Brooks Cycles Track , Lyme Valley Velodrome, Newcastle under Lyme on Thursday 31st May 2018
With it being school holiday time it was expected that there would be a low turnout at the Freewheelers League however there was a good turnout of 16 riders . The top points scores across the three groups were as follows;

Group 1 Harry Clewlow Lyme RC 11 Points

Group 2 Oscar Peel Lyme RC 6 Points Charlie Clewlow Noah Killeen Mid Shropshire Whrs  Ted Taylor Newport CC

Group 3 Thomas Ford Lyme RC 11 Points

The main league started with the latest round of the 500m Handicap League. Youth A Rider Harry Ledingham-Horn used his super fast start to take the win from Phil Houlton ( Brooks Cycles ) and Josh Dunham ( VC St Raphael ) In the Team sprint the team of Josh Dunham, Phil Houlton and Joel Partington took the win. The sprint final saw Joel Partington finish strongly to take the win from Josh Spendelow ( Brooks Cycles ).

In the A Class Endurance events Thomas Bullock ( Newport CC) won all the events except the final 20 laps scratch which went to Joel Partington.
The B Class races saw Andrew Bonnett ( Uttoxeter CC ) Paige Nutton won the opening 10 laps scratch followed by Dominic Slinn ( Macclesfield Wheelers ) taking the points race and the devil. Iain Davidson won the final 20 laps scratch race.

The C Class leagues a saw a full program of events with Paige Nutton ( Swinnerton Cycles ) winning the opening 10 laps scratch then Neil Batten ( Velo Runner ) won the Points Race before Hannah Davies ( Lyme RC ) won the devil. Paige Nutton then won the final 15 laps scratch race.
… continued after advert

2018_MerlinCyclesAdvertFREEWHEELERS RESULTS

Group 1
Race 1
1st Thomas Alcock Lyme RC
2nd Evie Davis Lyme RC
3rd Harry Clewlow Lyme RC

Race 2
1st Harry Clewlow
2nd Liam Campbell Lyme RC
3rd Harriette Taylor Newport CC

Race 3
1st Harry Clewlow
2nd Thomas Alcock
3rd Harry Brayford

Race 4
1st Harry Clewlow
2nd Harriette Taylor
3rd Thomas Alcock

Group 2
Race 1
1st Oscar Peel Lyme RC
2nd Charlie Clewlow Lyme RC
3rd Olly Davis Lyme RC

Race 2
1st Lily Killeen Mid Shropshire Wheelers
2nd` Noah Killeen Mid Shropshire Wheelers
3rd Ted Taylor Newport CC

Race 3
1st Charlie Clewlow
2nd Noah Killeen
3rd Ted Taylor

Race 4
1st Ted Taylor
2nd Oscar Peel
3rd Noah Killeen

Group 3
Race 1
1st Thomas Ford Lyme RC
2nd Eddie Townsend Lyme RC
3rd Sophie Griffiths Lyme RC

Race 2
1st Sophie Griffiths
2nd Eddie Townsend
3rd Thomas Ford
Race 3
1st Thomas Ford
2nd Eddie Townsend
3rd Sophie Griffiths
Race 4
1st Thomas Ford
2nd Eddie Townsend
3rd Sophie Griffiths
… continued after advert

2016_ShuttVeloRapideAdvert

MAIN LEAGUE
500m Handicap League
1st Harry Ledingham-Horn Lyme RC
2nd Phil Houlton Brooks Cycles
3rd Josh Dunham VC St Raphael
4th Josh Spendelow Brooks Cycles
5th Chris Pyatt Brooks Cycles
6th Pete Humphries Brooks Cycles

A Endurance 10 lap scratch
1st Thomas Bullock Newport CC

B Class 10 lap Scratch
1st Andrew Bonnett Uttoxeter CC
2nd Dominic Slinn Macclesfield Wheelers
3rd Phil Braybrooke Cheshire Mavericks

C Class 8 lap Scratch
1st Paige Nutton Swinnerton Cycles
2nd Neil Batten Velo Runner
3rd Aleshia Mellor Brooks Cycles

Sprinters League Team Sprint
1st Phil Houlton
Josh Dunham
Joel Partingtonl

2nd Chris Pyatt Brooks Cycles
Josh Spendelow Brooks Cycles
Harry Ledingham-Horn

3rd Aleshia Mellor
Pete Humphries
Hannah Davies Lyme RC

A Class Points
1st Tom Bullock

B Class Points
1st Dominic Slinn
2nd Iain Davidson BC PM
3rd Phil Braybrooke

C Class Points
1st Neil Batten
2nd Josh Marsden Lyme RC
3rd Paige Nutton

A Class Endurance Devil
1st Thomas Bullock

B Class Devil
1st Dominic Slinn
2nd Andrew Bonnett
3rd Iain Davidson

C Class Devil
1st Hannah Davies
2nd Josh Marsden
3rd Aleshia Mellor

Sprint Final
1st Joel Partington
2nd Josh Spendelow
3rd Aleshia Mellor

20 lap Scratch A
1st Joel Partington
2nd Harry Ledingham-Horn
3rd Thomas Bullock

B’s
1st Iain Davidson
2nd Andrew Bonnett
3rd Dominic Slinn

C’s
1st Paige Nutton
2nd Josh Marsden
3rd Neil Batten

AlpsCyclesMidstory

TheHappyCog


Cycle Division’s New Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK