Result: Sportzmad 25m TTs

Matt Langworthy of Saint Piran ties with Chris Boddy for fastest (46.00) in the Sportzmad 25 mile time trial, Vicky Gill was fastest woman and Thomas Cornwell beat Tom Temple (Primera Sports) for fastest in the Junior/Overflow event

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Sportzmad 25m TTs

1 Matt Langworthy Saint Piran 46:00:00 Male Espoir
1 Chris Boddy Didcot Phoenix CC 46:00:00 Male Senior
3 Seb Tremlett Guernsey Velo Club 46:32:00 Male Senior
4 Richard Gildea Didcot Phoenix CC 47:34:00 Male Senior
5 Jonathan Gates Royal Air Force Cycling Association 47:42:00 Male Vet
6 Keith Ainsworth Sheffrec CC 48:00:00 Male Vet
7 Alan Murchison DRAG2ZERO 48:15:00 Male Vet
8 Grant Bigham VeloRunner RT 48:23:00 Male Senior
9 Jeremy Archer RT 316 48:25:00 Male Vet
10 Patrick Dunn CC Weymouth 48:28:00 Male Vet
11 Greg Parker CC Weymouth 48:46:00 Male Vet
12 Chris Goodfellow DRAG2ZERO 48:48:00 Male Senior
13 Howard Shaw Eastbourne Rovers CC 48:52:00 Male Senior
14 Gavin Hinxman DRAG2ZERO 49:19:00 Male Vet
15 Malcolm Rose Oxonian CC 49:23:00 Male Vet
16 Paul Walshe Plymouth Corinthian CC 49:26:00 Male Vet
17 Michael Knight Team Bottrill / Vanguard 49:30:00 Male Senior
17 Felix Wilkinson Velo Club Montpellier 49:30:00 Male Espoir
19 Nick Livermore Bristol South Cycling Club 49:44:00 Male Senior
20 Lee Perrott Cycle Specific 49:45:00 Male Senior
21 Richard Gambling Team Backstedt Bike Performance 49:46:00 Male Vet
22 Mark Brock Somerset Road Club 49:48:00 Male Vet
23 Sam Anderton Transition Race Team 49:53:00 Male Senior
24 Andy Turner Team Bottrill / Vanguard 49:54:00 Male Senior
25 Dan Sadler RT 316 50:12:00 Male Vet
26 Mike Piper Abellio – SFA Racing Team 50:13:00 Male Vet
27 Adrian Hughes Seamons CC 50:16:00 Male Vet
28 James Cook Radeon-Cycology RT 50:26:00 Male Senior
29 Henry Farrell Full Gas Racing Team 50:33:00 Male Senior
30 Peter Greenwood Team Swift 50:36:00 Male Vet
31 Darren Webb Somerset Road Club 50:37:00 Male Senior
31 Andrew Grant Cambridge CC 50:37:00 Male Vet
33 Rhys Thomas Southampton University Road Cycling 50:46:00 Male Senior
34 Mark Ellis Team Milton Keynes 50:54:00 Male Vet
35 Philip Bray Plymouth Corinthian CC 51:03:00 Male Senior
36 Leigh Smith JCA Equipe Velo 51:04:00 Male Senior
37 Ross McNally Pembrokeshire Velo 51:05:00 Male Senior
38 Tony Chapman Frome and District Wheelers 51:11:00 Male Vet
39 Michael Smith Raw Sport 51:22:00 Male Senior
40 Phil Willoughby Towy Racing Cycling Club (TRCC) 51:29:00 Male Senior
41 Ian Greenstreet AeroCoach 51:31:00 Male Vet
42 Ady Dench Triathlon Coaching U.K. 51:49:00 Male Vet
42 Steven Cottington Bath Cycling Club 51:49:00 Male Vet
44 Andrew Wright High Wycombe CC 51:50:00 Male Vet
45 Chris Martin Yeovil Cycling Club 51:56:00 Male Vet
46 Gavin Tillson cyclisme du loup solitaire 51:58:00 Male Vet
47 Will Bevan Ross on Wye & Dist CC 52:02:00 Male Senior
48 Rod Hicks Port Talbot Whs CC 52:13:00 Male Vet
49 Neil Gregory Port Talbot Whs CC 52:16:00 Male Vet
50 James Goward Farnborough & Camberley CC 52:18:00 Male Vet
51 Alastair Semple Stafford RC 52:21:00 Male Vet
51 Joseph Costello Walsall Roads Cycling Club 52:21:00 Male Vet
53 Martin Stanley Didcot Phoenix CC 52:23:00 Male Vet
54 Mark Woolford Team Swindon Cycles 52:27:00 Male Vet
55 Russell Kingston Madison Genesis 52:40:00 Male Vet
56 Colin Wallace Merthyr CC 52:48:00 Male Vet
57 Shaun Mchugh North Lancashire Road Club 52:55:00 Male Vet
58 Lee Francis Velo Club Bristol – Webbs Cycles 53:04:00 Male Senior
59 Mark Bradley Bristol South Cycling Club 53:13:00 Male Vet
60 Geoff Reynolds Hemel Hempstead CC 53:18:00 Male Vet
61 Marc Preece Royal Air Force Cycling Association 53:25:00 Male Vet
62 Rob Hall Salt and Sham Cycle Club 53:28:00 Male Vet
63 Tom Bertenshaw Severn Road Club 53:29:00 Male Senior
64 Andy Sharman Baines Racing 53:33:00 Male Vet
65 Tim Childs Westerley Cycling Club 53:49:00 Male Vet
66 Andy Millward Yeovil Cycling Club 53:52:00 Male Vet
67 Alan Tremlett Guernsey Velo Club 53:57:00 Male Vet
68 Leon Evans Cardiff Ajax CC 53:59:00 Male Vet
69 Andrew Halliday Westerley Cycling Club 54:01:00 Male Vet
70 Mike Logue Fairly United Cycling Team 54:08:00 Male Vet
71 Chris Scawn Plymouth Corinthian CC 54:13:00 Male Vet
72 Edward Priddy Solihull CC 54:23:00 Male Vet
73 Paul Winchcombe Chippenham & District Wheelers 54:28:00 Male Vet
74 Pete Harris Andover Wheelers 54:33:00 Male Vet
75 David Wilson-Evans Bynea Cycling Club 54:40:00 Male Vet
76 David Singleton Acme Whs (Rhondda) CC 54:41:00 Male Vet
77 Gareth Jones Clevedon & District Road Club 54:49:00 Male Vet
78 Peter Oliver Fairly United Cycling Team 54:52:00 Male Vet
79 Phil Barnes Team Swift 54:53:00 Male Vet
80 Steven Loraine Team Swift 54:55:00 Male Vet
81 Terry Icke Poole Whs 54:58:00 Male Vet
82 Adrian Gorham Kettering CC 55:18:00 Male Vet
83 Alastair Luxford Full Gas Racing Team 55:20:00 Male Senior
84 Daniel Kempe Bristol South Cycling Club 55:33:00 Male Vet
85 Dean Prosser Hereford & Dist Whs CC 55:35:00 Male Vet
86 Jon Vickery Cwmcarn Paragon Road Club 55:37:00 Male Vet
87 Peter Blackwell Solihull CC 55:53:00 Male Vet
88 Simon Drewett Fairly United Cycling Team 56:09:00 Male Vet
89 Tom Cox Northover VT / Rudy Project 56:12:00 Male Vet
90 Nick Hanson Seacroft Whs 56:18:00 Male Vet
91 Barrie Whittaker Lyme Racing Club 56:27:00 Male Vet
92 Terry Anthony Ogmore Valley Wheelers 56:33:00 Male Vet
93 Martin Keable Kettering CC 56:52:00 Male Vet
94 Steve Mountford Solihull CC 57:30:00 Male Vet
95 Marco Marletta Cardiff Jif 57:57:00 Male Vet
96 Steven Madeley Ogmore Valley Wheelers 58:03:00 Male Vet
97 Chris Hall Born to Bike – Bridgtown Cycles 58:21:00 Male Vet
98 Mervyn Wilson North Lancashire Road Club 58:26:00 Male Vet
99 Jase Cakebread Christchurch Bicycle Club 58:33:00 Male Vet
100 Andrew Newey Ribble Valley C&RC 59:02:00 Male Senior
101 Paul Stephens Ross on Wye & Dist CC 59:51:00 Male Vet

… continued after advert

2018_MerlinCyclesAdvert

Women/Junior/Overflow
1 Thomas Cornwell In-Gear Quickvit Italy Bike Tours RT 47:55:00 Male Junior
2 Tom Temple Primera-Teamjobs 48:22:00 Male Junior
3 Harrison Wood Mid Devon CC 48:48:00 Male Junior
4 Adam Jarps Team Bottrill / Vanguard 50:07:00 Male Junior
5 Robin Short Performance Cycles CC 51:37:00 Male Vet
6 Vicky Gill DRAG2ZERO 51:45:00 Female Senior
7 Mark Prosser Merthyr CC 53:55:00 Male Senior
8 Andrew Rose Nova Raiders CC 54:08:00 Male Vet
9 Jim Beales Dursley Road Club 54:29:00 Male Vet
10 Jamie Best Bynea Cycling Club 54:37:00 Male Vet
11 MIke Cox Chippenham & District Wheelers 54:57:00 Male Vet
12 Crystal Spearman NOPINZ 55:00:00 Female Senior
13 Samuel Hall VeloRunner RT 55:01:00 Male Juvenile
14 Robert Barnard Team Cystic Fibrosis 55:32:00 Male Vet
15 Martin Howe VELOFLOW CC 55:34:00 Male Vet
16 Andrea Parish VeloSistas TT Team 55:46:00 Female Vet
17 Phil Tugwell Cardiff Triathletes 55:52:00 Male Senior
18 Danuta Tinn Maidenhead & District CC 55:55:00 Female Vet
19 Andy Maxwell Nova Raiders CC 56:05:00 Male Senior
20 Paul Lacey Royal Navy & Royal Marines CA 56:11:00 Male Senior
21 Roger Wood Pontypool Road Cycling Club 56:35:00 Male Vet
22 Andy Kelly Bristol South Cycling Club 56:42:00 Male Vet
23 Susan Semple Born to Bike – Bridgtown Cycles 56:56:00 Female Vet
24 Emma Angove 73Degrees CC, WestSide Coaching 57:20:00 Female Senior
25 Anthony Mansell Ogmore Valley Wheelers 57:22:00 Male Vet
26 James Tate Beacon Roads CC 57:43:00 Male Vet
27 Thomas Harrington Abergavenny RC 57:52:00 Male Junior
28 Adrian Tasker Stafford RC 58:16:00 Male Vet
29 Graham Morrison Newbury RC 58:18:00 Male Vet
30 Michelle Fishbourne Team Backstedt Bike Performance 58:20:00 Female Vet
31 Tina Reid trainSharp 58:54:00 Female Vet
32 Mark Rooke Rhondda Triathlon Club 59:03:00 Male Vet
33 Louisa Cooper Bournemouth Jubilee Whs 59:05:00 Female Senior
34 Phil Guy North Shropshire Wheelers 59:19:00 Male Vet
35 Anthony Redman Acme Whs (Rhondda) CC 59:22:00 Male Senior
36 Simon Kinsey Virtual Cycling Club 59:22:00 Male Vet
37 Chris Jolliffe Crawley Wheelers 59:33:00 Male Vet
38 Jasmine Jones Cardiff Ajax CC 59:41:00 Female Espoir
38 Michael Battersby Cardiff Triathletes 59:41:00 Male Vet
40 Stephen Ratcliffe Brecon Wheelers 59:49:00 Male Vet
41 Russell Boon Avonlea/Treasure RT 59:50:00 Male Vet
42 Neil Downes 59:56:00 Male Vet
43 Huw MORGAN Narberth Dynamos Cycling Club 59:57:00 Male Vet
44 Fidel Gonzalez South Western Road Club/Evans Cycles 01:00:10 Male Vet
45 Tim Brace Team NBCC 01:00:35 Male Vet
46 Nigel Croxford High Wycombe CC 01:00:36 Male Vet
47 Susan Shook Bush Healthcare CRT 01:00:44 Female Vet
48 Gareth Rees Tenby Aces CC 01:00:45 Male Vet
49 Brad Davies Bynea Cycling Club 01:00:50 Male Vet
50 Tracy Rowlinson Lyme Racing Club 01:00:59 Female Vet
51 Robert Latchem Somer Valley Cycling Club 01:01:09 Male Vet
52 Virginia McGee Charlotteville Cycling Club 01:01:17 Female Vet
53 Owen Evans Cardiff Triathletes 01:01:26 Male Senior
54 Lynn Hanson Seacroft Whs 01:01:36 Female Vet
55 Jeffrey Rees Gower Riders Cycling Club 01:01:52 Male Vet
56 Ed Hadley Hereford & Dist Whs CC 01:01:54 Male Vet
57 John J Murphy Gloucester City Cycling Club 01:01:56 Male Vet
57 Michael Kipling Cardiff Triathletes 01:01:56 Male Senior
59 Joanna Knight Bristol South Cycling Club 01:02:05 Female Vet
60 Diane Wilson-Evans Bynea Cycling Club 01:02:06 Female Vet
61 Mark Steedman Cardiff Triathletes 01:02:10 Male Vet
61 Clare Greenwood Bush Healthcare CRT 01:02:10 Female Vet
63 Michael Collins Bristol South Cycling Club 01:02:31 Male Vet
64 David Roe Revo Racing 01:02:57 Male Vet
65 Jon Airey Ross on Wye & Dist CC 01:03:09 Male Vet
66 Andy Morgan PDQ Cycle Coaching 01:03:17 Male Vet
67 Geoff Edgerton North Shropshire Wheelers 01:03:45 Male Vet
68 Gerry Peppin Corinium Cycle Club 01:03:54 Male Vet
69 Ali Charles Gloucester City Cycling Club 01:04:12 Female Vet
70 Tasha Bevan cyclisme du loup solitaire 01:04:15 Female Vet
71 Katherine Brace Tenby Aces CC 01:05:13 Female Senior
72 Robert Jolliffe New Forest CC 01:05:26 Male Vet
73 Milly Kipling Cardiff Triathletes 01:06:50 Female Senior
74 Mark Palliser Hereford & Dist Whs CC 01:08:00 Male Vet
75 John Howells Corinium Cycle Club 01:08:07 Male Vet
76 Diane Hynam Bynea Cycling Club 01:11:21 Female Vet
77 Kevin Grant Frome and District Wheelers 01:12:17 Male Vet
78 James Hargreaves Kenilworth Whs 01:22:45 Male Vet

2016_ShuttVeloRapideAdvert

AlpsCyclesMidstory

TheHappyCog


Cycle Division’s New Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: