Matthew Senter fastest (19.45) in the East District CA 10m time trial (District Championship) on June 9; Cindy Berry fastest woman in 20th overall
Result: East District CA 10m TT
1 Matthew Senter Team Velovelocity 19:45 Male Senior
2 Ben Stancombe Team Velovelocity 20:46 Male Senior
3 David Procter Team Velovelocity 21:20 Male Vet
4 Andy Sewell Aspire Velo Racing Team 21:25 Male Senior
5 Jorge Vieira Team PedalRevolution.co.uk 21:33 Male Vet
6 Kevin Hobbs Peterborough CC 21:35 Male Vet
7 STEVEN NEILL Kings Lynn CC 21:51 Male Vet
7 Oliver Milk Tri-Anglia Triathlon Club 21:51 Male Senior
9 Keith Dorling Team Bottrill / Vanguard 21:54 Male Vet
10 Nick Partridge Plomesgate CC 22:05 Male Vet
10 Paul Jay Team Velovelocity 22:05 Male Vet
12 Stuart Morgan MERCEDES AMG PETRONAS CC 22:14 Male Vet
13 Phil Lee Wisbech Whs 22:36 Male Vet
14 Angus Jardine Ipswich BC 22:37 Male Vet
15 Paul Hayward VC Baracchi 22:47 Male Senior
16 Malc Jacklin Fenland Clarion CC 23:01 Male Vet
17 James Senter Kings Lynn CC 23:02 Male Senior
18 Jon Talbot Wisbech Whs 23:04 Male Vet
19 Antony Stapleton Chelmer CC 23:09 Male Vet
20 Cindy Berry Pedal Power Cycles Ipswich 23:17 Female Senior
21 John Manlow Ely & District CC/B&T Motor Repairs 23:18 Male Vet
22 James Walsgrove Ride Harder 23:22 Male Senior
23 Mark Smart VC Norwich 23:29 Male Vet
24 Philip Watkins North Norfolk Whs 23:31 Male Vet
25 Ivan Carr Kings Lynn CC 23:33 Male Vet
26 Andy Kennedy Ipswich BC 23:39 Male Vet
27 Chris Nudds CC Breckland 23:42 Male Vet
27 Ed Dean Norwich A B C 23:42 Male Vet
29 Roger Sewell Wisbech Whs 23:48 Male Vet
30 Gary Johnson CC Sudbury 23:50 Male Vet
31 Susan Triplow Essex Roads CC 23:54 Female Vet
32 Paul Moss Stowmarket & District CC 23:55 Male Vet
32 Becky Murley Wisbech Whs 23:55 Female Vet
34 Will Shepherd Ely & District CC/B&T Motor Repairs 23:58 Male Vet
35 Anna Muir Chelmer CC 24:04:00 Female Vet
36 Derek Ricketts Ely & District CC/B&T Motor Repairs 24:05:00 Male Vet
37 Ben Keeley Team Velovelocity 24:08:00 Male Senior
38 Martin Pyne Anglia Velo 24:11:00 Male Vet
39 Mark Booth Kettering CC 24:14:00 Male Vet
40 Patrick Charlton Wolsey RC 24:33:00 Male Vet
41 Jennifer Smart VC Norwich 24:35:00 Female Vet
42 Mark Ready Diss & District CC 25:04:00 Male Vet
43 Kay Burgess Kings Lynn CC 25:06:00 Female Vet
44 Mark Fairhead CC Breckland 25:07:00 Male Vet
45 Richard Glover CC Ashwell 25:14:00 Male Vet
46 Sarah Senderski Team Bottrill / Vanguard 25:15:00 Female Senior
47 Philip Jones Peterborough CC 25:32:00 Male Vet
48 RACHEL HOLMAN Ride Harder 25:47:00 Female Vet
49 John Swanbury VC Baracchi 25:56:00 Male Vet
50 Charlie Knowler West Suffolk Wheelers 25:57:00 Male Juvenile
51 David Young West Suffolk Wheelers 26:00:00 Male Senior
52 Jenny Anderson Great Yarmouth C C 26:07:00 Female Vet
53 Chris Womack VC Baracchi 26:09:00 Male Vet
54 Trevor Roberts Wolsey RC 26:19:00 Male Vet
55 Sally Withey Team Swift 26:27:00 Female Vet
56 Isabella Johnson CC Sudbury 26:56:00 Female Juvenile
57 John Steed West Suffolk Wheelers 27:07:00 Male Vet
58 Andrew Grant Chelmer CC 27:25:00 Male Vet
59 Barry Lee CC Sudbury 28:56:00 Male Vet
60 Mark Eastwood West Suffolk Wheelers 29:59:00 Male Vet
61 Wendy Dorling Bishop’s Stortford CC 30:09:00 Female Vet
62 Denese Hallahan Wisbech Whs 30:17:00 Female Vet
63 Eleanor Marshall Kings Lynn CC 37:03:00 Female Juvenile
TANDEM
1 Trevor Marshall Male Vet Kings Lynn CC 25:55 23.151 Mph
1 Paul Hunt Male Vet Kings Lynn CC 25:55 23.151 Mph
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique