Christopher Dredge (Spirit Tifosi) was the winner of the Neil Gardner Memorial road race in Bedfordshire on June 9
Result: Neil Gardner Memorial RR
Winner – 71.4 miles in 2h-41m (26.6mph av)
Result
1 Christopher Dredge Spirit Tifosi Racing Team 2nd
2 Adam Strudwick Team Milton Keynes 2nd st
3 Gregg Booker Loughborough Students CC 2nd st
4 Tom Stokes St Neots CC 2nd st
5 Oliver Knight Team Corley Cycles 2nd st
6 Alexander Pritchard OVB 2nd st
7 Stephen Fuller Cambridge CC 2nd st
8 Josh Crow-Stewart Arctic-Tacx RT 2nd st
9 Timothy Allen Spirit Tifosi Racing Team 2nd st
10 Peter Hitt Hoops Velo 2nd st
11 Andy Whale Verulam – reallymoving 2nd st
12 Roy Chamberlain Team Corley Cycles 2nd at 2m-36s
13 James Chapman Team PB Performance 2nd st
14 Steve Revill-Darton Sunday Echappée 2nd st
15 Harry Horsman Cadence Cycling Performance 2nd st
16 Toby Miles Finchley Racing Team 2nd st
17 Fabio Amati N.A 3rd st
18 Freddy Pett ActiveEdge Race Team 2nd st
19 James Garrett Rugby Velo 2nd st
20 Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC 3rd st
21 Martyn Ludlam Witham Wheelers Cycling Club 3rd st
22 Sam Skeggs Team Corley Cycles 2nd st
23 Ash Mahoney Shutt Ridley RT 2nd st
24 Huw Richards High Wycombe Cycling Club 3rd st
25 Joshua Avery Team Vision Innovative Leisure 2nd st
26 Phil Williams N.A 3rd st
27 Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypipe 2nd st
28 Joseph Armstrong Loughborough Students CC 3rd st
29 Bob McGlue High Wycombe Cycling Club 3rd st
30 Neil Kerr Twickenham CC 3rd st
31 John Watson Hitchin Nomads CC 2nd st
32 Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo 3rd st
33 Jody Paxman Rapha Cycling Club 3rd st
34 Alan Brophy Peterborough Cycling Club 3rd st
35 Tomas Miller Beeston Cycling Club 3rd st
36 Andrew Lowe Team Corley Cycles 2nd st
37 Nigel Byrne CC Luton 3rd st
38 Andrew Brinkley OVB 2nd st
39 Geroge Wells Cadence Cycling Performance 3rd st
40 Suqiao Duan Loughborough Students CC 3rd st
41 Simon Norman Beds Road Race Team 2nd st
42 Steve Tait OVB 2nd st
43 Laura Massey Torelli-Brother 1st st
44 Chris Snook Nuun-Sigma Sports-London 3rd st
45 Martin Galpin Icknield Road Club 2nd st
46 James Woodfield Wellingborough Cycles 2nd st
47 Rhodri Owen Team PB Performance 2nd st
48 Jacob Tresham Team Corley Cycles 2nd st
49 Julian Mills Club Corley Cycles 3rd st
50 Isaac Hudson Mega Bike Race Team 3rd st
51 Steve Dunn Verulam CC 2nd st
52 Robert Fletcher JCA-Equipe Velo 3rd st
53 Tim Edwins JCA-Equipe Velo 3rd st
54 Wayne Tunnah St Neots CC 2nd st
55 Adam Swan Contour Cycles Racing Team 3rd st
56 Lubomir Belak St Ives CC 3rd st
57 Istvan Varga Rapha Cycling Club 3rd st
58 Clay Davies Verulam – reallymoving 2nd st
59 Paul Rendle Team Milton Keynes 3rd st
60 Malcolm Smith Peterborough Cycling Club 2nd st
61 Matthew Pumo Verulam – reallymoving 4th st
62 Mike Jackson CC Luton 3rd st
63 Craig Barton 4T+ Cyclopark 3rd st
64 Aleck Hornshaw Team Milton Keynes 3rd st
65 Lewis Winfield VC Londres 2nd st
66 Jamie Lloyd Team Corley Cycles 2nd st
67 James Dent St Neots CC 2nd st
68 Andrew Eagers Derby Mercury RC 3rd st
69 Anthony Morris TMG Horizon Cycling Team 3rd st
70 Richard Mill Team Milton Keynes 2nd at 3h-18s
71 Robert Abbey Lovelo Cinelli RT 3rd at 4h-02s
72 Luke Morgan CC Luton 2nd at 4h-34s
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)