Matt Hallam and Corinne Side winners at the Tameside Tuesday Circuit Race League in Greater Manchester on June 12
Result: Tameside Tuesday League
2/3/4
1 Matt Hallam Crimson Performance Race Team
2 Leon Gledhill Vitus Pro Cycling
3 Lee Brown Holmfirth Cycling Club
4 Tarn Fynn Crimson Performance Race Team
5 Paul Wilkinson North Cheshire Clarion
6 Jamie Fletcher Ellan Vannin CC/Appleby
7 Richard Walker Sowerby Brothers CRT
8 Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC
9 Robert Seeley PB Performance
10 Benjamin Pygott Team Wheelguru
11 Isaac Appleby N-Fuse Identity Racing
12 Marc Layfield VeloViewer
13 Mark Hammersley Team Wheelguru
14 Ben Samuels
15 Phil Guest
16 Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT
17 Samuel Taylor Manchester Wheelers Club
18 Michael Wilson Better Cycling
19 Gregory Carr Beeston Cycling Club
20 Andrew Cutts Team Bottrill – Vangaurd
21 Thomas Bates Mossley CRT
22 Rob Wilkinson Oldham Century RC
23 Keith Bidwell Team Wheelguru
24 John Brett University Of Manchester CC
25 James Rutherford Team Lusso
… continued after advert
WOMEN
1 Corinne Side The Racing Chance Foundation
2 Madeleine Scott Kuota – Spinergy – GSG
3 Nicola Greenwood Albion Cycling Co
4 Hannah Bruce Crimson Performance Race Team
5 Jessica Hobson-Taylor Crimson Performance Race Team
6 Felicity Gledhill Team 22
7 Serena Gorton Cyclesport International RT
Youth
A Girls
1 Ciara Gostling Sportcity Velo Ag
B Boys
1 William Longden Mossley CRT B
2 Thomas Davidson Mossley CRT B
C Girls
1 Grace Longden Mossley CRT Cg
2 Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Cg
C Boys
1 Sebastian Kinsey Eastlands Velo C
2 Michael Postlethwaite Mossley CRT C
A Boys
1 Joe Thorp Macclesfield Wheelers A
2 Kyle Braun Mossley CRT A
E Boys
1 Toby Diggins Bury Clarion Cycling Club E
2 Eamonn Postlethwaite Mossley CRT E
3 Oliver Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Club E
D Girls
1 Ciara Postlethwaite Mossley CRT Dg
D Boys
1 Edward Black Eastlands Velo D
2 Patrick Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Club D
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)