Luke Jackson, George Elliott and Madeleine Scott of Kuota – Spinergy – GSG winners at week 10 of the Litherland Circuit Race League in Liverpool on Wednesday, June 13
Result: Litherland Circuit Race League 10
E/1/2/3
1 Luke Jackson Harry Middleton Cycling Club 2nd. 40m. 05s.
2 Thomas Hanlon Team Chronomaster 2nd. st
3 Declan Hudson Liverpool Century Road Club 2nd. @ 11secs.
4 George Pickering Cyclesport International R.T. 2nd. @ 25 secs.
5 Martin Phillips Team PB Performance 2nd. @ 28 secs.
Cat 3/4
1 George Elliott Innovation Racing Jnr-3rd. 26m. 13s.
2 William Abbott Innovation Racing Jnr-3rd. @ 4 secs.
3 Thomas McRoyall North Cheshire Clarion 3rd. st
4 Conor McKinnon Southport Cycling Club Jnr-3rd. @ 6 secs.
5 Dylan Yates Kuota – Spinergy – GSG 3rd. @ 30 secs.
6 Ronnie Coleman TS Racing Team – OTR 3rd. st
7 Olly Howarth BC Private Member 3rd. @ 39 secs.
8 David Cuthill North Wirral Velo 4th. @ 42 secs.
9 Ian Kendall Liverpool Century Road Club 3rd. st
10 Richard Evans Birkenhead North End C. C. 3rd. @ 49 secs.
11 Gary Maoudis Chester Road Club 3rd. @ 1 Lap.
12 Steven Sherwen North Cheshire Clarion 4th. same
13 Dominic Skinner L’pool University Cycling Club 4th. same
14 Nicholas Lloyd Harry Middleton Cycling Club 4th. @ 2 Laps
15 Dan Wood Harry Middleton Cycling Club 4th. same
16 Tony Ryan Chester Road Club 4th. same
17 Mark Donaghy North Wirral Velo 4th. same
… continued after advert
Women
1 Madeleine Scott Kuota – Spinergy – GSG 2nd. 26m. 52s.
2 Lynsey Whitley Chester Road Club 4th. @ 2 Laps
Youth
Youth A – Boys Laps: 12
1 Daniel Yates L’pool Century Cycling Academy 19m. 24s.
2 Erim Way L’pool Century Cycling Academy @ 1 Lap
Youth A – Girls Laps: 11
1 Isabelle McKinnon Southport Cycling Club 19m. 36s.
2 Maisie Hoggarth Birkenhead North End C. C. @ 1m. 23s.
Youth B – Boys Laps: 12
1 Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion 19m. 14s.
2 Adam Tattersall Eastlands Velo @ 23 secs.
3 Thomas Purcell L’pool Century Cycling Academy @ 27 secs.
4 Dennis Kay Eastlands Velo st
5 Simeon Kilroy North Cheshire Clarion @ 1 Lap
6 Adam Dillon Southport Cycling Club same
7 Tom Elliott L’pool Century Cycling Academy same
8 Nicolas Jones Liverpool Century R.C. @ 2 Laps
9 Samuel Kendall L’pool Century Cycling Academy same
Youth C – Boys Laps: 12
1 Sebastian Grindley North Cheshire Clarion 20m. 48s.
2 John White North Cheshire Clarion @ 1 Lap
3 Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion same
4 Arthur Yates Kuota – Spinergy – GSG same
5 Tom Morrissey Astley & Tyldesley Cycling Club same
6 Shaun Laycock Bolton Hot Wheels Cycling Club @ 2 Laps
7 Harry Roberts Liverpool Century R.C. same
8 Billy Wileman BC Private Member @ 3 Laps
9 James Turner North Cheshire Clarion same
Youth C – Girls Laps: 11
1 Natasha Hill North Cheshire Clarion 21m. 22s.
2 Neve Laycock Bolton Hot Wheels Cycling Club @ 1 Lap
Youth D – Boys (Small Circuit) Laps: 9
1 Albie Jones North Cheshire Clarion 8m. 53s.
2 Tom Murphy Liverpool Mercury (Dolan) C.C. @ 14 secs.
3 Freddie Wood Harry Middleton Cycling Club st
4 Liam Curran Harry Middleton Cycling Club @ 1 Lap
5 Kaden Williams Harry Middleton Cycling Club same
6 Tyler Williams Harry Middleton Cycling Club same
Youth D – Girls (Small Circuit) Laps: 8
1 Charlotte Kilroy North Cheshire Clarion 9m. 07s.
2 Ava Faragher – Ginn High on Bikes @ 1 Lap
3 Molly Linford L’pool Century Cycling Academy same
Youth E – Boys (Small Circuit) Laps: 8
1 Frank White North Cheshire Clarion 9m. 07s.
2 Will Murphy Liverpool Mercury (Dolan) C.C. @ 57 secs.
3 Lewis Linford L’pool Century Cycling Academy @ 1 Lap
4 Euan Atkinson North Cheshire Clarion same
5 Alex Faragher – Ginn High on Bikes @ 2 Laps
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique