Robert Drake fastest solo in the Epsom CC 25 mile time trial on July 8 near Farnham; Mel Wasley fastest woman in 7th (equal). Brett Davis and Robert Rollings fastest in the two up
Result: Epsom CC 25m TT
1 Robert Drake Addiscombe CC 54:57:00 Male Senior
2 Paul Haywood Epsom CC 55:01:00 Male Vet
3 Andy Lack Paceline RT 56:00:00 Male Vet
4 Tristan Davenne Newbury RC 57:27:00 Male Vet
5 Duncan Emery Twickenham CC 57:29:00 Male Vet
6 Mark Coombe Mid Devon CC 57:31:00 Male Vet
7 Mel Wasley Epsom CC 58:18:00 Female Senior
7 Matthew Sim Dorking Cycling Club 58:18:00 Male Espoir
9 Mark Gower South Downs Bikes / Casco Europe 58:21:00 Male Vet
10 Chris Lord Brighton Excelsior CC 58:26:00 Male Vet
11 Jonathan Pontin Addiscombe CC 58:29:00 Male Senior
12 Pip Jenkins Southborough & Dist. Whs 58:39:00 Female Senior
13 Spencer Kirkham Worthing Excelsior CC 58:42:00 Male Vet
14 Philip Watts North Hampshire RC 58:58:00 Male Vet
15 Paul Thompson Epsom CC 59:02:00 Male Vet
16 Richard Giles Serpentine Running Club 59:08:00 Male Vet
17 Trevor Leeding Worthing Excelsior CC 59:19:00 Male Vet
18 Ben Skelton London Dynamo 59:48:00 Male Vet
19 Martin Booker Worthing Excelsior CC 01:00:14 Male Vet
20 Steve Avery Bigfoot CC 01:00:19 Male Vet
21 Phil Gall Epsom CC 01:01:31 Male Vet
22 Simon Pontin Addiscombe CC 01:01:49 Male Espoir
23 Rick Hughes Worthing Excelsior CC 01:02:16 Male Vet
24 Mark Thomas Bigfoot CC 01:03:25 Male Vet
25 Lenka Vackova Rapha Cycling Club 01:03:43 Female Senior
26 Daniel Arthur Epsom CC 01:03:56 Male Vet
27 David French Weybridge Wheelers 01:04:08 Male Vet
28 Peter Noble Epsom CC 01:04:47 Male Vet
29 Bryn Reeves Horsham Cycling 01:04:57 Male Vet
30 Richard Woodward East Grinstead CC 01:05:24 Male Vet
31 Graham Morrison Newbury RC 01:05:56 Male Vet
32 Peter Davies Brighton Mitre CC 01:06:08 Male Vet
33 Allison Kaye Verulam CC 01:12:36 Female Vet
34 Reinet Maas London Women’s Racing CC 01:13:22 Female Senior
35 Emma Naylor University of Bath Cycling Club 01:14:43 Female Espoir
.. continued after advert
Two Up
1 Brett Davis Male Vet Lewes Wanderers CC 54:08 27.709 Mph
1 Robert Rollings Male Senior Lewes Wanderers CC 54:08 27.709 Mph
2 Stan Nwaka Male Vet Verulam CC 58:33 25.619 Mph
2 Michael Edmunds Male Vet Verulam CC 58:33 25.619 Mph
3 Mark Jones Male Vet GS Stella 1:00:46 24.685 Mph
3 Ben Fielden Male Vet GS Stella 1:00:46 24.685 Mph
4 Michael Page Male Senior Epsom CC 1:02:54 23.847 Mph
4 David Scrivener Male Espoir Epsom CC 1:02:54 23.847 Mph
5 David Jones Male Senior Norwood Paragon CC 1:04:14 23.352 Mph
5 Peter Owen Male Vet Norwood Paragon CC 1:04:14 23.352 Mph
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands