Charlie Wright, Rebecca Johnson and Paul Hank winners at week 5 of the Suffolk Cycle Racing Series on 11th July at Trinity Park Ipswich
Result: Suffolk Cycle Racing Series 5
E/1/2/3
1 Charlie Wright Strada-Sport
2 Gareth Turner VCEquipe/FlixOralHygiene/Propulse
3 Gary Freeman Fast Test Racing Team
4 Kieran Jarvis Cycle Team OnForm
5 Ross Fawcett Pedal Power Cycles Ipswich
6 Chris Crabtree Orwell Velo
7 Harley Matthews DAP Cycling Club
8 Lloyd Chapman ViCiOUS VELO
9 Thomas Heal Strada-Sport
10 Morris Bacon DAP Cycling Club
11 Jack Hardwicke Pedal Power Cycles Ipswich
12 Chris Parker Ipswich Bicycle Club
13 Keiran Brady KTM Racing
14 Liam Manser Pedal Power Cycles Ipswich
15 Michael Bell Fast Test Racing Team
16 Andrew Taylor VC Norwich
17 Joshua Aiken Pedal Power Cycles Ipswich
PRIME
Lloyd Chapman
Liam Manser
Ross Fawcett
… continued after advert
Women
1 Rebecca Johnson Fusion RT Veloperformance
2 Gemma Melton Pedal Power Cycles Ipswich
3 Joanne Newstead Ipswich Bicycle Club
4 Laura Brown West Suffolk Wheelers
5 Nicola Powell Stowmarket & District CC
6 Isla Rush LIV AWOL
7 Elizabeth Stewart Hadleigh Cycling Club
8 Suz Knights
9 Molly Cutmore TPH Racing
10 Sarah Heatley
11 Lucy Jay TPH Racing
12 Deb Stewart Hadleigh Cycling Club
Prime
Rebecca Johnson
Gemma Melton
Joanne Newstead
3/4
1 Paul Hanks West Suffolk Wheelers
2 Douglas Allen Velo Schils – Interbike RT
3 Jack Parrish Team Vision Innovative Leisure
4 Glenn Davey Stowmarket & District CC
5 Joseph Kaye Videre Race Team
6 Graham Collins TPH Racing
7 Neal Hughes Stowmarket & District CC
8 Mark Powell Stowmarket & District CC
9 Jake Crossley Lee Valley Youth Cycling Club
10 Adam Chamberlin TPH Racing
11 Ryan Gooderham TPH Racing
12 Matthew Denny West Suffolk Wheelers
13 Adrian Healey Stowmarket & District CC
14 Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club
15 Daniel Preece Army Cycling Union
16 Jerome Borghgraef Ipswich Bicycle Club
17 Jaroslaw Kobylinski Ipswich Bicycle Club
18 Philip Barnes TPH Racing
19 William Hughes Ipswich Bicycle Club
20 Steve Sach Southend Wheelers
21 Stephen Clark Ipswich Bicycle Club
22 Thomas Abbott Stowmarket & District CC
23 Malachy Curry Strada-Sport
24 Damien Sweeney West Suffolk Wheelers
25 Adam Palmer Ipswich Bicycle Club
26 Sam Yates Strada-Sport
27 Harry Shingleton West Suffolk Wheelers
28 Callum Mullett Nice
29 Terry Smith Colchester Rovers CC
30 Thomas Burgess Velo Schils – Interbike RT
31 Karle Howard
32 Mark McCormack West Suffolk Wheelers
33 Andrew Keedle Ipswich Bicycle Club
34 David Husband Godric CC
35 Kevin Curtis Stowmarket & District CC
36 Simon Harrison Diss & District CC
37 Oliver Davey-Smith Colchester Rovers CC
38 Gary Pearce Iceni Velo
39 Daniel Jones Ipswich Bicycle Club
40 Tony Wilkins Wolsey RC
41 Jason Fowler Sussed Out / Mondraker UK
42 David Fieldhouse
43 Fred Gill Cycle Team OnForm
44 Martin Smith Colchester Rovers CC
PRIME LAP 4
Paul Hanks
Jack Parrish
Mark Powell
… continued after advert
YOUTH
A – Boys
1 Jake Crossley Lee Valley Youth Cycling Club
2 Arthur Hitchen Ipswich Bicycle Club
3 Charlie Johnson Ipswich CSC
4 Oliver Partner Colchester Rovers CC
5 William Carlyon Ipswich Bicycle Club
6 Josh Bowyer Ipswich Bicycle Club
7 Ben Clarke Ipswich CSC
8 Joshua Sykes Strada-Sport
9 Daniel Hall Colchester Rovers CC
A – Girl
1 Martha Lebentz Hadleigh Cycling Club
B – Boys
1 Callum Laborde Iceni Velo
2 Joseph Smith Iceni Velo
3 Jack Emerson Colchester Rovers CC
4 Max Avery Colchester Rovers CC
5 Alex Cooper West Suffolk Wheelers
6 Isaac Matthews
7 Alex Cutmore TPH Racing
B – Girls
1 Jodie Taylor Team Terminator
C – Boys
1 Harley Gregory West Suffolk Wheelers
2 Bradley Taylor Colchester Rovers CC
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique