The Brooks Cycles track league at Newcastle under Lyme (Staffordshire) took place on Thursday 5th July
Report: Brooks Cycles track league
The Freewheelers League started the nights racing with the top point’s scorers being as follows;
Group 1 Harry Clewlow Lyme RC 10 Points
Group 2 Oscar Peel Lyme RC 10 Points
Group 3 George Morton Lyme RC 10 Points
In the main league the A Class endurances races saw Joel Partington ( Sportcity Velo ) win the opening 10 laps scratch and the 20 laps scratch , Thomas Bullock ( Newport CC) won the course de primes and Chris Pyatt ( Brooks Cycles ) the second 10 laps scratch.
The Sprinters league opened with the 1/2 lap standing start was won by Joel Partington, and then with Steve Cronshaw and Hannah Davies won the Team Sprint . The Keiren league saw Joel Partington win from Steve Cronshaw.
In the B Class events Jerry Cross ( Manchester Wheelers) won all four events to fly up the overall league.
The popular C League races saw Paige Nutton ( Swinnerton Cycles ) continue to score plenty of points in winning the 8 laps scratch,, devil and the 15 laps scratch. However she didn’t win all events as Richard Coates ( Leek CC ) won the course de primes.
In the youth races Josh Marsden ( Lyme RC ) won the opening 200m TT and team sprint went to Ross Hooley ( Innovation RT) Thomas Wheaver ( Lyme RC) and Liam Campbell ( Lyme RC ) . Thomas then won the devil before Liam Campbell ( Lyme RC) won the final 6 laps course de primes.
… continued after advert
Freewheelers Results
Group 1
Race 1
1st Thomas Allcock Lyme RC
2nd Harry Clewlow Lyme RC
3rd Evie Davis Lyme RC
Race 2
1st Harry Clewlow
2nd Evie Davis
3rd Thomas Alcock
Race 3
1st Harry Clewlow
2nd Thomas Allcock
3rd Evie Davis
Race 4
1st Evie Davis
2nd Thomas Alcock
3rd Harry Clewlow
Group 2
Race 1
1st Oscar Peel Lyme RC
2nd Charlie Clewlow Lyme RC
3rd Olly Davis Lyme RC
Race 2
1st Maddocks Moores
2nd Oscar Peel
3rd Olly Davis
Race 3
1st Maddocks Moores
2nd Charlie Clewlow
3rd Olly Davis
Race 4
1st Oscar Peel
2nd Olly Davis
3rd Charlie Clewlow
Group 3
Race 1
1st George Morton Lyme RC
2nd Eddie Townsend Lyme RC
3rd Sophie Griffiths Lyme RC
Race 2
1st Alissa Jamieson Lyme RC
2nd Thomas Ford Lyme RC
3rd George Morton
Race 3
1st Thomas Ford
2nd George Morton
3rd Sophie Griffiths
Race 4
1st George Morton
2nd Thomas Ford
3rd Sophie Griffiths
… continued after advert
MAIN LEAGUE
Sprinters League 200m Standing Starts
1st Joel Partington Sportcity Velo
2nd Steve Cronshaw Brooks Cycles
3rd Chris Pyatt Brooks Cycles
Youth 200m TT
1st Josh Marsden Lyme RC
2nd Ross Hooley Innovation RT
3rd Thomas Alcock Lyme RC
A Class Endurance 10 lap scratch
1st Joel Partington
2nd Thomas Bullock Newport CC
B Class 10 Lap Scratch
1st Jerry Cross Manchester Wheelers
2nd Iain Davidson BC PM
C Class 6 lap Scratch
1st Paige Nutton Swinnerton Cycles
2nd Darren Hughes Lyme RC
3rd Richard Coates Leek CC
Sprinters League Team Sprint
1st Hannah Davies Lyme RC
Steve Cronshaw Brooks Cycles
Joel Partington
Youth Team Sprint
1st Thomas Wheaver
Liam Campbell Lyme RC
Ross Hooley
A Class Course De Primes
1st Thomas Bullock
B Class Course de Primes
1st Jerry Cross
2nd Iain Davidson
C Class Course De Primes
1st Richard Coates
2nd Paige Nutton
3rd Neil Batten Velo Runner
Keiren League
1st Joel Partington
2nd Steve Cronshaw
3rd Chris Pyatt
Youth Devil
1st Thomas Wheaver
2nd Josh Marsden
3rd Ross Hooley
A Class 10 laps Scratch
1st Chris Pyatt
2nd Thomas Bullock
B Class Devil
1st Jerry Cross
2nd Iain Davidson
C Class
1st Paige Nutton
2nd Hannah Davies
3rd Neil Batten
Youth 6 Course de Primes
1st Liam Campbell
2nd Josh Marsden
3rd Thomas Wheaver
20 lap Scratch
1st Joel Partington
2nd Thomas Wheaver
B Class
1st Jerry Cross
2nd Iain Davidson
C Class 15 laps scratch
1st Paige Nutton
2nd Esme Niblett Mid Shropshire Wheelers
3rd Hannah Davies
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Crit Result: Thruxton Midweek Circuit Races
Other News on VeloUK
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT