Stuart Travis (18:48) fastest in the Oxonian CC 10 mile time trial on July 14; Suzy Patience fastest woman
Result: Oxonian CC 10m TT
1 Stuart Travis Team Bottrill / Vanguard 18:48 Male Senior
2 Robert West AeroCoach 19:35 Male Vet
3 Alex Bradley Oxford University CC 20:05 Male Senior
4 Timothy Allen SPIRIT TIFOSI RT 20:21 Male Espoir
5 Richard Harrison DRAG2ZERO 20:22 Male Vet
6 Ollie Hucks High Wycombe CC 20:26 Male Espoir
7 Euan Backus ZeroBC Development 20:45 Male Junior
8 Anthony Turner Mickey Cranks Cycling Club 20:55 Male Vet
9 Matthew Alder Fairly United Cycling Team 21:17 Male Senior
10 Malcolm Rose Oxonian CC 21:20 Male Vet
11 Rad Hart-George Bicester Millennium CC 21:43 Male Senior
11 Matthew Robson Oxonian CC 21:43 Male Vet
13 Keith Irlam Aylesbury CC 22:06 Male Vet
14 Andrew Watt Mid Oxon CRT 22:10 Male Vet
15 Peter Oliver Fairly United Cycling Team 22:15 Male Vet
16 Graham Winstone Oxford City RC 22:16 Male Vet
17 Simon Bull Banbury Star Cyclists’ Club 22:18 Male Vet
18 James Lloyd Zappi Racing Team 22:26 Male Junior
19 Martin Attwood Cowley Road Condors CC 22:30 Male Senior
20 Ben Walker Fairly United Cycling Team 22:32 Male Vet
21 Dan Dolan Mid Devon CC 22:36 Male Vet
22 Andrew Payne Maidenhead & District CC 22:40 Male Vet
23 Andrew Pollard Cowley Road Condors CC 22:41 Male Senior
24 Dave Johnson Bicester Millennium CC 22:47 Male Vet
25 Neil Morris Didcot Phoenix CC 22:56 Male Vet
26 Chris Edginton Fairly United Cycling Team 23:07 Male Vet
27 Jed Rock Dorking Cycling Club 23:16 Male Vet
28 Stuart Carver North Hampshire RC 23:18 Male Vet
29 Alan Allcock Didcot Phoenix CC 23:29 Male Vet
30 Chris Aitken Thames Valley Triathletes 23:31 Male Senior
31 Suzy Patience Banbury Star Cyclists’ Club 23:35 Female Senior
32 Keith Barcock Banbury Star Cyclists’ Club 23:36 Male Vet
33 Aimee Jones Cowley Road Condors CC 23:44 Female Senior
34 Graham Morrison Newbury RC 23:55 Male Vet
35 Emma Angove 73Degrees CC, WestSide Coaching 23:57 Female Senior
36 Andrew Simpkins Solihull CC 24:03:00 Male Vet
36 Ian Lakey Newbury RC 24:03:00 Male Vet
38 Stephen Haynes Banbury Star Cyclists’ Club 24:09:00 Male Vet
39 Kimberley Pickett Bicester Millennium CC 24:13:00 Female Senior
40 Joy Payne Amersham Road Cycling Club 24:26:00 Female Vet
40 James Hunt Oxonian CC 24:26:00 Male Vet
42 Helen Roby Spirit Bikes CC 24:28:00 Female Vet
43 Nigel Brown Newbury RC 24:40:00 Male Vet
44 Mike Lloyd Oxonian CC 24:45:00 Male Vet
45 Stephen Legge Oxonian CC 24:51:00 Male Vet
46 Claire Vallance Mid Oxon CRT 24:54:00 Female Vet
47 John Beer Kingston Phoenix RC 25:02:00 Male Vet
48 Emma Mcdermott Oxonian CC 25:03:00 Female Vet
49 Richard Bowditch Lyme Racing Club 25:05:00 Male Vet
50 Jorj James Maidenhead & District CC 25:06:00 Male Vet
51 Michael Gillett Banbury Star Cyclists’ Club 25:20:00 Male Senior
52 Robert Hutchinson Bristol South Cycling Club 25:32:00 Male Vet
53 Nicholas Cosgreave Farnborough & Camberley CC 25:35:00 Male Vet
54 Tracy Makin Oxonian CC 25:56:00 Female Vet
55 Jeff King Oxonian CC 26:32:00 Male Vet
56 Sam Wootton Banbury Star Cyclists’ Club 26:35:00 Male Senior
57 David Hanson Oxonian CC 26:48:00 Male Vet
58 Rachel Green Cheltenham & County Cycling Club 26:49:00 Female Vet
59 John Pinfold Cheltenham & County Cycling Club 27:40:00 Male Vet
60 Mary-Jane Hutchinson Bristol South Cycling Club 27:42:00 Female Vet
61 John Howells Corinium Cycle Club 28:30:00 Male Vet
62 Zoe Preston Oxonian CC 29:33:00 Female Vet
63 Katherine Daniels Banbury Star Cyclists’ Club 29:39:00 Female Senior
64 Joanne Abbott Banbury Star Cyclists’ Club 30:10:00 Female Vet
64 Bob Brabbins Wellington Wheelers Cycling Club 30:10:00 Male Vet
66 Brian James Brighton Mitre CC 31:31:00 Male Vet
Tandem
1 Peter Oliver Male Vet Fairly United Cycling Team 21:02 28.526 Mph
1 Christopher Edginton Male Vet Fairly United Cycling Team 21:02 28.526 Mph
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands