Jack Crook one of the winners at the Litherland Circuit Race League on Wednesday night in Liverpool
Result: Litherland Circuit Race League
E/1/2/3
1 Thomas Hanlon Team Chronomaster
2 George Pickering Cyclesport International R.T.
3 Thomas Stewart Onimpex Bio Racer RT
4 Martin Phillips Team PB Performance
5 Ronnie Coleman TS Racing Team – OTR
3/4
1 Jack Crook Liverpol Mercury (Dolan) C.C.
2 Alexander Macleod Grampion Tigers
3 Graham Howell Port Talbot Wheelers
4 Robert Done Warrington Road Club
5 Robert Shirley Harry Middleton Cycling Club
6 Ben Brown LJMU Cycling Team
7 Stephen Clark BC Private Member
8 Ronnie Coleman TS Racing Team – OTR
9 David Grindey North Cheshire Clarion
10 Andrew Hill North Cheshire Clarion
11 Ian Kendall Liverpool Century Road Club
12 David Cuthill North Wirral Velo
13 William Wood Harry Middleton Cycling Club
14 Nicholas Lloyd Harry Middleton Cycling Club
15 Mark Donaghy North Wirral Velo
… continued after advert
YOUTH
Youth A – Boys Laps: 12
1 Alexander Macleod Grampion Tigers 18m. 11s.
2 Adam Smith Birkenhead North End C. C. st
3 Alex Dobrowolski Harry Middleton Cycling Club st
4 Kieran Gibbs BC Private Member st
5 Adam McClorey North Cheshire Clarion @ 1 Lap
6 Erim Way L’pool Century Cycling Academy same
7 Liam Baugh Liverpool Century R.C. same
Youth A – Girls Laps: 10
1 Maisie Hoggarth Birkenhead North End C. C. 18m. 17s.
Youth B – Boys Laps: 12
1 Ethan Cuerden Eastlands Velo 18m. 56s.
2 Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion st
3 Thomas Purcell L’pool Century Cycling Academy @ 1m. 25s.
4 Gareth McClorey North Cheshire Clarion @ 1 Lap
5 Simeon Kilroy North Cheshire Clarion same
6 Tom Elliott L’pool Century Cycling Academy same
7 Nicolas Jones Liverpool Century Road Club @ 2 Laps
Youth B – Girls Laps: 12
1 Evelina Black Sportcity Velo 20m. 21s.
2 Isabel Koch Mossley CRT @ 1 Lap
Youth C – Boys Laps: 12
1 Sebastian Grindley North Cheshire Clarion 19m. 21s.
2 Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles st
3 Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo @ 28 secs.
4 Felix Cuerden Eastlands Velo @ 1 Lap
5 Harry Roberts Liverpool Century Road Club same
6 Jude Roberts BC Private Member @ 2 Laps
7 Oliver Andrews BC Private Member same
Youth C – Girls Laps: 11
1 Megann Lloyd Harry Middleton Cycling Club 19m. 29s.
2 Natasha Hill North Cheshire Clarion @ 1m. 01s.
3 Evelyn Field L’pool Century Cycling Academy @ 1 Lap
4 Jamie Lloyd Liverpool Bravehearts B.C. same
Youth D – Boys (Small Circuit) Laps: 10
1 Daniel Cosgrove Southport Cycling Club 8m. 47s.
2 Albie Jones North Cheshire Clarion @ 13 secs.
3 Edward Black Eastlands Velo @ 32 secs.
4 Freddie Wood Harry Middleton Cycling Club @ 1 Lap
5 Liam Curran Harry Middleton Cycling Club same
6 Tyler Williams Harry Middleton Cycling Club @ 2 Laps
7 Liam Mills Liverpool Century Road Club @ 3 Laps
Youth D – Girls (Small Circuit) Laps: 10
1 Charlotte Kilroy North Cheshire Clarion 9m. 24s.
2 Melissa Moscrop Southport Cycling Club @ 1 Lap
3 Molly Linford L’pool Century Cycling Academy same
Youth E – Boys (Small Circuit) Laps: 8
1 Frank White North Cheshire Clarion 8m. 29s.
2 Marcus Hodge Harry Middleton Cycling Club @ 37 secs.
3 Lewis Linford L’pool Century Cycling Academy @ 1 Lap
4 Alexander Faragher-Ginn High on Bikes @ 2 Laps
Youth E – Girls (Small Circuit) Laps: 7
1 Betty Jones North Cheshire Clarion 8m. 27s.
2 Lilly Hodge Harry Middleton Cycling Club @ 53 secs.
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)