The latest round of the Brooks Cycles track league at Newcastle under Lyme took place on Thursday 26th July and there was an international feel with German visitor Marcel Laurent competing.
Report: Brooks Cycles Track League (July 26)
The latest round of the Brooks Cycles track league at Newcastle under Lyme took place on Thursday 26th July 2018 and there was an international feel with German visitor Marcel Laurent competing.
The Freewheelers League started the nights racing with the top point’s scorers being as follows;
Group 1 Harry Clewlow Lyme RC 7 Points
Thomas Alcock Lyme RC 7 Points
Group 2 Oscar Peel Lyme RC 7 Points
Charlie Clewlow Lyme RC 7 Points
Group 3 George Morton Lyme RC 10 Points
In the main league the A Class endurances races saw Harry Ledingham Horn ( Lyme RC ) win the 10 laps scratch , unknown distance and the devil.. This was all the more impressive considering he had earlier in the day competed in the National Youth Championships in Newport South wales and came 6th in the 500m TT with a new PB time. The final 20 laps scratch went to Joel Partington ( Sportcity Velo ) .
The Sprinters league opened with the 1/2 lap standing starts with the heat winners being Joel Partington, Jim Hollins ( Swinnerton Cycles ) and Steve Cronshaw ( Brooks Cycles ). The team sprint went to the 1/2 lap winners who teamed together to take a great win. The Keirin final was the highlight of the night as German rider Marcel Laurent led out to take an impressive win in a super fast final.
… continued after advert
In the B Class events Andrew Bonnett ( Uttoxeter CC) had a very good night in winning the opening 10 laps scratch, unknown distance and devil. In the final 20 laps scratch Jerry Cross ( Manchester Wheelers ) took the victory.
The popular C League races saw Steve Brindle ( Lyme RC ) start to move up the overall league as he won the scratch, unknown distance and place second in the devil. The devil was won by Keri Parton who was riding the league for the first time this year and the the final 15 laps scratch went to Neil batten ( Velo Runner ) won took a narrow victory from Darren Hughes ( Lyme RC ).
In the youth races Josh Marsden ( Lyme RC ) won the team sprint with Thomas Wheaver ( Lyme RC ) and Liam Campbell ( Lyme RC ). Josh then won the devil and unknown distance. The opening 400m TT was won by Richard Wason ( Uttoxeter CC )
Freewheelers Results
Group 1
Race 1
1st Thomas Allcock Lyme RC
2nd Harry Clewlow Lyme RC
Race 2
1st Thomas Alcock
2nd Harry Clewlow
Race 3
1st Harry Clewlow
2nd Thomas Allcock
Race 4
1st Harry Clewlow
2nd Thomas Alcock
Group 2
Race 1
1st Oscar Peel Lyme RC
2nd Charlie Clewlow Lyme RC
Race 2
1st Oscar Peel
2nd Charlie Clewlow
Race 3
1st Charlie Clewlow
2nd Oscar Peel
Race 4
1st Charlie Clewlow
2nd Oscar Peel
Group 3
Race 1
1st George Morton Lyme RC
2nd Sophie Griffiths Lyme RC
3rd Jacob Sheridan Newport CC
Race 2
1st Jacob Sheridan
2nd George Morton
3rd Sophie Griffiths
Race 3
1st Jacob Sheridan
2nd Sophie Griffiths
3rd George Morton
Race 4
1st George Morton
2nd Sophie Grifiths
3rd Jacob Sheridan
… continued after advert
MAIN LEAGUE
Sprinters League 200m Standing Start Heat Winners
Joel Partington Sportcity Velo
Jim Hollins Swinnerton Cycles
Steve Cronshaw Brooks Cycles
Youth 400m TT
1st Richard Wason Uttoxeter CC
2nd Josh Marsden Lyme RC
3rd Thomas Wheaver Lyme RC
A Class Endurance 10 lap scratch
1st Harry Ledingham-Horn Lyme RC
2nd Thomas Bullock Newport CC
B Class 10 Lap Scratch
1st Andrew Bonnett Uttoxeter CC
2nd Jerry Cross Manchester Wheelers
3rd Paige Nutton Swinnerton Cycles
C Class 6 lap Scratch
1st Steve Brindle
2nd Neil Batten Velo Runner
3rd Keri Parton
Sprinters League Team Sprint
1st Jim Hollins
Steve Cronshaw Brooks Cycles
Joel Partington
Youth Team Sprint
1st Thomas Wheaver
Liam Campbell Lyme RC
Josh Marsden
A Class Unknown Distance
1st Harry Ledingham-Horn
2nd Thomas Bullock
B Class Unknown Distance
1st Andrew Bonnett
2nd Jerry Cross
3rd Paige Nutton
C Class Unknown Distance
1st Steve Brindle
2nd Keri Parton
3rd Sallie Birchall Lyme RC
Keiren League
1st Marcel Laurent Germany
2nd Josh Spendelow
3rd Joel Partington
4th Phil Houlton Brooks Cycles
5th Harry Ledingham-Horn
6th Chris Pyatt Brooks Cycles
Youth Devil
1st Josh Marsden
2nd Thomas Wheaver
3rd Richard Wason
A Class 10 laps Scratch
1st Harry Ledingham-Horn
2nd Thomas Bullock
B Class Devil
1st Andrew Bonnett
2nd Jerry Cross
3rd Hollie Owens Nova Raiders CC
C Class
1st Keri Parton
2nd Steve Brindle
3rd Neil Batten
Youth Unknown Distance
1st Josh Marsden
2nd Thomas Wheaver
3rd Richard Wason
20 lap Scratch
1st Joel Partington
2nd Marcel Laurent
3rd Harry Ledingham-Horn
B Class
1st Jerry Cross
2nd Andrew Bonnett
3rd Paige Nutton
C Class 15 laps scratch
1st Neil Batten
2nd Daren Hughes
3rd Keri Parton
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)