George Higgins and Richard Evans winners at week 17 of the Litherland Circuit Race League on Wednesday, August 1 in Liverpool
Result: Litherland Circuit Race League
E/1/2/3
1 George Higgins Birkenhead North End Cycling Club
2 Thomas Ashcroft Bott Cycle Team
3 Martin Phillips Team PB Performance
4 Thomas Hanlon Team Chronomaster
5 George Pickering Cyclesport International R.T.
6 Nicholas Whitley Chester Road Club
7 Declan Hudson Liverpool Century Road |Club
8 Luke Jackson Harry Middleton Cycling Club
9 Richard Evans Birkenhead North End Cycling Club
10 Robert Shirley Harry Middleton Cycling Club
… continued after advert
3/4
1 Richard Evans Birkenhead North End Cycling Club
2 Ronnie Coleman TS Racing Team – OTR
3 Tony Harvey Harry Middleton Cycling Club
4 Robert Shirley Harry Middleton Cycling Club
5 Richard Barnes Chorley Cycling Club
6 Patrick Merriman L’pool Mercury (Dolan) Cycling Club
7 Harry Wilson H.C. Velo
8 William Wood Harry Middleton Cycling Club
9 Marc Osmond Horwich Cycling Club
10 Gary Maoudis Chester Road Club
11 Joseph Niven Southport Cycling Club
12 Mark Donaghy North Wirral Velo
Women
1 Lynsey Whitley Chester Road Club
… continued after advert
YOUTH
Youth A – Boys Laps: 13
1 Alex Dobrowolski Harry Middleton Cycling Club 21m. 22s.
2 Harry Noonan Salt Ayre Cog Set st
3 Eze Ekoku BC Private Member @ 46 secs.
4 Kieran Gibbs BC Private Member st
5 Adam McClorey North Cheshire Clarion @ 1 Lap
6 Liam Baugh Liverpool Century R.C. same
Youth B – Boys Laps: 12
1 Elliott L’pool Century Cycling Academy 22m. 26s.
2 Jones Liverpool Century Road Club @ 1m. 24s.
3 Coleman BC Private Member @ 1m. 31s.
Youth B – Girls Laps: 12
1 Evelina Black Sportcity Velo 22m. 12s.
2 Hannah McClorey North Cheshire Clarion @ 48 secs.
Youth C – Boys Laps: 13
1 Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles 21m. 38s.
2 Joe Watkins -Wilson Eastlands Velo @ 1m. 42s.
3 Tom Morrissey Astley & Tyldesley Cycling Club @ 2 Laps
4 Shaun Laylock Bolton Hot Wheels Cycling |Club same
Youth C – Girls Laps: 11
1 Neve Laycock Bolton Hot Wheels Cycling Club 22m. 51s.
Youth D – Boys (Small Circuit) Laps: 10
1 Daniel Cosgrove Southport Cycling Club 9m. 04s.
2 Edward Black Eastlands Velo @ 5 secs.
3 Freddie Wood Harry Middleton Cycling Club @ 1 Lap
Youth D – Girls (Small Circuit) Laps: 9
1 Melissa Moscrop Southport Cycling Club 9m. 21s.
2 Molly Linford L’pool Century Cycling Academy @ 41 secs.
3 Ava Faragher-Ginn High on Bikes @ 1 Lap
Youth E – Boys (Small Circuit) Laps: 8
1 Lewis Linford L’pool Century Cycling Academy 9m. 08s.
2 Joseph Guy Harry Middleton Cycling Club @ 1 Lap
3 Alexander Faragher-Ginn High on Bikes same
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique