Ben Williams, George Skinner and Pawel Niewiadomy winners at week 18 of the Portsmouth Evening Circuits at the Mountbatten Centre on August 1
Result: Portsmouth Evening Circuits
4 / J4
1st Pawel NIEWIADOMY Velo Club Venta
2nd Tim MASON-HAMBIDGE DHCyclesport
3rd Tom BANDY Portsdown Hill CC
4th Lee SHIRLEY Sotonia CC
5th Bruce CLARKE Royal Navy & Royal Marines CA/Cheshire Maverick CC
6th Ben BROWN VCGH
7th Philip MCNAMARA VC Meudon
8th Matthew KEVERN VCGH
3 / J3
1st Ben WILLIAMS I-Team Cyclists’ Club
2nd James PETT WightlinkWight Mountain CRT.
3rd Rob THATCHER Southborough & District Wheelers
4th Oliver NOLAN Wight Cycle Hire Visit IOW RT
5th Ethan COURT VC Meudon
6th Chris PARKER VCGH
7th Sam FOX British Cycling Private Member – South
8th Noah FAIERS The Cycle Room
9th John PENFOLD Behind The Bikeshed
10th Tom SMITH Velo Club Venta
11th David BONE Racing Club Ravenna
12th Clint OLIVER TEAMSPY
13th Sam MURPHY DHCyclesport
14th Paul HOPKINS DHCyclesport
15th Alex CAFFREY DHCyclesport
16th Matthew WHELAN DHCyclesport
17th Richard NEW Velo Club Venta
18th Emyr GRIFFITHS Racing Club Ravenna
19th Jamie PULLEN Maison Du Velo-Storck Bikes UK
20th Matthew JAMES Chichester City Riders (CCR)
21st David KNIGHT Portsmouth North End Cycling Club
22nd Jeremy HUBBARD Hargroves Cycles CC
23rd Martin ANDREWS Velo Club Venta
24th Jason GINN The Cycle Room
25th Darryl STRONG DHCyclesport
26th Harvey McLEAN Behind The Bikeshed
27th Hollie DOWLING Wight Cycle Hire Visit IOW RT
28th Owen GILES Portsmouth North End CC
… continued after advert
E / 1 / 2 / J
1st George SKINNER Norwood Paragon CC
2nd Seb OTTLEY Racing Club Ravenna
3rd Lewis ATKINS TAAP Cervelo
4th Jake YARRATON Morvelo Basso RT
5th Frank KILSBY VC St Raphael
6th Joseph CLARK I-Team Cyclists’ Club
7th Luis COUNTINHO Racing Club Ravenna
8th Sam STEWART Racing Club Ravenna
9th Will RANOE Morvelo Basso RT
10th Jacob ARIES Primera-TeamJobs
11th Simon BROOKS VC St Raphael
12th Ian WRIGHTSON WyndyMilla
YOUTH U12 [C] / U10 [D] / U8 [E]
1st Charlie SHEPHERD D Sotonia CC
2nd Ethan MCNAMARA C VC Meudon
3rd Finlay BANKS D Sotonia CC
4th Thomas WILKS E Sotonia CC
5th Skye MARTINGALE Dg Sotonia CC
6th Jaya MARTINGALE Eg Sotonia CC
YOUTH U16 [A] / YOUTH U14 [B]
1st Ethan COURT A VC Meudon
2nd Matt HICKMAN A I-Team Cyclists’ Club
3rd Jamie PULLEN A Maison Du Velo-Storck Bikes UK
4th Matthew HOULBERG A Portsmouth North End CC
5th Andrew PALING B VC Meudon
6th Matthew GILMOUR B Velo Club Venta
7th Harvey THATCHER A Southborough & District Wheelers
8th Charlie HARRISON A VC Meudon
9th Sophie TILLER Bg I-Team Cyclists’ Club
10th Owen COOPER B Gosport BMX Club
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)