Daniel Watts, Matt Garthwaite, Antony Richardson and Ryan Morley winners of the Shropshire CCA 50km team time trial on August 5th
Result: Shropshire CCA 50km TTT
1 Daniel Watts 01:02:30 Male
1 Matt Garthwaite 01:02:30 Male
1 Antony Richardson 01:02:30 Male
1 Ryan Morley 01:02:30 Male
2 Toby Williams 01:07:59 Male
2 Arthur Winstanley 01:07:59 Male
2 Christophe Moeri 01:07:59 Male
2 Kevin Larmer 01:07:59 Male
3 Ed Middleton 01:09:18 Male
3 Scott Harris 01:09:18 Male
3 Matt Gibbons 01:09:18 Male
3 Andrew Rose 01:09:18 Male
4 Darren Shaw 01:10:16 Male
4 Mike Anslow 01:10:16 Male
4 Matthew Cooper 01:10:16 Male
4 Nigel Jones 01:10:16 Male
5 Andy Maxwell 01:11:08 Male
5 Nick Long 01:11:08 Male
5 Tim Beardmore 01:11:08 Male
5 Dean Dovey 01:11:08 Male
6 Graham Balshaw 01:11:30 Male
6 Neil Higgins 01:11:30 Male
6 Antony Lowe 01:11:30 Male
6 Andrew Greenhalgh 01:11:30 Male
7 Christopher Wood 01:11:34 Male
7 Tim O’donnell 01:11:34 Male
7 Andy Davies 01:11:34 Male
7 Stuart Proctor 01:11:34 Male
8 Chris Halford 01:13:01 Male
8 Dave Gostelow 01:13:01 Male
8 Alistair Hatton 01:13:01 Male
8 Richard Smith 01:13:01 Male
9 Andy Hazell 01:14:34 Male
9 Robin Guy 01:14:34 Male
9 Richard Guy 01:14:34 Male
9 Steve Chapman 01:14:34 Male
10 Dave Moore 01:14:50 Male
10 Adam Mumford 01:14:50 Male
10 Allan Henderson 01:14:50 Male
10 Mark Griffiths 01:14:50 Male
11 Chris Lawson 01:15:01 Male
11 Paul Nelson 01:15:01 Male
11 Philip Hill 01:15:01 Male
11 Paul Robertshaw 01:15:01 Male
12 Alison Dockney 01:16:59 Male
12 Sarah Grant 01:16:59 Male
12 Mark Milton 01:16:59 Male
12 Paul Harper 01:16:59 Male
13 Simon Burgess 01:17:29 Male
13 Gil Bryan 01:17:29 Male
13 Claire Bryan 01:17:29 Male
13 Patrick Crisp 01:17:29 Male
14 Jenny Newton 01:18:20 Male
14 Jane Chapman 01:18:20 Male
14 Deb Hutson-Lumb 01:18:20 Male
14 Charlotte Chapman 01:18:20 Male
15 Keith Bates 01:19:00 Male
15 Simon Gray 01:19:00 Male
15 Steve Witty 01:19:00 Male
15 George Coombes 01:19:00 Male
16 Brett Eddas 01:21:22 Male
16 Matthew Hutchins 01:21:22 Male
16 Graham Pearce 01:21:22 Male
16 Michael Smitherman 01:21:22 Male
17 Ian Bond 01:21:53 Male
17 Mark Hollinshead 01:21:53 Male
17 Damian Jay 01:21:53 Male
17 Tomos Hales 01:21:53 Male
18 Darren Muffitt 01:24:41 Male
18 Steven Ford 01:24:41 Male
18 Dan Rogers 01:24:41 Male
18 Alan Sims 01:24:41 Male
19 Rhys Thomas 01:25:45 Male
19 Mike Boyers 01:25:45 Male
19 Jon Weblin 01:25:45 Male
19 Jon Rooke 01:25:45 Male
20 Robert Osborne 01:26:04 Male
20 Andrew Jowett 01:26:04 Male
20 Dominic Senior 01:26:04 Male
20 Rowan Mckittrick 01:26:04 Male
21 Daniel Donnelly 01:26:15 Male
21 Richard Banfield 01:26:15 Male
21 Roger Hill-Harding 01:26:15 Male
21 Michael Bigwood 01:26:15 Male
22 Steven Joyce 01:26:35 Male
22 Phil Goddard 01:26:35 Male
22 Dave Northern 01:26:35 Male
22 Charlie Andrzejewski 01:26:35 Male
23 Mark Callaghan 01:26:42 Male
23 Steve Smith 01:26:42 Male
23 Peter Mulloy 01:26:42 Male
23 Tim Vernon 01:26:42 Male
24 Jim Percival 01:26:50 Male
24 Dave Poulter 01:26:50 Male
24 Robin Shedden 01:26:50 Male
24 Robert Elliott 01:26:50 Male
25 Sarah Mawhinney 01:31:08 Male
25 Jenny York 01:31:08 Male
25 Sarah Barton 01:31:08 Male
25 Juliet Suddaby 01:31:08 Male
26 Clare Cotterill 01:37:04 Male
26 Helena Amos 01:37:04 Male
26 Kirsti Wells 01:37:04 Male
26 Antonia Lynam 01:37:04 Male
27 Louise Steel 01:48:39 Male
27 Emma Robinson 01:48:39 Male
27 Charlotte Wellsbury 01:48:39 Male
27 Jo Coombes 01:48:39 Male
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands