Francesca Cutts, Chris Crabtree, Sam Rowell and Louise Robinson winners at the Hog With The Occasional Hill event on August 4 at Redbridge in NE London
Result: Hog With The Occasional Hill
Cat 2/3
1 Chris Crabtree Orwell Velo
2 Adam Strudwick Team Milton Keynes
3 Cai Davies Finchley Racing Team
4 Luke Houghton Verulam – reallymoving.com
5 Adam Parkes RMNC
6 Eliot Ward Crimson Performance Race Team
7 Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team
8 Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club
9 James Madgwick Bloodwise QSW
10 Haben Gebrehiwet Cycling Club Hackney
11 Jonas Rooze CC London
12 Thomas Saminaden Gregarios Superclub Ciclista
13 Chris Martin RMNC
14 James Street CC London
15 Llewellyn Kinch TowerEight RT
16 James Dent St Neots CC
17 Ollie Bishop VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu…
18 Ross Hallard Rapha Cycling Club
19 Cian Smailes N-Fuse Identity Racing
20 John Fisher
21 Andrew Buurman Rapha Cycling Club
22 Fnan Afewerki Cycling Club Hackney
23 Alfie Kennard Cambridge CC
24 Paul McGrath Verulam – reallymoving.com
25 David Bavin
26 Andrew Wilde ZeroBC
27 Emyr Davies Rapha Cycling Club
28 Rob Parry Crystal Palace Triathletes
29 Benedict Thompson CC London
30 Hector Corey St Ives CC
31 Ryan Allen Verulam – reallymoving.com
32 Philip Hersey Eagle RC
33 Hayden Tucker Southborough & District Whls
34 Jack Morrish CC London
35 Andy Whale Verulam – reallymoving.com
36 Ashley Harvey CC London
37 Douglas Leask CC London
38 Andy Thornley Rapha Cycling Club
… continued after advert
4th Cat only
1 Sam Rowell Cycling Club Hackney
2 Rauri Hadlington
3 George Galbraith
4 Dave Wontumi
5 John Pritchard
6 Jude Dodd Cambridge CC
7 Stephen Pole
8 Paul Brooks Rapha Cycling Club
9 Mark Plunkett East London Velo
10 Dominic Affron CC London
11 Fraser Duff Moray Firth Cycling Club
12 Chris McKnight CC London
13 Simon Constable Basildon CC
14 Rossen Roussanov Islington Cycling Club
15 Wayne Runnalls Chelmer CC
16 Jonny Cheatle VC Londres
17 Michael Hazlewood
18 Nick Boyle Chelmer CC
19 Neill Whittaker
20 Paul Donegan Chelmer CC
21 Stuart MacSween Rapha Cycling Club
22 Alex Scordellis CC London
23 Lee Lavery Lea Valley CC
24 Michael Fry Glendene CC
25 Thomas Phillips Islington Cycling Club
… continued after advert
2/3 Women
1 Francesca Cutts CC London
2 Jessica Woodworth Cycle Team OnForm
3 Nicole Oh Les Filles Racing Team
4 Helen McKay Les Filles Racing Team
5 Olivia Campbell Scarpa Racing
6 Dagmar Pfeifer Verulam – reallymoving.com
7 Fiona-May Aylward Leicester Forest CC
8 Kitty Pemberton-Platt Scarpa Racing
9 Meghan O’Malley Rapha Cycling Club
10 Beccy Wilebore CC London
11 Michelle Arthurs-Brennan Norwood Paragon CC
12 Anneke Prins Welwyn Wheelers CC
13 Helen Ralston Sigma Sports x Threo
14 Gem Atkinson Scarpa Racing
15 Emma Jane Hornsby Scarpa Racing
16 Deena Blacking CC London
17 Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC
18 Abigail Coles North Road CC
4th Cat Women
1 Louise Robinson Essex Roads CC
2 Jess Fawcett
3 Marta Coll Rapha Cycling Club
4 Becky Clacey Lea Valley CC
5 Ivana Prokopova North Road CC
6 Laura Brown West Suffolk Wheelers
7 Katie Brunt Rapha Cycling Club
8 Nicola Le Brocq
9 Helena Knightley BellaVelo
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands