John Brearley fastest in the Scarborough Paragon 10 mile time trial on Saturday (Sept 1); Sarah Lewthwaite fastest woman
Result: Scarborough Paragon 10m TT
1 John Brearley Squadra RT 22:52 Male Senior
2 Anthony Ashworth Wetherby Whs 22:55 Male Vet
3 Chris Day Selby CC 23:25 Male Senior
4 Michael Schofield York Cycleworks 23:26 Male Vet
5 Richard Sharp Team Swift 23:27 Male Senior
6 Stephen Dodds Scarborough Paragon CC 23:33 Male Vet
6 Mark Walker Wold Top Actif RT 23:33 Male Senior
8 David Mcneill All Terrain Cycles 23:37 Male Senior
9 Neil Cleminshaw Vive Le Velo 23:38 Male Vet
10 John Galway YH-Training Scarborough RC 24:09:00 Male Vet
11 Andrew Askwith Bridlington CC 24:10:00 Male Vet
12 Peter Roebuck YH-Training Scarborough RC 24:26:00 Male Vet
13 Liam Davison Team JRC 24:31:00 Male Juvenile
14 Nigel Goscinski Team Swift 24:42:00 Male Vet
15 Peter Hook VC York 24:48:00 Male Senior
16 Matt Purnell Scarborough Paragon CC 25:03:00 Male Vet
17 Melvin Blackford Vive Le Velo 25:05:00 Male Vet
18 Dan Joyce Richardsons CC (Scarborough) 25:16:00 Male Vet
19 Mark Johnson Yorkshire Road Club 25:26:00 Male Vet
20 Paul Hickman Malton Whs 25:33:00 Male Vet
21 Andrew Carroll Hull Thursday RC 25:38:00 Male Vet
22 Sarah Lewthwaite Team Sportslab 25:42:00 Female Vet
23 Andy Whitehead Rockingham CC 25:45:00 Male Vet
24 Sian Randall Team Jadan-Weldtite p/b Vive Le Velo 25:58:00 Female Espoir
25 Hannah Bayes Liv AWOL 26:03:00 Female Espoir
26 Gary Thornton Barnsley Road Club 26:07:00 Male Vet
27 Paul Warters York Cycleworks 26:19:00 Male Vet
28 David Percival Team Swift 26:25:00 Male Vet
29 Robert Corney Scarborough Paragon CC 26:27:00 Male Vet
30 John Eric Potter Bridlington CC 26:32:00 Male Vet
31 Sam Leng Manilla Cycling 26:34:00 Male Senior
32 Stuart Weston York Triathlon RT 26:47:00 Male Vet
33 Robin Stephenson Scarborough Paragon CC 27:23:00 Male Senior
34 Walter Wilkinson Harrogate Nova CC 27:24:00 Male Vet
35 Christopher Mawer Harrogate Nova CC 27:42:00 Male Vet
36 Ian Ambler Rockingham CC 27:47:00 Male Vet
37 Paul Griffiths Richardsons CC (Scarborough) 27:51:00 Male Vet
38 David Schubert Richardsons CC (Scarborough) 27:55:00 Male Vet
39 Mike Mcleavy City RC (Hull) 28:00:00 Male Vet
40 Nicola Forwood Albarosa CC 28:01:00 Female Senior
41 Mel Bentley West Yorks Police CC 28:08:00 Male Vet
42 Paul Ruta Barnsley Road Club 28:19:00 Male Vet
43 John Savage Hull Thursday RC 28:23:00 Male Vet
44 Claire Jessop Otley CC 28:35:00 Female Vet
45 Andy Clark Rutland Cycling Club 28:43:00 Male Vet
46 Amanda Dean Hull Thursday RC 28:49:00 Female Vet
47 David Jenkinson Team Swift 29:10:00 Male Vet
48 Mike Cole Huddersfield RC 29:37:00 Male Vet
49 Rebecca Dawes Clifton CC York 29:49:00 Female Juvenile
50 David Short Clifton CC York 31:23:00 Male Vet
51 Adam Scott Scarborough Paragon CC 32:31:00 Male Juvenile
52 Jacqueline Haigh Holme Valley Whs 32:34:00 Female Vet
53 Richard Haigh Holme Valley Whs 32:48:00 Male Vet
54 Brian Ward Scarborough Paragon CC 33:31:00 Male Vet
55 Ala Whitehead Rockingham CC 35:52:00 Female Vet
56 Christopher Fisher Sowerby Bros CRT 41:50:00 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)