Result: Dursley Road Club Hill Climb

Andrew Feather fastest in the Dursley Road Club Hill Climb on Saturday; Lauren Johnston fastest woman

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Dursley Road Club Hill Climb

1 Andrew Feather BCR Racing 04:28.8 Male Senior
2 Sam Lindsay 73Degrees CC, WestSide Coaching 04:44.6 Male Senior
3 Phil Stonelake Bristol Road Club 04:50.0 Male Vet
4 Robert Borek Bristol South Cycling Club 04:50.4 Male Senior
5 Glyndwr Griffiths 73Degrees CC, WestSide Coaching 04:50.5 Male Vet
6 Andrew Kirby 73Degrees CC, WestSide Coaching 04:52.1 Male Senior
7 Josh Coyne Okehampton CC 04:55.2 Male Senior
8 Joe Norledge Bristol South Cycling Club 04:56.1 Male Senior
9 S├ębastien Bernaert Bristol Road Club 05:04.1 Male Senior
10 Oscar Hutchings VC Equipe/Flix Oral Hygiene/Propulse 05:06.1 Male Senior
11 Phil Whiteley Worcester St. Johns CC 05:20.1 Male Vet
12 Charles Coleman Velo Club Walcot 05:21.6 Male Senior
13 Jack Phillips 73Degrees CC, WestSide Coaching 05:22.9 Male Senior
14 James Pittard University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 05:24.2 Male Espoir
15 Fred Turley Dursley Road Club 05:24.7 Male Senior
16 Danny Lake Cotswold Veldrijden 05:24.9 Male Vet
17 Kevin Thomas Chippenham & District Wheelers 05:28.9 Male Senior
18 Gordon Markus Severn Road Club 05:32.3 Male Vet
19 Sam Westlake Bikestrong-KTM 05:33.0 Male Senior
20 Jacques Coates Cycle Team Onform 05:33.5 Male Junior
21 Steve Thomas Ride 24/7 05:33.9 Male Vet
22 Alex Sheppard Velo Club Montpellier 05:35.5 Male Senior
23 George Sheppard Velo Club Montpellier 05:43.7 Male Espoir
24 Mark Shepherd Hinckley Cycle Racing Club 05:45.1 Male Vet
25 Thomas Hall Bristol South Cycling Club 05:55.6 Male Senior
26 Lauren Johnston Avid Sport 06:10.3 Female Senior
27 Mark Jerzak Chew Valley Cycling Club 06:10.6 Male Senior
28 Nicole Coates Performance Cycles CC 06:14.9 Female Espoir
29 Joanne Jago Performance Cycles CC 06:15.7 Female Senior
30 Kate Baker Avid Sport 06:21.3 Female Senior
31 Clare Parkin Vision Innovative Leisure Racing Team 06:32.1 Female Senior
32 James Barnes Sodbury Cycle Sport 06:32.2 Male Senior
33 Matt Reynolds Sodbury Cycle Sport 06:33.3 Male Vet
34 Emily Kate Walton Beeston Cycling Club 06:47.2 Female Espoir
35 Becky Dodds Velo Club Walcot 06:47.9 Female Senior
36 Alice Thomson Bristol South Cycling Club 06:50.1 Female Senior
37 Buzz Coates Performance Cycles CC 07:04.2 Male Vet
38 Heidi Blunden The Racing Chance Foundation 07:15.2 Female Senior
39 Sophie Fennell Performance Cycles CC 07:22.1 Female Senior
40 Richard Emery Severn Road Club 07:29.9 Male Vet

2018_MerlinCyclesAdvert

2016_ShuttVeloRapideAdvert

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: