Chris Smart and Douglas Watson fastest in the Rothesay Weekend Two Up in Scotland on Saturday, September 15
Result: Rothesay Weekend Two Up
1 Chris Smart GTR – Return To Life 45:26:00 Male Senior
1 Douglas Watson GTR – Return To Life 45:26:00 Male Vet
2 Gavin Shirley Dooleys RT 48:50:00 Male Senior
2 Aidan Quinn Dooleys RT 48:50:00 Male Senior
3 Scott Newman Glasgow Couriers 50:01:00 Male Senior
3 Richard Provan Glasgow Couriers 50:01:00 Male Vet
4 Thomas Mitchell Birkenhead North End CC 50:31:00 Male Junior
4 George Higgins Birkenhead North End CC 50:31:00 Male Junior
… Solo * Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC 50:41:00 Male Junior
5 James Cusick Dooleys RT 50:42:00 Male Vet
5 Lynsey Curran Dooleys RT 50:42:00 Female Senior
6 Gordon Murdoch GTR – Return To Life 51:05:00 Male Vet
6 William Bonar GTR – Return To Life 51:05:00 Male Senior
7 Graeme Jardine 51:18:00 Male
7 Martin Lonie 51:18:00 Male
8 Callum Sharp Kinross CC 51:23:00 Male Senior
8 Douglas Sharp Kinross CC 51:23:00 Male Vet
9 Ian Archibald Johnstone Wheelers 51:33:00 Male Vet
9 Tam Gordon Glasgow Nightingale CC 51:33:00 Male Vet
… Solo * Sophie Lankford Cardiff Ajax CC 51:35:00 Female Senior
10 Sean Barron Fullarton Wheelers 51:50:00 Male Senior
10 Gordon Graham Fullarton Wheelers 51:50:00 Male Vet
11 Georgia Young East Kilbride Road Club 52:59:00 Female Junior
11 Alexander Macrae Dooleys RT 52:59:00 Male Espoir
12 Calum Mcvie Glasgow Green Cycle Club 53:41:00 Male Senior
12 Alan Clark Glasgow Green Cycle Club 53:41:00 Male Senior
13 Murray Lawson East Kilbride Road Club 53:47:00 Male Juvenile
13 Craig Paterson East Kilbride Road Club 53:47:00 Male Juvenile
14 William Turner Falkirk B C 54:08:00 Male Vet
14 Stuart Grady Falkirk B C 54:08:00 Male Vet
15 Daniel Smith TS Racing Team – OTR 55:19:00 Male Senior
15 Michael Guymer TS Racing Team – OTR 55:19:00 Male Vet
16 Alan Mcaulay St Christopher’s CC 56:34:00 Male Vet
16 Vincent Pickering St Christopher’s CC 56:34:00 Male Vet
17 Craig Guy Bute Wheelers 58:02:00 Male Vet
17 Moumen Helmi Bute Wheelers 58:02:00 Male Espoir
18 Steve Hutton Glasgow Green Cycle Club 58:58:00 Male Vet
18 Derek Brown Glasgow Green Cycle Club 58:58:00 Male Vet
19 David Taylor Velopreda 58:58:00 Male Vet
19 Craig H Velopreda 58:58:00 Male Vet
20 Anna Anderson Glasgow Nightingale CC 59:37:00 Female Senior
20 Katie Priester Glasgow Nightingale CC 59:37:00 Female Senior
21 Graeme Naysmith Stirling Bike Club 59:53:00 Male Vet
21 Douglas Telfer Stirling Bike Club 59:53:00 Male Vet
22 Catriona Jeorrett Edinburgh Road Club 01:00:00 Female Senior
22 Matthew Jeorrett Edinburgh Road Club 01:00:00 Male Senior
23 Marc Becker Bute Wheelers 01:00:26 Male Vet
23 Brendan O’hagan Bute Wheelers 01:00:26 Male Vet
24 Norrie Petrie Stirling Bike Club 01:00:40 Male Vet
24 Christina Mackenzie Stirling Bike Club 01:00:40 Female Vet
25 Frazer Bell Fullarton Wheelers 01:00:48 Male Senior
25 William Barbero Bute Wheelers 01:00:48 Male Senior
26 Sam Edgar Johnstone Wheelers 01:00:53 Male Juvenile
26 Conal Davidson Johnstone Wheelers 01:00:53 Male Juvenile
27 Roger Walker Velopreda 01:01:01 Male Vet
27 James Moffat Velopreda 01:01:01 Male Vet
28 Alistair Bean 01:01:10 Male
28 Gary Scott 01:01:10 Male
29 Zosia Martin Glasgow Green Cycle Club 01:01:43 Female Vet
29 Darren Carruthers Glasgow Green Cycle Club 01:01:43 Male Senior
30 Valerie Martin Dooleys RT 01:02:37 Female Vet
30 Alex Mcphee Dooleys RT 01:02:37 Male Vet
31 Stuart Mcelroy Kinross CC 01:02:39 Male Senior
31 Grant Young Kinross CC 01:02:39 Male Vet
32 Scott-Alexander Mckendrick Fullarton Wheelers 01:03:28 Male Vet
32 Guy Walker Fullarton Wheelers 01:03:28 Male Vet
33 Lorna Sloan Ayrodynamic triathlon Club 01:03:59 Female Vet
33 John Lumley Walkers Cycling Club 01:03:59 Male Vet
34 Richard Hogg Glasgow Green Cycle Club 01:04:03 Male Vet
34 Kenny Blair Glasgow Green Cycle Club 01:04:03 Male Vet
35 James Gilmour Glasgow Couriers 01:04:44 Male Vet
35 Malcolm Dippie Glasgow Couriers 01:04:44 Male Vet
36 Lettie Mcdonald Bioracer-Project GO 01:04:59 Female Senior
36 Caroline Quigley Bioracer-Project GO 01:04:59 Female Senior
37 Benny Rooney East Kilbride Road Club 01:05:10 Male Vet
37 William Brierley St Christopher’s CC 01:05:10 Male Vet
38 Jamie Sharp Bute Wheelers 01:05:18 Male Vet
38 Robert Hamilton Bute Wheelers 01:05:18 Male Vet
39 Victoria O’reilly Bute Wheelers 01:05:24 Female Vet
39 Iain Blair Bute Wheelers 01:05:24 Male Vet
40 Karen Hood Glasgow Green Cycle Club 01:05:47 Female Vet
40 Fleur Stoops Glasgow Green Cycle Club 01:05:47 Female Vet
41 Jennifer Munro Glasgow Green Cycle Club 01:08:03 Female Senior
41 Graham Smith Glasgow Green Cycle Club 01:08:03 Male Vet
42 Thomas Wisdish East Kilbride Road Club 01:08:39 Male Juvenile
42 Gordon Johnston East Kilbride Road Club 01:08:39 Male Juvenile
43 Steve Donaldson Fullarton Wheelers 01:09:33 Male Vet
43 David Sykes Glasgow Green Cycle Club 01:09:33 Male Vet
44 Isobel Fletcher VC Glasgow South 01:09:55 Female Vet
44 Allan Maclean VC Glasgow South 01:09:55 Male Vet
45 Alison Fyvie Stirling Bike Club 01:10:29 Female Vet
45 Lynne Kelly Stirling Bike Club 01:10:29 Female Vet
46 Steven Horrocks Lancashire RC 01:18:35 Male Vet
46 Linda Enwistle Lancashire RC 01:18:35 Female Vet
*finished solo due to punctures to second rider
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)