Leon Wright fastest ahead of Adam Kenway (Vitus Pro Cycling) in the Weaver Valley Hill Climb on Sunday (September 16); Carol Robson fastest woman
Result: Weaver Valley Hill Climb
1 Leon Wright Race Hub 20:12.0 Male Senior
2 Adam Kenway VITUS PRO CYCLING 20:36.0 Male Senior
3 David Fellows Solihull CC 21:37.4 Male Senior
4 Ben Norbury Congleton CC 21:49.4 Male Senior
5 David Scott 3C Payment Sports 22:07.9 Male Senior
6 Tony Cope Leek CC – Den Engel Belgian Bar 22:07.4 Male Vet
7 Sam Clark Buxton CC/Sett Valley Cycles 22:41.5 Male Senior
8 Kris Bowditch Lyme Racing Club 23:04.7 Male Vet
9 Martin Phillips Team PB Performance 23:07.7 Male Espoir
10 Darren Rider Team PB Performance 23:08.1 Male Junior
11 George Pickering Cyclesport International RT 23:20.3 Male Espoir
12 Jake Dooley Congleton CC 23:22.3 Male Espoir
13 Bhima Bowden Macclesfield Wheelers 23:34.6 Male Senior
14 Arne Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles 23:49.7 Male Senior
15 Chris Edmondson Velotik Racing Team 23:55.6 Male Vet
16 Daniel O’donnell Macclesfield Wheelers 23:58.5 Male Senior
17 Joseph Molyneaux Leek CC – Den Engel Belgian Bar 24:09.5 Male Senior
18 Andy Ashurst Manchester Wheelers 24:25.3 Male Vet
19 Jon White Pro Vision Cycle Clothing 24:54.6 Male Senior
20 Tom Pilcher Rapha Cycling Club 25:00.1 Male Senior
21 Liam Abbotts Audlem Cycling Club 25:30.4 Male Espoir
22 Gavin Lynch Glossop Kinder Velo Cycling Club 25:37.4 Male Vet
23 Michael Stanley North Wirral Velo 25:39.6 Male Vet
24 James Russell Macclesfield Wheelers 26:18.8 Male Vet
25 Paul Targett Holcombe Harriers 26:21.5 Male Vet
26 Dan Robinson Manchester Wheelers 26:31.4 Male Senior
27 Chris Loxley North Cheshire Clarion 26:32.9 Male Vet
28 Chris Wilcox Lyme Racing Club 26:40.3 Male Vet
29 Mark Pilling Macclesfield Wheelers 27:27.1 Male Senior
30 Steven Hazeldine Stone Wheelers CC 27:42.6 Male Vet
31 Dan Robson Weaver Valley CC 28:15.2 Male Vet
32 Andrew Grace Crewe Clarion Whs 28:25.5 Male Vet
33 Steve Mcquade Crewe Clarion Whs 28:25.1 Male Vet
34 Barrie Whittaker Lyme Racing Club 29:29.4 Male Vet
35 David Prince Crewe Clarion Whs 30:32.9 Male Vet
36 Michael Wilkinson North Notts Olympic CC 31:26.2 Male Vet
37 Paul Stupples St Helens Tri 31:37.4 Male Vet
38 Marcus Abbotts Audlem Cycling Club 31:40.5 Male Vet
39 Tony Perrin Stone Wheelers CC 34:09.8 Male Vet
40 Richard Bowditch Lyme Racing Club 34:10.9 Male Vet
41 Paul Jennings Lyme Racing Club 35:44.3 Male Vet
42 David Cartlidge Lyme Racing Club 38:52.8 Male Vet
Women
1 Carol Robson Weaver Valley CC 32:06.2 Female Vet
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
… continued after advert
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique