Result: Northampton & District CA 15m TT

Paul Pardoe fastest in the Northampton & District CA 15 mile time trial on Saturday (September 29); Emma Koppe fastest woman

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Northampton & District CA 15m TT

1 Paul Pardoe Peterborough CC 32:17:00 Male Senior
2 Ryan Witchell Team Salesengine.co.uk 32:52:00 Male Senior
3 Kevin Hobbs Peterborough CC 33:54:00 Male Vet
4 Sam Mcdonald St Neots CC 34:04:00 Male Senior
5 Stuart De Freyne QN Coaching 34:27:00 Male Senior
6 Simon Pitchford Fenland Clarion CC 34:31:00 Male Vet
7 Geoff Platts Team Bottrill / Vanguard 34:59:00 Male Vet
8 Robert Barker Kettering CC 35:00:00 Male Vet
9 Paul Beattie Rockingham Forest Whs 35:22:00 Male Vet
10 Mark Avil QN Coaching 35:27:00 Male Vet
11 Graeme Hall Rockingham Forest Whs 35:33:00 Male Vet
12 Thomas Weir Hitchin Nomads CC 35:40:00 Male Senior
12 Stewart Wilson QN Coaching 35:40:00 Male Vet
14 Trystan Barnett 45 RC 35:43:00 Male Junior
15 Richard Lamb Peterborough CC 36:08:00 Male Senior
16 Jack Pinchin QN Coaching 36:12:00 Male Junior
17 Nicholas Hitchens Peterborough CC 36:18:00 Male Vet
18 Hugo Hocknell Team Salesengine.co.uk 36:43:00 Male Vet
19 Steve Maile Fenland Clarion CC 36:59:00 Male Senior
20 Roger Porter Verulam CC 37:10:00 Male Vet
20 Malc Jacklin Fenland Clarion CC 37:10:00 Male Vet
21 James Mckenzie CC Ashwell 37:25:00 Male Vet
22 Robert Gilmour Hounslow & District Whs 37:34:00 Male Vet
23 David Cook Bedfordshire Road RT 37:35:00 Male Vet
24 Simon Murphy St Neots CC 37:54:00 Male Vet
25 Michael Smalley Witham Wheelers 38:19:00 Male Vet
26 Philip Jones Peterborough CC 38:40:00 Male Vet
27 Chris Green St Neots CC 38:41:00 Male Senior
28 Martin Hall St Ives CC 39:23:00 Male Vet
29 Andrew Bright Chronos RT 39:29:00 Male Vet
30 David Morgan Icknield RC 40:18:00 Male Vet
31 Emma Koppe CC Ashwell 40:19:00 Female Vet
32 Philip Merritt Fenland Clarion CC 40:27:00 Male Vet
33 Ian Aunger Rockingham Forest Whs 40:49:00 Male Vet
34 Richard Glover CC Ashwell 41:09:00 Male Vet
35 James Billingham Kings Cliffe Flyers 41:48:00 Male Vet
36 Martin Webb Icknield RC 42:01:00 Male Vet
37 James Lees VTTA (Midlands) 42:03:00 Male Vet
38 Elaine Maitland Bonito Squadra Corse 42:04:00 Female Vet
39 Leanne Cutler Hitchin Nomads CC 43:05:00 Female Vet
40 John Osborne Kettering CC 43:26:00 Male Vet
41 Sally Withey Team Swift 43:53:00 Female Vet
42 Ivan Waddington Leicester Forest CC 44:39:00 Male Vet
43 John Dainty Rockingham Forest Whs 44:58:00 Male Vet
44 Michael Davis Beeston Road Club 45:22:00 Male Vet
45 James Boardley Peterborough CC 49:26:00 Male Vet
46 Graham Bickle Kings Cliffe Flyers 49:50:00 Male Vet
47 Michael Wood Kettering CC 50:04:00 Male Vet
48 Michael Carter Welland Valley CC 50:35:00 Male Juvenile
49 Thomas Bailey Kettering CC 51:27:00 Male Vet

2016_ShuttVeloRapideAdvert

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK