Sebastian Dickson winner of the Wigmore CC Hill Climb on Sunday (September 30); Jacintha Hamilton-Love fastest woman
Result: Wigmore CC Hill Climb
1 Sebastian Dickson Cambridge University CC 03:03.9 Male Senior
2 James Hayward Woolwich CC 03:05.8 Male Senior
3 Joshua Aiken Pedal Power Cycles Ipswich 03:07.7 Male Senior
4 Ewan Tuohy Dartford Road Club 03:10.6 Male Senior
5 Bill Bell Bigfoot CC 03:20.5 Male Vet
6 Thomas Willan East London Velo 03:21.1 Male Senior
7 Calvin Cheung Hub Velo 03:22.2 Male Senior
8 David Ross LFGSS CC 03:24.1 Male Senior
9 John Blight Rapha Cycling Club 03:26.6 Male Senior
10 Hugh Smith Woolwich CC 03:26.8 Male Senior
11 John Cockrill Abellio – SFA Racing Team 03:29.0 Male Senior
12 Jacob Kennison Medway Velo Club 03:29.6 Male Senior
13 Alex Pearson Woolwich CC 03:30.2 Male Vet
14 Neil Harrigan Gravesend CC 03:31.7 Male Vet
15 Lewis Taylor Ashford Road CC 03:32.1 Male Senior
16 Theo Tadros trainSharp 03:34.3 Male Junior
17 Tom Haines East London Velo 03:37.4 Male Vet
18 Peter Tadros trainSharp 03:38.8 Male Vet
19 Giles Davy GS Avanti 03:44.0 Male Senior
20 Jacob Kench Dartford Road Club 03:44.5 Male Senior
21 William Murtagh Ashford Road CC 03:48.2 Male Espoir
22 Reece Wood Wigmore CC 03:48.4 Male Senior
23 Lewis Avery Dartford Road Club 03:50.0 Male Senior
24 Sam Bradford Thanet RC 03:53.5 Male Senior
25 Cameron Kemp Quick Release Cycling Club 03:55.6 Male Junior
26 Ben Foames Wigmore CC 03:55.9 Male Espoir
27 Alex Woolley Sheppey Velo 03:56.2 Male Vet
28 Alex Hamilton Dulwich Paragon CC 03:59.3 Male Senior
29 Keith Walker Wigmore CC 03:59.9 Male Vet
30 Harry Ives Woolwich CC 04:00.5 Male Juvenile
31 Dan Motterham Quick Release Cycling Club 04:00.8 Male Senior
32 Tom Patrick San Fairy Ann CC 04:03.4 Male Espoir
33 David Smith East London Velo 04:04.5 Male Senior
33 Fabien Large NOPINZ 04:04.5 Male Junior
35 Nicholas Scott Thanet RC 04:04.6 Male Senior
36 Jeremy Edwards Thanet RC 04:05.3 Male Vet
37 James Molony Canterbury Bicycle Club 04:06.0 Male Espoir
38 Neil Gerrard Folkestone Velo Club 04:09.3 Male Senior
39 David Paine Quick Release Cycling Club 04:09.6 Male Senior
40 Paul East Reading CC 04:09.8 Male Vet
41 Glenn Hutchison Sheppey Velo 04:10.2 Male Vet
42 Jacintha Hamilton-Love Dulwich Paragon CC 04:12.5 Female Senior
43 Tim Rhodes Canterbury Bicycle Club 04:13.3 Male Vet
44 Nick Braby Sheppey Velo 04:14.4 Male Vet
45 Luke Coleman Quick Release Cycling Club 04:21.4 Male Senior
46 Joshua Gray San Fairy Ann CC 04:23.8 Male Espoir
47 Pritesh Patel Ashford Road CC 04:31.7 Male Senior
48 Antony Bee Wigmore CC 04:31.9 Male Vet
49 Michael Set Canterbury Bicycle Club 04:34.3 Male Vet
50 Tom Knight Medway Velo Club 04:38.9 Male Vet
51 Jamie Harris Wigmore CC 04:39.0 Male Senior
52 Debbie Percival Kent Velo Girls/Boys 04:40.8 Female Vet
53 Victoria Fearn Twickenham CC 04:45.5 Female Senior
54 Liam Mclaughlin Woolwich CC 04:50.1 Male Senior
55 Michael Belfrage San Fairy Ann CC 04:54.3 Male Junior
56 Rob Kennison Medway Velo Club 04:55.9 Male Vet
57 David Lynch Sheppey Velo 05:01.0 Male Vet
58 Matt Nunn Medway Velo Club 05:03.9 Male Senior
59 Roger Crouch Dulwich Paragon CC 05:07.8 Male Vet
60 James Butler Rapha Cycling Club 05:10.0 Male Senior
61 Zoe Bartlett Folkestone Velo Club 05:10.4 Female Vet
62 David Mantle Quick Release Cycling Club 05:20.1 Male Vet
63 Nathan Wood Sheppey Velo 05:20.2 Male Senior
64 Anthony Muir Wigmore CC 05:22.8 Male Vet
65 Susan Walbrook Folkestone Velo Club 05:28.4 Female Vet
66 Duncan Belfrage San Fairy Ann CC 05:32.4 Male Vet
67 Martin Wood Wigmore CC 05:34.9 Male Vet
68 Leona Gerrard Folkestone Velo Club 05:40.7 Female Vet
69 Trevor Benton West Kent RC 05:51.3 Male Vet
70 Adam Skitt Ashford Whs 05:51.9 Male Senior
71 Jill Day Medway Velo Club 05:54.9 Female Vet
72 Graham Richards Quick Release Cycling Club 06:09.3 Male Senior
73 Karl Norton Wigmore CC 06:27.8 Male Senior
74 Steven Smith Medway Velo Club Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique