Josh Coyne fastest in the Severn Road Club’s Hill Climb on Saturday, October 6, Katherine Brand fastest woman
Result: Severn RC Hill Climb
1 Josh Coyne Okehampton CC 01:55.6 Male Senior
2 Sam Lindsay 73Degrees CC, WestSide Coaching 01:55.9 Male Senior
3 Cameron Biddle Halesowen A&CC 01:57.9 Male Espoir
4 Glyndwr Griffiths 73Degrees CC, WestSide Coaching 01:59.5 Male Vet
5 Richard Gildea Didcot Phoenix CC 01:59.7 Male Senior
6 Joe Norledge Bristol South Cycling Club 02:03.6 Male Senior
7 Phil Stonelake Bristol Road Club 02:05.5 Male Vet
8 Andrew Kirby 73Degrees CC, WestSide Coaching 02:06.0 Male Senior
9 Jamie Atkins University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 02:08.8 Male Espoir
10 Kevin Thomas Chippenham & District Wheelers 02:11.3 Male Senior
11 Ellis Pullinger T.H.R.E. Datawolves R.T. 02:12.9 Male Espoir
12 Sam Westlake Bikestrong-KTM 02:13.5 Male Senior
13 Ben Davies Bristol South Cycling Club 02:14.0 Male Vet
14 Nicholas Price Pontypool Road Cycling Club 02:14.3 Male Senior
15 Tomas Buxton A2B Cycle Repair Race Team 02:14.5 Male Vet
16 Ted Cross University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 02:15.6 Male Espoir
17 Charlie Lacaille St Pauls CRT 02:17.3 Male Espoir
18 Adam Whittaker Salt and Sham Cycle Club 02:18.0 Male Espoir
19 David Cullen Bristol South Cycling Club 02:18.8 Male Senior
20 Reuben Bakker-Dyos BikeRadar 02:18.9 Male Senior
21 Jacob Hardy Cheltenham & County Cycling Club 02:19.5 Male Junior
22 Jack Phillips 73Degrees CC, WestSide Coaching 02:19.8 Male Senior
23 Steve Thomas Bristol Road Club 02:22.3 Male Vet
24 James Pittard University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 02:23.7 Male Espoir
25 Katherine Brand Bristol South Cycling Club 02:23.9 Female Senior
26 Nicholas Després Guernsey Velo Club 02:24.4 Male Vet
27 Jacques Coates Cycle Team Onform 02:25.4 Male Junior
28 Ben Wainwright Team Tor 2000 | KALAS 02:26.3 Male Junior
28 Andrew Metherell Salt and Sham Cycle Club 02:26.3 Male Vet
30 Matthew Pandagani-Sayce Bristol Cycling Development Squad 02:26.6 Male Junior
31 Nick Livermore Bristol South Cycling Club 02:26.9 Male Senior
32 Gordon Markus Severn Road Club 02:28.6 Male Vet
33 Casimir Ludwig Bristol Road Club 02:31.3 Male Vet
34 James Barnes Sodbury Cycle Sport 02:37.0 Male Senior
35 Andrew Diffey Somer Valley Cycling Club 02:37.4 Male Vet
36 Andrew Turner Bristol South Cycling Club 02:37.5 Male Senior
37 Toby Ryan Webbs 1902 CC 02:39.7 Male Espoir
38 David Leighton Severn Road Club 02:39.9 Male Vet
39 Simon Thexton Performance Cycles CC 02:42.3 Male Vet
40 William Waterhouse University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 02:43.1 Male Espoir
41 Anabell Orenz North Cotswold CC 02:43.6 Female Senior
42 Emily Slavin University of Bath Cycling Club 02:45.1 Female Senior
42 Kate Baker Avid Sport 02:45.1 Female Senior
44 Lauren Johnston Avid Sport 02:45.6 Female Senior
45 Joanne Jago Performance Cycles CC 02:49.7 Female Senior
46 Chris Revill Somer Valley Cycling Club 02:53.9 Male Vet
47 Becky Dodds Velo Club Walcot 02:56.4 Female Senior
48 Richard Emery Severn Road Club 03:01.2 Male Vet
49 Heidi Blunden The Racing Chance Foundation 03:03.4 Female Senior
50 Roy Carless Swindon Road Club 03:04.5 Male Vet
51 Alice Thomson Bristol South Cycling Club 03:07.0 Female Senior
52 Joe Hawksworth Bristol South Cycling Club 04:07.7 Male Senior
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique