Chris Crabtree fastest in the CC Sudbury Hill Climb on Sunday (Oct 14); Becky Ridge fastest woman
Result: CC Sudbury Hill Climb
1 Chris Crabtree Orwell Velo 00:40.1 Male Senior
2 Ross Fawcett Pedal Power Cycles Ipswich 00:46.4 Male Senior
3 Lee Ford CC Sudbury 00:46.8 Male Senior
4 Matt Day TPH Racing 00:47.1 Male Espoir
5 Matthew Smith DRAG2ZERO 00:47.5 Male Vet
6 Graham Collins TPH Racing 00:47.6 Male Senior
7 Shaun Andrews Ipswich BC 00:49.3 Male Vet
8 Adam Chamberlin TPH Racing 00:49.6 Male Vet
9 Lewis Symes Manningtree Wheelers BC 00:49.7 Male Senior
9 Thomas Foster Manningtree Wheelers BC 00:49.7 Male Senior
11 Charles Openshaw Islington Cycling Club 00:49.8 Male Vet
12 Matthew Drown Orwell Velo 00:49.9 Male Senior
12 Louis Julian D A P Cycling Club 00:49.9 Male Espoir
14 Daniel Zagni Ipswich BC 00:50.5 Male Vet
15 Thomas White Colchester Rovers CC 00:50.7 Male Junior
16 John Blight Rapha Cycling Club 00:51.2 Male Senior
17 Liam Hendry bike4health 00:51.5 Male Senior
18 Ash Miles CC Giro 00:52.3 Male Vet
19 Matthew Jacobs Plomesgate CC 00:52.4 Male Senior
20 James Potter Ipswich BC 00:52.6 Male Senior
21 Alex Harrison Stowmarket & District CC 00:53.1 Male Espoir
22 Ryan Gooderham TPH Racing 00:53.3 Male Junior
23 Rapid Rich Stoodley 3 RT 00:53.4 Male Vet
24 Steve Foster Haverhill cycling Club 00:53.6 Male Vet
25 William Carlyon Ipswich BC 00:54.0 Male Juvenile
26 Peter Ingram Ipswich BC 00:54.5 Male Vet
27 James Rush CC Sudbury 00:54.7 Male Vet
27 Thomas Mcdonnell Ipswich BC 00:54.7 Male Senior
29 Oscar Woodward West Suffolk Wheelers 00:55.1 Male Juvenile
30 Barry Clarke Stowmarket & District CC 00:55.9 Male Vet
31 Thomas Abbott Stowmarket & District CC 00:56.3 Male Junior
32 Jonathan Carlyon Ipswich BC 00:56.6 Male Vet
33 Paul East Reading CC 00:56.7 Male Vet
34 Leon West CC Sudbury 00:56.8 Male Vet
35 James Harman CC Sudbury 00:57.6 Male Senior
36 George Head Haverhill cycling Club 00:58.7 Male Junior
37 Becky Ridge TPH Racing 00:58.8 Female Senior
38 John Bradbury CC Sudbury 00:59.0 Male Vet
39 Doz Bree CC Sudbury 00:59.5 Male Vet
40 Charlie Knowler West Suffolk Wheelers 00:59.6 Male Juvenile
41 Philip Barnes TPH Racing 00:59.9 Male Senior
41 Simon Daniel Tri Sudbury 00:59.9 Male Senior
43 Jordan Denny West Suffolk Wheelers 01:00.5 Male Juvenile
44 Dave Clark Orwell Velo 01:00.7 Male Vet
45 Polly Mason Team PedalRevolution.co.uk 01:01.3 Female Senior
46 Ethan Cawston Wolsey RC 01:03.3 Male Senior
47 Charlie Heeks CC Sudbury 01:04.2 Male Junior
48 Kirstin Hamilton Ipswich BC 01:04.7 Female Senior
49 Murray Baker Tri Sudbury 01:05.1 Male Vet
50 Rebecca Johnson Fusion R T Veloperformance 01:05.4 Female Senior
51 Becky Murley Wisbech Whs 01:06.3 Female Vet
52 Nicola Soden Velo Schils Interbike RT 01:07.4 Female Senior
54 Charlie Boldock CC Sudbury 01:07.5 Male Juvenile
55 Oscar Keep CC Sudbury 01:08.2 Male Juvenile
56 Shan Bendall Tri Sudbury 01:10.1 Female Senior
57 Paul Rippon Ipswich BC 01:10.6 Male Vet
58 Patrick Charlton Wolsey RC 01:10.7 Male Vet
59 Isabella Johnson CC Sudbury 01:12.4 Female Junior
60 Angela Lesslie CC Sudbury 01:14.3 Female Vet
61 Hannah Johnson CC Sudbury 01:15.0 Female Juvenile
62 Zoe Swainston Colchester Rovers CC 01:15.6 Female Juvenile
63 Molly Cutmore TPH Racing 01:16.5 Female Junior
64 Mollie Bilner Hadleigh Cycling Club 01:16.9 Female Juvenile
65 Malcolm Borg West Suffolk Wheelers 01:18.3 Male Vet
66 Alex Cutmore TPH Racing 01:21.1 Male Juvenile
67 Daniel Adams Tri Sudbury 01:21.8 Male Senior
68 Chris O’meara Colchester Rovers CC 01:22.6 Male Vet
69 Abbey Thompson Ipswich Velo 01:23.4 Female Juvenile
70 Robert Giles Boxford Bike Club 01:25.7 Male Vet
71 Tommy Dickson West Suffolk Wheelers 01:27.3 Male Juvenile
72 Maria Johnson Colchester Rovers CC 01:44.4 Female Vet
73 Charlie Upton CC Sudbury 01:44.6 Male Juvenile
74 Sarah Farley Tri Sudbury 01:46.5 Female Senior
75 Lucas Martin CC Sudbury 01:56.6 Male Juvenile
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)