Harry Johnson, Doug Conroy, Millie Chilcott & Elliot Moreve winners at the Calshot Winter Track League at Southampton on December 2nd
Result: Calshot Winter Track League
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1 Harry JOHNSON VC St Raphaël
2 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
3 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4 George MOORE i-team Cyclist Club
5 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
6 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club
7 Jim KENT London Dynamo
8 Liam COLLINS PMR
9 Antonio SILANO MB Cyclery
10 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
11 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member – South East
12 Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘AB’ LEAGUE : POINTS RACE
1 Harry JOHNSON VC St Raphaël 28 pts
2 George MOORE i-team Cyclist Club 27 pts
3 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club 15 pts
4 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
5 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club
6 Liam COLLINS PMR
7 Jim KENT London Dynamo
8 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
9 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
10 Doug CONROY Redmon CC
11 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member – South East
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1 Harry JOHNSON VC St Raphaël
2 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
5 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
6 George MOORE i-team Cyclist Club
7 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
8 Jim KENT London Dynamo
9 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club
10 Liam COLLINS PMR
11 Antonio SILANO MB Cyclery
12 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
13 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member – South East
14 Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SPRINT
1 Harry JOHNSON VC St Raphaël
2 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
4 George MOORE i-team Cyclist Club
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1 Harry JOHNSON VC St Raphaël
2 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
3 George MOORE i-team Cyclist Club
4 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
5 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
6 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
7 Jim KENT London Dynamo
8 Liam COLLINS PMR
9 Doug CONROY Redmon CC
10 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member – South East
VETERANS/ JUNIORS: 2 km SCRATCH
1 Harry JOHNSON VC St Raphaël
2 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
4 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5 Antonio SILANO MB Cyclery
6 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
7 Jim KENT London Dynamo
8 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club
9 Liam COLLINS PMR
10 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
11 Doug CONROY Redmon CC
12 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member – South East
JUNIOR / VETERANS: UNKNOWN DISTANCE
1 Doug CONROY Redmon CC
2 Jim ROBERTSON British Cycling Private Member – South East
3 Harry JOHNSON VC St Raphaël
4 Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
5 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
6 Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
7 Paul HENDY Wight Youth Cycling Club
8 Jim KENT London Dynamo
9 Liam COLLINS PMR
10 Tobias BUNYAN Eastbourne Rovers
11 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
12 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
… continued after advert
YOUTH U16: WARM – UP
1 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
2 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
3 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
4 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
YOUTH U16: 1Km SCRATCH
1 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
2 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
3 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: POINTS
1 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 21 pts
2 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club 10 pts
3 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club 19 pts
4 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
YOUTH U16: HANDICAP
1 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
2 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
3 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
4 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U16: SPRINT
1 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
2 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
3 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
4 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
YOUTH U16 SCRATCH
1 Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
2 Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
3 Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
4 Millie CHILCOTT Velo Club Venta
YOUTH U14: WARM – UP
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
2 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
3 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
4 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5 Ollie BOARER i-Team Cyclists’ Club
6 Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
7 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: 1Km SCRATCH
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
2 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
4 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
5 Ollie BOARER i-Team Cyclists’ Club
6 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
7 Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
YOUTH U14: POINTS
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers 20 pts
2 Matthew GILMOUR Velo Club Venta 9 pts
3 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 8 pts
4 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers 3 pts
5 Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
6 Ollie BOARER i-Team Cyclists’ Club
7 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: HANDICAP
1 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3 Ollie BOARER i-Team Cyclists’ Club
4 Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
5 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
6 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
7 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: SPRINT
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
2 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
3 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4 Ollie BOARER i-Team Cyclists’ Club
YOUTH U14: SCRATCH
1 Alex FRANKS Hillingdon Slipstreamers
2 Matthew GILMOUR Velo Club Venta
3 Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
4 Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5 Ollie BOARER i-Team Cyclists’ Club
6 Alfred BUNYAN Preston Park Youth Cycling Club
7 Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
… continued after advert
YOUTH U12: WARM – UP
1 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
2 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
3 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club
YOUTH U12: 1 Km SCRATCH
1 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
2 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
3 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club
YOUTH U12: POINTS
1 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT 20 pts
2 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC 16 pts
3 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club 14 pts
YOUTH U12: HANDICAP
1 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
2 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club
3 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
YOUTH U12: SPRINT
1 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
2 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
3 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club
YOUTH U12: SCRATCH
1 Rebecca CARTER Palmer Park Velo RT
2 Electra MORRIS Charlotteville Cycling Club
3 Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
YOUTH U10: WARM – UP
1 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
2 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
3 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
4 Margherita SILANO Velo Club Venta
5 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U10: 1Km SCRATCH
1 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
2 Margherita SILANO Velo Club Venta
3 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
4 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
5 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
YOUTH U10: POINTS
1 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club 25 pts
2 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club 14 pts
3 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers 11 pts
4 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
5 Margherita SILANO Velo Club Venta
YOUTH U10: HANDICAP
1 Margherita SILANO Velo Club Venta
2 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
3 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
4 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
5 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
YOUTH U10: SPRINT
1 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
2 Margherita SILANO Velo Club Venta
3 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
4 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
5 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
YOUTH U10: SCRATCH
1 Harrison HENDY Wight Youth Cycling Club
2 Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
3 Myles BRADLEY Wight Youth Cycling Club
4 Chloe CARTER Palmer Park Velo RT
5 Margherita SILANO Velo Club Venta
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch